ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0: Αποχαιρέτησε το EuroVolley με 0/5 η Εθνική

Ούτε μία νίκη για το γόητρο δεν κατόρθωσε να αποκομίσει η Εθνική Βόλεϊ Γυναικών στο φετινό EuroVolley γνωρίζοντας την ήττα από τη Γερμανία με 3-0 τη τελευταία αγωνιστική.

Η Εθνική μπήκε να παίξει αποκλεισμένη κόντρα στην Γερμανία για να πάρει μία νίκη και να μην αποχαιρετήσει το τουρνουά χωρίς να έχει κρατήσει έστω ένα ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια της. Όμως, η επιθυμία της αυτή δεν στάθηκε αρκετή, αφού η απογοήτευση που υπήρχε ήταν εμφανής οδηγώντας την ομάδα σε νέα ήττα με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-22).

Η Ελλάδα άντεξε στο πρώτο σετ μέχρι οι Γερμανίδες να πάρουν διαφορά πέντε πόντων (16-11) και κάπου εκεί παρέδωσε…πνεύμα επιτρέποντάς τους να επικρατήσουν εύκολα με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η εξέλιξη ήταν ανάλογη με τις παίκτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο να μην μπορούν καν να μείνουν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ. Για δεύτερο σερί ματς η Ανθούλη ήταν αυτή που τράβαγε την επίθεση της ομάδας φτάνοντας συνολικά τους 7 πόντους στα πρώτα δυο σετ, αλλά ήταν πολύ μόνη. Έτσι, οι Γερμανίδες καθάρισαν τελικά ακόμα πιο εύκολο στο δεύτερο κερδίζοντάς το με 25-16.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Εθνική ήταν πιο ανταγωνιστική. Μπορεί οι Γερμανίδες να έφτασαν στο +4 (14-10), όμως η Ελλάδα αντέδρασε και πέρασε και μπροστά με 19-20. Εκεί, η Γερμανία είχε μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση και όπως συνέβη σε αρκετά σετ στη φετινή διοργάνωση, η Ελλάδα έδειξε να κάνει λανθασμένες επιλογές και να μην έχει καλή υποδοχή στα κρίσιμα με αποτέλεσμα να χάσει το σετ και το ματς με 25-22.

Διαιτητές: Σίκανιτς, Βαϊτσιάκοβιτς.