Σάκκαρη - Σινιάκοβα 2-0: Πέρασε… αέρα και ετοιμάζεται για την Κβίτοβα

Σάκκαρη – Σινιακόβα 2-0: Πέρασε… αέρα και ετοιμάζεται για την Κβίτοβα

Μια εύκολη πρόκριση, στον τρίτο γύρο του Indian Wells, παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να πάρει η Μαρία Σάκκαρη, η οποία κέρδισε με 2-0 (6-3, 7-5) σετ την Κατερίνα Σινιάκοβα.

Μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα της, η Ελληνίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει την Πέτρα Κβίτοβα, η οποία πέρασε το εμπόδιο της Αλιαξάντρα Σάσνοβιτς, την οποία και κέρδισε με 2-1 σετ.

Στα του αγώνα, η Μαρία παρότι δεν έδειξε το συνηθισμένο καλό εαυτό της, κατάφερε να «κλείσει» σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, καθώς δεν απειλήθηκε ουσιαστικά με κάποιο break από την Τσέχα τενίστρια, ενώ αντιθέτως κατάφερε να βρει κιόλας, ένα πολύ σημαντικό όταν το σκορ ήταν στο 4-3. Με το break αυτό η Σάκκαρη έκανε το 5-3 και στη συνέχεια σέρβιρε για το σετ, το οποίο και κατάφερε να πάρει.

Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά, καθώς η Ελληνίδα αθλήτρια, μπήκε δυναμικά και κατάφερε να πάρει τα 2 πρώτα game, κάνοντας ένα πολύ γρήγορο break. Η Σινιάκοβα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα δικό της break και 2-0 σερί, ισοφάρισε ξανά τα game.

Η Μαρί απάντησε με νέο break, αλλά το ίδιο έκανε και η Σινιάκοβα, δείχνοντας πως το σετ θα πήγαινε χέρι-χέρι, καθώς στη συνέχεια αμφότερες κράτησαν το σερβίς τους. Στο 5-5 όμως μίλησε η Σάκκαρη και break, σέρβιρε για το ματς, με την κατάληξη να είναι ίδια με αυτή του πρώτου σετ και την Ελληνίδα να παίρνει το σημαντικό, που δεν ήταν κάτι άλλο από την πρόκριση.