Ελλάδα-Πορτογαλία 3-2: Παλικαρίσια νίκη και ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης

Σπουδαία νίκη για την Εθνική βόλεϊ ανδρών.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών πήρε παλικαρίσια νίκη με 3-2 (25-22, 25-19, 20-25, 16-25, 12-15) επί της Πορτογαλίας, στον δεύτερο αγώνα της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Ισραήλ και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε μουδιασμένα και επέτρεψε στους Πορτογάλους να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Η Πορτογαλία προηγήθηκε 2-0 σετ και έφτασε μια ανάσα από την επικράτηση. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μούχλια ωστόσο, η ελληνική ομάδα έκανε επική ανατροπή και τελικά έφτασε στη μεγάλη νίκη με 3-2. Ο νεαρός διαγώνιος ολοκλήρωσε το ματς με 28 πόντους και 60% στην επίθεση. Εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Γιώργος Πετρέας, ο οποίος είχε 17 πόντους με 9/10 επιθέσεις και 7 μπλοκ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έπαιξε με ψυχή και δεν παρέδωσε τα όπλα, ακόκη κι όταν τα πράγματα έδειχναν εξαιρετικά δύσκολα.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Τουρκία, με την οποία παίζει σήμερα (17.30), ενώ αύριο θα παίξει με τη Ρουμανία (17.00) και την Τρίτη με τη Γαλλία (17.00).