ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 2-3: Μεγάλη ανατροπή για την Ιταλία και έβδομο χρυσό σε EuroVolley

Η Ιταλία κατέκτησε για έβδομη φορά στην ιστορία το EuroVolley επικρατώντας με 3-2 σετ (25-22, 20-25, 25-20, 20-25, 11-15) στο τάι μπρέικ της εξαιρετικής Σλοβενίας, παρ’ ότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ.

Οι Ιταλοί έδειξαν για ακόμη μία φορά, γιατί αποτελούν την κορυφαία χώρα στο ευρωπαϊκό βόλεϊ. Σ’ ένα παιχνίδι που τα πράγματα έδειχναν να μην πηγαίνουν καλά για κείνους, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα σετ δύο φορές (1-0 και 2-1), κατάφεραν να βρουν τη δύναμη και να κερδίζουν το παιχνίδι και το χρυσό μετάλλιο με 3-2 σετ (25-22, 20-25, 25-20, 20-25, 11-15).

Η Σλοβενία ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και έφτασε να προηγείται με πέντε πόντους περίπου στα μισά με 15-10 και αργότερα στο +7 με 21-14 τελειώνοντας ουσιαστικά κάθε ελπίδα των Ιταλών για να διεκδικήσουν κάτι από το σετ. Τελικά οι Σλοβένοι κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Η δεύτερη σε κατακτήσεις στον θεσμό Ιταλία με έξι (μετά την ΕΣΣΔ που πλέον δεν υφίσταται σαν χώρα, αλλά πρόλαβε να κατακτήσει ήδη 12 τουρνουά) μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο σετ. Κατάφερε να ξεφύγει με +4 (14-18) και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το τέλος, ακόμα κι όταν οι Σλοβένοι πλησιάσει στον ένα πόντο (20-21), φτάνοντας στην νίκη με 20-25.

Στο τρίτο σετ οι Σλοβένοι συνέχισαν την μεγάλη εμφάνισή τους δείχνοντας πως το δεύτερο ήταν απλώς μία κακή παρένθεση. Έφτασαν στο +5 (17-12). Οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 20-20, με τον Παγιένκ, τον πρώτο σκόρερ των Σλοβένων, να βοηθάει και πάλι τους Σλοβένους να ξεκολλήσουν στο σκορ και να φτάνουν ένα πόντο μακριά από την κατάκτηση του σετ έχοντας τέσσερα σετ πόιντ. Το άστοχο τελείωμα του Μικιελέτο για τους Ιταλούς στην επόμενη φάση ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 25-20.

Η Σλοβενία στο τέταρτο σετ πήρε το προβάδισμα από νωρίς χάρη στον εξαιρετικό Τσέμπουλι, όμως οι Ιταλοί με την είσοδο του 24χρονου Γιούρι Ρομάνο έφεραν το ματς στα ίσια (6-6 και 9-9). Οι Σλοβένοι προσπαθούσαν με τα πολύ καλά σερβίς τους να πιέσουν τους Ιταλούς, όμως εκείνοι άντεχαν στην πίεση. Με τους Λάβια και Ρομάνο να οδηγούν πέρασαν μπροστά και απέκτησαν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (13-17) κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα. Η Σλοβενία επέστρεψε -1 από τους Ιταλούς (20-21), όμως ο Ρίτσι με μονό μπλοκ έκανε το 20-22. Η παράβαση του Παγιένκ που ακούμπησε στο φιλέ στην προσπάθειά του να κάνει το μπλοκ έκανε το 20-23. Ο Ρομάνο έκανε το 20-24 και έδωσε τέσσερα σετ πόιντ στους Ιταλούς για να ισοφαρίσουν. Τελικά, δεν χρειάστηκαν παραπάνω ευκαιρίες, αφού στην αμέσως επόμενη φάση κατέκτησαν το σετ με 20-25 χάρη σε πόντο του Λάβια.

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου οι Σλοβένοι μπήκαν πολύ δυναμικά και έφτασαν στο 3-0 αναγκάζοντας τον προπονητή της Ιταλίας να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Γιούρι Ρομάνο ήταν και πάλι εκεί όμως για την πατρίδα του και με δύο δικούς του πόντους έφτασε το ματς στο 3-3. Ο Μικιελέτο με δικό του μπλοκ έβαλε μπροστά τους Ιταλούς με 5-6 και στην συνέχεια με ωραίο τελείωμα με 7-8. Ο Λάβια έβαλε για πρώτη φορά μπροστά με δύο πόντους την Ιταλία με 7-9. Ο Μικιελέτο με δύο άσσους αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (7-11). Από εκείνο το σημείο ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψουν οι Σλοβένοι, παρά την εξαιρετική παρουσία τους κι έτσι οι Ιταλοί κατέκτησαν το τάι μπρέικ με  και έφτασαν στον έβδομο τίτλο της ιστορίας τους, μένοντας πίσω μόνο από την ΕΣΣΔ που έχει 12. Οι Σλοβένοι κατέκτησαν το τρίτο ασημένιο μετάλλιο της ιστορίας έχοντας πλέον τρεις χαμένους τελικούς.