AUSTRALIAN OPEN (6Η ΜΕΡΑ - Α): Ιπτάμενος Μεντβέντεφ - Ασταμάτητη Χάλεπ

Μετά τα ζόρια από τον Νικ Κύργιο, ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ επανήλθε σε… φυσιολογικούς ρυθμούς και απέκλεισε τον Ολλανδό Μπότικ Φαν ντε Ζάντχουλπ χωρίς απώλεια σετ (6-4, 6-4, 6-2).

Ο Ρώσος, περσινός φιναλίστ, περιόρισε τα λάθη του, έκανε από ένα μπρέικ στα δύο πρώτα σετ και άλλα δύο στο τρίτο και έφυγε από την Margaret Court Arena πριν συμπληρώσει δύο ώρες παραμονής.

«Το σκορ μπορεί να μη το δείχνει, αλλά ήταν μια δύσκολη νίκη» δήλωσε ο Μεντβέντεφ.

Επόμενο εμπόδιο για τον Ρώσο, Νο 2 του ταμπλό, ο άσημος Αμερικανός Μαξίμ Κρέσι (Νο 70) που απέκλεισε τον άνθρωπο που πέταξε έξω τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν, Αυστραλό Κρίστοφερ Ο’ Κόνελ (Νο 175) με 6-2, 6-7(8), 6-3, 6-2. Ο «μπόμπερ» Κρέσι, στο δεύτερο Australian Open της καριέρας του είναι απειλή από το σερβίς, όπως έδειξε και στο σημερινό ματς, στο οποίο έβγαλε 28 άσους και ανέβηκε 71 φορές στο φιλέ!

«Δεν τον γνωρίζω» είπε ο Μενβέντεφ για τον Κρέσι «αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Θα προετοιμαστώ κατάλληλα και θα εμφανιστώ έτοιμος».

Πολύ εύκολη πρόκριση και για τον Καναδό Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Νο 9) με σκορ 6-4, 6-1, 6-1 επί του Άγγλου Ντάνιελ Έβανς (Νο 24), που έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της καριέρας του με 58% στο πρώτο σερβίς και μόλις 10 winners.

Νέα ανατροπή για την Σαμπαλένκα

Για τρίτο συνεχόμενο ματς, η Αρίνα Σαμπαλένκα (Νο 2), έχασε το πρώτο σετ, αλλά επέστρεψε στο ματς για κερδίσει την Τσέχα Μαρκέτα Βοντρούσοβα (Νο 31) με 4-6, 6-3, 6-1 και να κλείσει ραντεβού με την Κανέπι στη φάση των «16». Το σερβίς της Λευκορωσίδας δεν την βοήθησε ιδιαίτερα με δέκα διπλά λάθη, αλλά σταδιακά βρήκε ρυθμό και έριξε στα σχοινιά την αντίπαλό της.

«Φαίνεται ότι στο πρώτο σετ κάνω προθέρμανση. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει. Θέλω να κερδίζω στα δύο σετ, ίσως γι’ αυτό χάνω τη συγκέντρωσή μου. Είμαι χαρούμενη γιατί αυτή τη φορά έκανα μόνο 10 διπλά λάθη» είπε με αρκετή δόση χιούμορ η Σαμπαλένκα.

Το ταξίδι της Νο 133 στον κόσμο, Αυστραλής Μάντισον Ίνγκλις τερματίστηκε στον 3ο γύρο. Η «δήμιος» της Λέιλα Φερνάντεζ, πήρε το πρώτο σετ ε 6-2 από την Κάια Κανέπι (Νο 115), αλλά η 36χρονη Εσθονή κράτησε την ψυχραιμία της και απάντησε με 6-2, 6-0, για να περάσει για πρώτη φορά στα 16 χρόνια που μετέχει στο Australian Open στη φάση των «16».

Φορμαρισμένη Χάλεπ, Κορνέ από τα παλιά

Η Ντανιέλ Κόλινς (Νο 27) που είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά στο Australian Open το 2019 σταμάτησε την εκπληκτική πορεία της 19χρονης Δανής Κλάρα Τάουσον, που είχε αποκλείσει την πιο καυτή τενίστρια στο τελευταίο κομμάτι του 2021, Ανέτ Κόνταβεϊτ. Η Αμερικανίδα από την Αγία Πετρούπολη της Φλόριντα, παρά τα 9 διπλά λάθη, νίκησε με ανατροπή, 4-6, 6-4, 7-5 και love game στο σερβίς της Τάουσον στο 6-5 του τρίτου σετ με δύο σερί backhand winners.

Τη μέρα των γενεθλίων της, η 31χρονη Αλίζ Κορνέ (Νο 61) θυμήθηκε τα νιάτα της και έφτασε στον 4ο γύρο για πρώτη φορά από το 2009, αποκλείοντας μετά την Μουγκουρούθα και την Τσέχα Ταμάρα Ζίντανσεκ (Νο 29) με 4-6, 6-4, 6-2 μετά από ένα μαραθώνιο 2 ωρών και 43 λεπτών. Παρά το 35-16 στους winners, η Ζίντανσεκ είχε πολύ φτωχό σερβός (53% στο πρώτο και 41% στο δεύτερο και 64 αβίαστα λάθη, έναντι 39 της Γαλλίδας.

Επόμενη αντίπαλος για την Κορνέ η φιναλίστ του 2018, και ευρισκόμενη σε μεγάλα φόρμα με 11 σερί κερδισμένα σετ, Ρουμάνα Σιμόνα Χάλεπ (Νο 14) που έκανε περίπατο 6-2, 6-1 κόντρα στη Ντάνκα Κόβινιτς. Η Μαυροβούνια μάλλον «άδειασε» μετά το θρίλερ επί της Ραντουκάνου, κερδίζοντας μόλις 35 πόντους, σε ένα ματς που δεν αντέχει κριτικής.

Αντίστοιχο ματς σε συναγωνισμό ήταν και το 6-2, 6-2 της Βελγίδας Ελίζ Μέρτενς (Νο 19) επί της Κινέζας Σουάι Τζανγκ. Η αναμέτρηση κρίθηκε σε 1 ώρα και 10 λεπτά με την Κινέζα να έχει 28% επιτυχία στο δεύτερο σερβίς (7/25) και επίσης μόνο 35 κερδισμένους πόντους. Η Βελγίδα θα παίξει στον 4ο γύρο με την Κόλινς.