ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 1-3: Δεν μπόρεσε να πάρει αυτή τη μία νίκη που χρειαζόταν

Η Ελλάδα έδωσε τη «μάχη» της, αλλά αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να κατακτήσει αυτή τη μία και… καλή νίκη που χρειαζόταν για πάρει την πρόκριση, αφού έχασε με 3-1 σετ από την Πορτογαλία.

Η Εθνική βόλεϊ των Ανδρών δεν στάθηκε ικανή να κάνει αυτή τη μία «καθαρή» νίκη που χρειαζόταν απόψε με την Πορτογαλία και ηττήθηκε από τους Ίβηρες με 3-1 σετ (22-25, 26-24, 20-25, 22-25) αποκλειόμενη από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Το αποτέλεσμα του παιχνιδιού έκρινε μία ολόκληρη θέση στην επόμενη φάση και ως εκ τούτου δεν θα μπορούσε να μην είναι ένα μεγάλο ντέρμπι.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά και με τον Ράπτη να είναι η «αιχμή» της επίθεσής της έφτασε δύο φορές στο +2 (7-5, 9-7). Η Πορτογαλία να ισοφάρισε αρκετές φορές, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στα μέσα του σετ για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 13-15. Η Εθνική ισοφάρισε 18-18 και στην συνέχεια με δύο συνεχόμενους πόντους του Ράπτη πέρασε ξανά μπροστά με 21-19. Οι Πορτογάλοι πέρασαν όμως ξανά μπροστά φτάνοντας μάλιστα σε 22-24 έχοντας τους Φερέιρα (5π.) και Γκασπάρ (4π.) σε καλή μέρα. Στην επόμενη επίθεση της Ελλάδας ο Ράπτης θα δεχθεί το μπλοκ και με 22-25 οι Ίβηρες θα πάρουν το πρώτο σετ, το οποίο δεν κόστισε στην Εθνική, αφού έπρεπε απλώς να κερδίσει τα επόμενα τρία και πάλι η προνομιούχα θέση θα ήταν δική της.

Οι Πορτογάλοι ήταν αυτοί που «εκκίνησαν» καλύτερα στο δεύτερο σετ φτάνοντας σ’ ένα γρήγορο +4 (2-6) με τον Ταβάρες να ξεκινά με δύο άσσους. Με τον Ζουπάνι να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους η Εθνική προσπάθησε αρκετές φορές να πλησιάσει, όμως οι Ίβηρες έβρισκαν συνεχώς λύσεις (11-16). Η Ελλάδα πλησίασε μετά κόπων και βασάνων στους δύο πόντους (19-21) και εκμεταλλευόμενη ένα μπέρδεμα μεταξύ Ταβάρες και Σβετιτσιάνιν μείωσε ακόμα περισσότερο (20-21) με τον Πορτογάλο κόουτς να καλεί τάιμ άουτ. Ο Πρωτοψάλτης μίλησε την κρίσιμη στιγμή και ισοφάρισε σε 21-21. Ο Ανδρεόπουλος αστόχησε στο σερβίς και το σκορ έγινε 21-22. Ξανά, όμως, ο ακραίος της Εθνικής πετυχαίνει δύο συνεχόμενους πόντους για το 23-22 δείχνοντας πως αφυπνίστηκε. Ο Πετρεάς θα δώσει κι αυτός το «παρών» την ύστατη ώρα και με άσσο έκανε το 24-22. Ο Πρωτοψάλτης αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Ζουπάνε δέχθηκε το μπλοκ στην επόμενη φάση με τους Πορτογάλους να ισοφαρίζουν. Ένα άστοχο σερβίς των Ιβήρων έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ελλάδα με 25-24. Οι Πορτογάλοι αστόχησαν στην επίθεσή τους, παρ’ ότι έπαιξαν πρώτο χρόνο και η Ελλάδα πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν να «κονταροχτυπιούνται» από την αρχή. Η Ελλάδα κατόρθωσε να ξεκολλήσει έστω με δύο πόντους με το σκορ στο 8-6 και τον Ζουπάνι να συνεχίζει την μεγάλη του εμφάνιση έχοντας 15 πόντους σε κείνο το σημείο. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν και πέρασαν και μπροστά με 9-10, όμως με μεγάλους πόντους και άμυνες του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου η Ελλάδα έφτασε ξανά στο +2 (13-11). Το ξέσπασμα αυτό όμως δεν κράτησε πολύ και οι Πορτογάλοι με μυαλομένο βόλεϊ έκαναν την ανατροπή φτάνοντας στο +4 (15-19) αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να πάει σε τάιμ άουτ. Η Ελλάδα βρήκε συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 18-20. Ο Λούκας Γκάσπαρ τελείωσε την επόμενη φάση για το 18-21 και με άσσο θα γίνει το 18-22. Ο Ζουπάνι μείωσε σε 19-22, αλλά ο Βουλκίδης αστόχησε στο σερβίς (19-23). Ο Ανδρεόπουλος θα δεχθεί το μπλοκ στην επόμενη επίθεση με τους Πορτογάλους έχουν πέντε ευκαιρίες για να πάρουν το ματς (19-24). Ο Πετρέας θα αρνηθεί το πρώτο με ωραίο τελείωμα (20-24). Ο Μάρτινς, όμως, στην επίθεση των Ιβήρων τους έδωσε τη λύση και το τρίτο σετ (20-25) «πακέτο» με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο τέταρτο σετ μπήκαν και οι δύο ομάδες χωρίς άγχος, με την πρόκριση να έχει ήδη κριθεί. Η Ελλάδα δυσκολεύτηκε στην αρχή, αλλά στην συνέχεια εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση των Ιβήρων ξέφυγε με +4 (17-13). Οι Πορτογάλοι πλησίασαν και πάλι και πέρασαν και μπροστά με 19-21. Η Ελλάδα δεν είχε ψυχικές δυνάμεις για να αντιδράσει και έχασε κι αυτό το σετ με 22-25.

Έτσι, η Εθνική από κει που με μία «καθαρή» νίκη μπορούσε να πάρει την πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, τελικά έφυγε με πέντε ήττες σε πέντε ματς κι ένα μεγάλο παράπονο από τον ίδιο της τον εαυτό.

Διαιτητές: Ροντρίγκες, Σαρίκαγια.