AUSRALIAN OPEN: Τα.. χρειάστηκε η... πρωτάρα Έμμα Ραντουκάνου με αντίπαλο την Στίβενς

Από το ζενίθ στο ναδίρ και ξανά στο ζενίθ για την Εμμανουέλα Ραντουκάνου που νίκησε με 6-0, 2-6, 6-1 την Αμερικανίδα Σλόαν Στίβενς και πέρασε στο 2ο γύρο του όπεν της Αυστραλίας.

Η πρωταθλήτρια του US Open Έμμα Ραντουκάνου βρέθηκε στα 19 της να είναι παντού πρωτοσέλιδο και να δέχεται προσκλήσεις πανταχόθεν για να παρευρεθεί σε διάφορες αθλητικές και μη εκδηλώσεις. Δύσκολα διαχειρίσιμη πραγματικότητα για τη νεαρή Βρετανίδα που αποτυπώθηκε και στα κορτ, αφού το ρεκόρ της έκτοτε είναι 3-3.

Λογικό, λοιπόν, η… χαμένη Ραντουκάνου να παρουσιάσει δύο πρόσωπα στο ματς της πρεμιέρας της στο πρώτο Australian open της καριέρας της, ενάντια στην Αμερικανίδα επίσης νικήτρια του US Open το 2017 και φιναλίστ του Ρολάν Γκαρός το 2018, Σλόαν Στίβενς. Το ένα, ήταν εξαιρετικό και της έδωσε το πρώτο σετ με 6-0 και το δεύτερο απογοητευτικό όταν έχασε με κάτω τα χέρια από την Αμερικανίδα με 6-2. Στο τρίτο και αποφασιστικό σετ, όμως, επανήλθε σε υψηλά στάνταρ και κερδίζοντας με 6-1 πήρε τη νίκη έπειτα από 1 ώρα και 45 λεπτά, έχοντας ολοκληρώσει το ματς χωρίς άσο, 6 διπλά σφάλματα στο σερβίς και 30 αβίαστα λάθη.