Ολυμπιακός - Ζιράτ 1-3 σετ: Πάλεψε στα ίσια, όμως τα λάθη του κόστισαν

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Ζιράτ με 1-3 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη», για την 3η αγωνιστική του CEV Champions League, με τους Τούρκους να είναι καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά και τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν και πολλά λάθη.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε δίκαια από την Ζιράτ με 1-3 σετ, σε ένα ματς που ναι μεν οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά και οι παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι έκαναν πολλά λάθη. Χωρίς ήττα οι Πειραιώτες στον όμιλο, με αποτέλεσμα να παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ η Ζιράτ μπήκε πολύ πιο δυνατά, πήρε το προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, αφού ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να περάσει καθόλου μπροστά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι τους 25 πόντους (18-25).

Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες ήταν πολύ πιο πειστικοί και το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Ωστόσο μετά το 11-11, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πήραν το προβάδισμα, έχτισαν μία διαφορά που κράτησαν μέχρι το τέλος και ισοφάρισαν το παιχνίδι (25- 20).

Η αρχή του τρίτου σετ ήταν παρόμοια με του δεύτερου, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πάλι…αγκαζέ, αλλά μετά το 15-13 υπέρ του Ολυμπιακού, η Ζιράτ έκανε ένα σερί 5-0 (15-18) και δεν ξαναβρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, κάνοντας το 1-2 (20-25).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, φάνηκε από την αρχή πως αυτός που είχε τις περισσότερες δυνάμεις και το πιο καθαρό μυαλό θα το κέρδιζε και αυτή ήταν η Ζιράτ, η οποία πάτησε γκάζι μετά το 18-18 και έτσι έκανε το 3-1 και κέρδισε το παιχνίδι (22-25).