ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 0-3: Λύγισε μπροστά στην ανωτερότητα του αντιπάλου

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να πάρει ούτε σετ κόντρα στην πολύ δυνατή Πολωνία και ηττήθηκε τελικά με 3-0 σετ οδηγούμενη στην τελευταία θέση του ομίλου της.

Στην τελευταία θέση του ομίλου της έφτασε η Εθνική Ελλάδος μετά τη νέα ήττα που υπέστη, αυτή τη φορά από την Πολωνία με 3-0 σετ (16-25, 20-25, 19-25). Οι Ελληνίδες προσπάθησαν κι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ωστόσο η διαφορά επιπέδου με τις Πολωνές ήταν εμφανής.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι δεχόμενη ένα σερί επτά πόντων (7-0) στο πρώτο σετ, διαφορά που δεν κατέστη δυνατό να καλύψει ελέω και του «χάσματος» ποιότητας που υπήρχε ανάμεσα στις δυο ομάδες. Τελική η Ελλάδα έχασε το πρώτο σετ με 25-16.

Η Εθνική μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και είχε το προβάδισμα στην αρχή μέχρι το 4-3. Από κει και πέρα οι Πολωνές πήραν και πάλι μπροστά και με ένα σερί 3-0 έφτασαν στο 6-4. Το ηθικό των Ελληνίδων, όμως, δεν έπεσε και με την είσοδο και της Βλαχάκη στο παιχνίδι, έφτασαν στην ανατροπή περνώντας μπροστά στο σκορ με 9-8 και αναγκάζοντας τον Ναβρότσκι να πάει σε τάιμ άουτ.

Οι Πολωνές μπήκαν πιο αποφασισμένες και παρά την αντίστασή μας πέρασαν ξανά μπροστά φτάνοντας μέχρι στο +4 (18-14). Με την είσοδο και της Κοσμά η Ελλάδα μπόρεσε να φτάσει ξανά στο -1 (18-17), όμως στην συνέχεια η Πολωνία πάτησε…γκάζι και με τις Γκράιμπερ και Αλαγκιέρσκα καθάρισε το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε καλά και έφτασα να προηγείται μέχρι και με 3 πόντους (4-1). Οι Πολωνές αντέδρασαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά με 6-5 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι οι κεντροευρωπαίες να ξεφύγουν και πάλι με 18-14. Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ξαναπλησιάσει κι έτσι η Πολωνία πήρα τελικά και το τρίτο σετ (25-19) και μαζί και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 20-25, 19-25) σε 79′

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (2/7 επ.), Στράντζαλη 3 (3/8 επ., 23% υπ. – 0% άριστες), Βασιλαντωνάκη 5 (4/32 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 18% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2/3 επ.) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ. – 0% άριστες), Ρόγκα (λ, 40% υπ. – 0% άριστες), Κοσμά, Χαντάβα 2 (2/8 επ., 14% υπ. – 0% άριστες), Βλαχάκη 9 (9/18 επ., 40% υπ. – 10% άριστες).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Γιάσεκ Ναβρόσκι): Αλαγκιέρσκα 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Στίσιακ 21 (17/32 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εφιμιένκο 9 (5/5 επ., 4 μπλοκ), Λούκασικ 6 (6/22 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Βανέρσκα, Γκορέτσκα 9 (6/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 24% άριστες) / Στένζελ (λ, 53% υπ. – 18% άριστες), Γιάγκλα (λ), Νοβίτσκα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκράμπερ, ΖΙολκόβσκα, Σμάρτσεκ 1 (1/7 επ.).