Ελίνα Σβιτολίνα: Αποσύρθηκε από το Μοντερέι επειδή κληρώθηκε με Ρωσίδα
![](https://sportday.gr/images/2022/02/28/1eb85c64-95a6-434d-bc28-f9dcf4c2b086_25303255-960x603.jpg)
Το τένις ζει και αυτό τα απόνερα της ρωσικής εισβολής στην Ουκρανία, με την Ελίνα Σβιτολίνα να αρνείται να αγωνιστεί με την Αναστασία Ποτάποβα στο Μοντερέι.
Η Ουκρανή ανακοίνωσε πως δε θέλει να αγωνιστεί στο 250άρι του Μοντερέι, αφού κληρώθηκε με την Ρωσίδα Ποτάποβα, ενώ έκανε γνωστό πως θα σταθεί δίπλα στον στρατό της πατρίδας της, δωρίζοντας τα κέρδη από τα επόμενα τουρνουά της.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Αναστασία Παβλιουτσένκοβα: «Δε φοβάμαι να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, είμαι ενάντια στον πόλεμο και στη βία»
Το μήνυμα της Ελίνα Σβιτολίνα
«Πιστεύω, πως η παρούσα κατάσταση απαιτεί μια ξεκάθαρη θέση από τους οργανισμούς μας: Την ΑΤΡ, την WTA και την ITF.
Οι Ουκρανοί παίκτες, ζητήσαμε από τις τρεις Ομοσπονδίες μας να ακολουθήσουν τις συστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, ώστε να αποδέχονται τους Ρώσους και τους Λευκορώσους αθλητές, μόνο ως ουδέτερους, χωρίς να προβάλλονται τίποτα από τα παρακάτω: εθνικά σύμβολα, χρώματα, σημαίες και ύμνοι.
Επίσης, θέλω να ανακοινώσω πως δεν θα αγωνιστώ αύριο στο Μοντερέι, καθώς και σε κανένα άλλο ματς που θα χρειαστεί να παίξω κόντρα σε Ρωσίδα ή Λευκορωσίδα αθλήτρια, μέχρι οι οργανισμοί μας να πάρουν την -απαραίτητη- απόφαση που προανέφερα.
Δεν κατηγορώ κανέναν από τους Ρώσους αθλητές. Δεν είναι αυτοί οι υπεύθυνοι για την εισβολή στη χώρα μας. Μάλιστα, αποτίνω φόρο τιμής, σε όλους τους αθλητές, ιδιαίτερα στους Ρώσους και τους Λευκορώσους, που γενναία εξέφρασαν δημόσια την εναντίωσή τους με τον πόλεμο. Η υποστήριξή τους είναι απαραίτητη».
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
- Παναθηναϊκός-Μπότεφ 2-1: Η γκάφα του Βιλένα «έσβησε» το πλεονέκτημα και το VAR τον έσωσε από το κάζο
- ΠΑΟΚ: Το deja vu της προετοιμασίας και η μαλλιασμένη γλώσσα του Λουτσέσκου
- Αγγελόπουλοι για Σλούκα: «Δηλώσεις εκτός λογικής - Πίστευα θα ζητήσει συγγνώμη»
- Ολυμπιακός Μεταγραφές: Πλησιάζει ο Βέλντε
- ΕΡΤ Παρίσι 2024: Η παραδοχή, οι δικαιολογίες και οι αυθαιρεσίες Χατζηγεωργίου που δεν σβήνουν!