ΟΖΕΡ-ΑΛΙΑΣΙΜ - ΜΕΝΤΒΕΝΤΕΦ 2-3: Ο «άτρωτος» Μεντβέντεφ περιμένει τον Τσιτσιπά!

Γύρισε από το 0-2, έσωσε σετ-πόιντ κι έφτασε στην νίκη-πρόκριση 6-7(4), 4-6, 7-6(2), 7-5, 6-4 επί του Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ στον όπεν της Αυστραλίας ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ. Πλέον ετοιμάζεται για τον ημιτελικό με τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Γύρισε από το 0-2, έσωσε σετ-πόιντ κι έφτασε στην νίκη-πρόκριση με 6-7(4), 4-6, 7-6(2), 7-5, 6-4 επί του 21χρονου Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ στον όπεν της Αυστραλίας ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, που πλέον ετοιμάζεται για τον ημιτελικό με τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Ρώσος, Νο 2 του ταμπλό είχε καρδιά λιονταριού και, αν και πληγωμένος, στήλωσε τα πόδια του και «κατάπιε» τον Καναδό, έπειτα από μάχη που έφτασε τις 4 ώρες και 42 λεπτά. Κάθε φορά που έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο ο Μεντβέντεφ έβγαζε άσους από τη… ρακέτα του ή έβρισκε τους winners που έκοβαν τον… άερα του Οζέρ-Αλιασίμ.

Το 2-0 του Οζέρ-Αλιασίμ

Ο μαθητής του Τόνι Ναδάλ (τυχαίο;) αιφνιδίασε τον Ρώσο, που ήταν το μεγάλο φαβορί της συνάντησης καθώς, στο πρώτο σετ, αν και ο Μεντβέντεφ πήρε άμεσα το μπρέικ πίσω και ισοφάρισε σε 6-6, δεν λύγισε και κυριάρχησε στο τάι-μπρέικ.

Άλλο ένα σπάσιμο του σερβίς στο 1-0 γκέιμ έδωσε στον Οζέρ-Αλιασίμ και το δεύτερο σετ, βάζοντας πολύ δύσκολα στον Μεντβέντεφ. Αλλά ο Ρώσος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Η αντεπίθεση του Μεντβέντεφ

Το τρίτο έφτασε στο τάι-μπρέικ, αφού κανείς δεν μπόρεσε να πληγώσει τον αντίπαλο στο σερβίς. Εκεί, το ματς διακόπηκε στο 2-1 υπέρ του Μεντβέντεφ, που είχε το πάνω χέρι με ένα μίνι-μπρέκ, καθώς στάλες βροχές άρχισαν να πέφτουν και έπρεπε να κλείσει η οροφή. Με την επιστροφή τους στο κορτ, τα δεδομένα δεν άλλαξαν και ο Μεντβέντεφ μείωσε σε 2-1.

Παρά την απογοήτευση, ο Οζέρ-Αλιασίμ κράτησε το πολύ δυνατό σερβίς του και έφτασε στο ματς-πόιντ στο 5-4, αλλά ο Μεντβέντεφ άντεξε ξανά και απάντησε με δικό του μπρέικ για το 6-5, που ουσιαστικά έφερε την ισοφάριση 2-2.

Στο πέμπτο σετ, ο Μεντβέντεφ γλίτωσε και πάλι τρία μπρέικ-πόιντ στο 1-0 υπέρ του Καναδά και αντέδρασε αμέσως με δικό του σπάσιμο, που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 2-1 και αμέσως μετά με 3-1. Το ιατρικό τάιμ-άουτ που πήρε ο Καναδός (του έδεσαν τον αστράγαλο) έδωσε ανάσες στους δύο παίκτες. Ο  Οζέρ-Αλιασίμ είχε τις ευκαιρίες του με το σκορ στο 3-4 και στο 4-5 (διπλό μπρέικ-πόιντ), αλλά ο Μεντβέντεφ πάλι έβγαλε αντίδραση και έφασε στο 6-4.

Το σκηνικό για τον μεγάλο ημιτελικό με αντίπαλο τον Στέφανο Τσιτσιπά έχει, πλέον, στηθεί…

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ: «Η ταπεινότητα με βοήθησε σήμερα»