Αποκλεισμός από τη διοργάνωση για την Εθνική

Σ’ ένα παιχνίδι που εύκολα το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό, η Ελλάδα έχασε και τα δυο πρώτα σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες από την Τσεχία και στην συνέχεια οδηγήθκε σε μία σκληρή ήττα με 3-0 σετ από τις Τσέχες.

Η αδυναμία της Εθνικής να διατηρήσει καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία της στέρησε την επικράτησή της και στα δυο πρώτα σετ και την οδήγησε σε μία άσχημη ήττα απέναντι στην Τσεχία με 0-3 σετ (24 – 26, 26 – 28, 15 – 25), που έβαλε οριστική «ταφόπλακα» στις ελπίδες της για πρόκριση.

Οι Τσέχες ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο σετ και μπόρεσαν να φτάσουν αρκετές φορές μέχρι +3, όμως η Ελλάδα κατόρθωνε να μείνει κοντά στο σκορ χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση της Μάρθας Ανθούλης, που είχε 6 πόντους. Στα μέσα του σετ οι Ελληνίδες μπόρεσαν να περάσουν τελικά μπροστά με 15-14. Το παιχνίδι από κει και πέρα πήγαινε πόντο πόντο. Η 17χρονη Ανθούλη συνέχιζε να κάνει εξαιρετική εμφάνιση. Η Ελλάδα έφτασε να προηγηθεί με 22-21 και θα μπορούσε να πάει και στο +2 όμως το τσάλεντζ του Ναράνχο στο χτύπημα της Βασιλαντωνάκη αποδείχθηκε, σύμφωνα με τους διαιτητές, πώς δεν είχε βρει στο μπλοκ σε μία πολύ οριακή φάση κι έτσι αντί για 23-21 πήγαμε στο 22-22. Ακολούθησαν λάθη των Ελληνίδων στους επόμενους πόντους και οι Τσέχες έφτασαν έτσι στο 22-24 έχοντας σετ μπολ. Η Βλαχάκη μείωσε σε 23-24 και η Στράντζαλη ισοφάρισε 24-24. Η Τσεχία, όμως, πήρε τους δυο επόμενους πόντους και κατέκτησε το πρώτο σετ με 24-26.

Στο δεύτερο σετ ένα «ξέσπασμα» της Τζίνας Λαμπρούση ήταν αρκετά για να σημειώσει 4 συνεχόμενους πόντους και μας βάλει μπροστά με +4 (11-7) και αργότερα να φτάσουμε στο +5 (13-8). Η Τσεχία πλήσιασε αρκετά, αλλά η Ελλάδα με καλό βόλεϊ έφτασε στο +6 με 23-17. Δυστυχώς, όμως, για άλλη φορά οι παίκτριες του Ναράνχο έχασαν τη συγκέντρωσή τους και αντί να καθαρίσουν εύκολα το σετ, είδαν την ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου (προπονητή της Τσεχίας) να ισοφαρίζει σε 24-24. Αυτή τη φορά το τσάλεντζ στην κρίσιμη φάση ήταν υπέρ μας και αντί να χαθεί το σετ (25-27) έγινε το 26-26. Όμως και πάλι οι Τσέχες ήταν αυτές που είχαν το καθαρό μυαλό και τις καλές άμυνες και αποφάσεις στο κρίσιμο σημείο επικρατώντας με 26-28.

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα μπήκε «λαβωμένη» ψυχολογικά από τις δυο προηγούμενες χαμένες ευκαιρίες. Η Τσεχία ξέφυγε με +5 (8-13) και από κει και πέρα δεν υπήρχε καμία αντίδραση από την Εθνική που έχασε εύκολα με 15-25.

Η ήττα αυτή ουσιαστικά «σφράγισε» το μαθηματικό αποκλεισμό της Ελλάδας από το τουρνουά, το οποίο αφήνει μία μικρή γεύση στην ομάδα, αφού υπήρχε η διάθεση, όμως τα αποτελέσματα δεν αφήνουν περιθώρια για ικανοποίηση.

Διαιτητές: Γέτκαντ, Μπουλανζέ.