ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 1-3: Πάλεψε αλλά λύγισε μπροστά στην ανωτερότητα των Πολωνών

Η Ελλάδα ξεκίνησε νωθρά χάνοντας εύκολα το πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια του ματς αντέδρασε και, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 2-0, κόντεψε να φτάσει μέχρι και την ισοφάριση, όμως με ένα κρίσιμο τσάλεντζ και ο Λεόν την οδήγησαν τελικά στην ήττα με 3-1 από τους Πολωνούς.

Η Εθνική, παρ’ ότι έχασε πολύ εύκολα το πρώτο σετ, «ανασκουμπώθηκε» στη συνέχεια του αγώνα και πάλεψε με όλες τις δυνάμεις φτάνοντας πολύ κοντά στο να ισοφαρίσει σε 2-2, όμως μία αμφιλεγόμενη διαιτητική απόφαση και ο Λεόν καθάρισαν τη… μπουγάδα για τους Πολωνούς, που επικράτησαν με 3-1.

Η Ελλάδα δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι και είδε την Πολωνία να καθαρίζει εύκολα το πρώτο σετ εξαιτίας και της μεγάλης διαφοράς ποιότητας των δύο ομάδων. Στο δεύτερο σετ η Εθνική Ελλάδος ήταν πιο αξιόμαχη, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να αποφύγει το… μοιραίο κι έχασε ξανά με 25-22.

Στο τρίτο σετ η ομάδα έβγαλε χαρακτήρα και αρνήθηκε να χάσει από τους ανώτερους Πολωνούς χωρίς να κερδίσει σετ. Πήρε σημαντική διαφορά πριν καν φτάσει στα μισά του σετ (11-5) και με το Νίκο Ζουπάνι να κάνει εξαιρετική εμφάνιση (15π. μέχρι εκείνο το σημείο) πήρε τελικά το σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ η Πολωνία ξεκίνησε πιο φορτσάτη με το Λεόν να πετυχαίνει τους τέσσερις από τους πέντε πόντους της ομάδας, όμως η Εθνική ήταν αποφασισμένη να παλέψει κι αυτό το σετ μέχρι τέλους και δεν άφηνε τους Πολωνούς να πάρουν διαφορά βρίσκοντας λύσεις απ’ όλους τους παίκτες της. Αυτό, όμως, δεν κατέστη δυνατό για πολύ, αφού οι κεντροευρωπαίοι ξέφυγαν με τέσσερις (9-13).

Οι Έλληνες διεθνείς δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν ξανά στο ματς (14-15) και έφτασε μέχρι την ισοφάριση με τον Παπαλεξίου (17-17) ενώ πέρασε και μπροστά με 20-19. Στην συνέχεια οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι Πολωνοί πέρασαν μπροστά και μάλιστα με +2 με 21-23 στο κρίσιμο σημείο του σετ. Με πόντο του Παπαλεξίου και άστοχο τελείωμα του Κούρεκ, η Εθνική ισοφάρισε και πάλι σε 23-23. Οι κεντροευρωπαίου πέρασαν ξανά μπροστά με ωραία επίθεση, αλλά ο Παπαλεξίου ισοφάρισε ξανά σε 24-24. Η Ελλάδα έχασε ένα κρίσιμο τσάλεντζ με τον πόντο να πηγαίνει στην Πολωνία και στην συνέχεια ο Λέον έδωσε το τελειωτικό χτύπημα για το 24-26.