ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 1-3: Νέο «πράσινο» μπρέικ και πρόκριση στον τελικό

O Παναθηναϊκός έσπασε για δεύτερη φορά την έδρα του ΠΑΟΚ με 3-1 έφτασε πρώτος τις τρεις νίκες στην μεταξύ τους σειρά και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς των play-offs του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός είναι ο πρώτος φιναλίστ το φετινού πρωταθλήματος μετά την τρίτη νίκη με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη.

Ο «δικέφαλος» μπήκε με την φόρα του γηπεδούχου ξεφεύγοντας με 9-4 αλλά η είσοδος του Κόβαρ από πλευράς Παναθηναϊκού άλλαξε τα δεδομένα με το σκορ να πηγαίνει στο 12-10. Οι δυο ομάδες πάλεψαν στήθος με στήθος μέχρι το 20-20, όταν ο Βουλκίδης έσπασε από το σερβίς την άμυνα του ΠΑΟΚ δίνοντας ένα πολύτιμο +2 στην ομάδα του που βρήκε το δρόμο για το πρώτο σετ.

Σαν σε επανάληψη του πρώτου σετ, οι δυο «μονομάχοι» πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 17-17 όταν ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να ξεφύγει στο σκορ φτάνοντας στο υπέρ του 25-23 για το 2-0 στα σετ.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο τρίτο σετ φτάνοντας εύκολα στο 25-18 και το 2-1 σετ. Το τρίτο σετ επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Πρωτοψάλτη στον αστράγαλο στην πρώτη φάση κι αντικαταστάθηκε απο τον Φράγκο. Ο παίκτης των «πρασίνων» θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να φανεί το μέγεθος του τραματισμού του.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, βρήκε ρυθμό από το σερβίς ξεφεύγοντας με +4 στο 18-14. Μια μικρή «ασπρόμαυρη» αντεπίθεση έκανε το σετ ντέρμπι στο 19-17, όμως κάπου εκεί ο Ερνάντες έδειξε την κλάση του και εξασφάλισε του κρίσιμους πόντους για την ομάδα του που έκανε το 3-1 και πήρε την νίκη.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-18, 19-25