EUROVOLLEY: Ήττα της Εθνικής με 3-0 από τη Βουλγαρία στην πρεμιέρα

Δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στην πρεμιέρα του Eurovolley η Εθνική ομάδα γυναικών, αφού ηττήθηκε από τη γηπεδούχο Βουλγαρία με 3-0 σετ.

Με ήττα ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών. Οι γηπεδούχες της Βουλγαρίας επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (25-20, 25-15, 25-19) μπαίνοντας με το δεξί στη διοργάνωση, μπροστά στο κοινό τους στο Πλόβντιβ.

Η ΕΘνική προδώθηκε από την κακή υποδοχή της σε όλο το διάστημα του αγώνα και δεν κατάφερε έτσι να βρει ρυθμό επιθετικά σε κανένα διάστημα του παιχνιδιού. Το αρχικό σχήμα είχε την 17χρονη Ανθούλη βασική διαγώνιο, ο Ναράνχο ανακάτεψε την τράπουλα, έβαλε τη Βασιλαντωνάκη εκεί στο τρίτο σετ, με τις Στράντζαλη και Βλαχάκη στα άκρα, αλλά δε βρέθηκε λύση για την υποδοχή, με την Βασίλιεβα (19 πόντους, 4 άσοι) να κάνει μεγάλη ζημιά εκεί.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο σερί που έκαναν τα κορίτσια της Βουλγαρίας από το 12-12, όταν με 5 συνεχόμενους πόντους έφτασαν στο 17-12. Μια διαφορά που κράτησαν μέχρι το φινάλε του σετ, φτάνοντας στο 25-20.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τις Βουλγάρες από νωρίς, με την Εθνική να έχει αρκετά προβλήματα στο μπλοκ-άμυνα. Η Βουλγαρία προηγήθηκε με +8 στο 18-10, διευρύνοντας τη διαφορά μέχρι και τα διψήφια νούμερα του 25-15.

Αντίδραση δεν υπήρξε ούτε στο τρίτο σετ, με την Ελλάδα να συνεχίζει να έχει προβλήματα στην υποδοχή. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί ως το 12-12, με τις Βουλγάρες να χτίζουν σταδιακά διαφορές τριών πόντων, φτάνοντας στο 25-19, επικρατώντας εύκολα με 3-0.

Επόμενο παιχνίδι για την Ελλάδα είναι την Παρασκευή στις 20:30 απέναντι στην Πολωνία.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-15, 25-19)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ιβάν Πέτκοβ): Ντιμίτροβα Γκ. 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 20% άριστες), Ντιμίτροβα Ν. 13 (9/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιτίποβα 1 (1/4 επ.), Βούτσκοβα 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Ντιμίτροβα Ε. 10 (9/25 επ., 1 άσσος), Βασίλεβα 19 (14/22 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 35% άριστες) / Τοντόροβα (λ, 29% υπ. – 14% άριστες), Πάσκοβα 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Μπαράκοβα 1 (1 άσσος).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 5 (4/14 επ., 1 άσσος), Λαμπρούση 2 (2/6 επ.), Στράντζαλη 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 17% άριστες), Βασιλαντωνάκη 14 (11/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), 41% υπ. – 18% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 31% υπ. – 31% άριστες), Ρόγκα (λ), Κοσμά, Βεργίδου, Βλαχάκη 5 (5/10 επ., 30% υπ. – 20% άριστες).

Σε ματς του 4ου ομίλου: Ρουμανία – Τουρκία 1-3 (25-23, 10-25, 20-25, 17-25)