Ολυμπιακός: Μετά από 9 χρόνια η ομάδα του βόλεϊ ξανά στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα την νίκη με 3-1 σετ στον εκτός έδρας αγώνα στην Ρουμανία επί της Αρκάντα Γκαλάτι και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός ήθελε δύο σετ απέναντι για να προκριθεί στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Κι όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά νίκησε και τη γηπεδούχο ομάδα, Αρκάντα Γκαλάτι, με 3-1 σετ (25-22, 18-25, 19-25, 26-28) στη Ρουμανία και πήρε με θιαμβευτικό τρόπο το «εισιτήριο» για τους ομίλους της  κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης του βόλεϊ εννέα χρόνια μετά την τελευταία του παρουσία στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η πορεία του Ολυμπιακού στους προκριματικούς ήταν σαρωτική, αφού πέρασε στους ομίλους με 5 νίκες σε ισάριθμα ματς, δύο στον πρώτο γύρο και τρεία στον δεύτερο, εξασφαλίζοντας και την πρωτιά του 6ου γκρουπ που συμμετείχε.

Η ελληνική ομάδα θα βρεθεί στον 1ο όμιλο του Champions League, όπου θα έχει αντιπάλους την Κιέντζερτζιν από την Πολωνία, την βελγική Νακ Ροζελάρε και την ομάδα της Τουρκίας Ζιράτ Μπάνκ.