Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-1 σετ: Πρόκριση στο Final 4 για τις «πράσινες»

Πήρε με ανατροπή το 1ο σετ ο Παναθηναϊκός και το ψυχολογικό πλεονέκτημα, η ΑΕΚ αντέδρασε πολύ καλά στο 3ο σετ, όμως οι «πράσινες» αξιοποίησαν την έδρα τους και έγιναν η πρώτη ομάδα που πέρασε στα ημιτελικά το Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός είναι η πρώτη ομάδα, που εξασφάλισε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών. Στο κλειστό του Αγίου Θωμά και στο πιο ενδιαφέρον ματς του προημιτελικού γύρου έκαμψε την ΑΕΚ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα ματς της τελικής 4άδας, που θα γίνουν στο Ηράκλειο της Κρήτης τον Μάρτιο.

Η ΑΕΚ είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί με 1-0, την έχασε και ο πρωτοπόρος της Volley League Παναθηναϊκός απέκτησε τον πρώτο λόγο. Μετά το 2-0 η ΑΕΚ αντέδρασε όμως η γηπεδούχος ομάδας ήταν σε καλύτερη κατάσταση και με δυνατή αρχή στο 4ο σετ έφτασε στη νίκη, όπως είχε κάνει και στο πρωτάθλημα με 3-0 μέσα στην έδρα της ΑΕΚ.

Για τον Παναθηναϊκό άρχισαν το παιχνίδι οι: Παπαφωτίου στην πάσα, Στεπανένκο στη διαγώνιο, Γκρόθες – Χαντάβα στα άκρα, Χατζηευστρατιάδου – Κρος στο κέντρο και λίμπερο η Ρόγκα.

Με την ΑΕΚ ξεκίνησαν οι: Βεργίδου στην πάσα, Τέρελ στη διαγώνιο, Κοσμά – Βάντερ στα άκρα, Καββαδία – Μπράουν στο κέντρο και λίμπερο η Γεωργιάδου

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα το ματς και βρέθηκε στο 11-7. Η ΑΕΚ αντέδρασε και προσπέρασε γρήγορα με 17-14, μάλιστα στο τελευταίο κομμάτι προηγήθηκε 23-20. Εκεί όμως οι «πράσινες» πήραν πέντε πόντους στη σειρά και το 1ο σετ με καλό σερβίς και μπλοκ-άμυνα.

Πήρε ώθηση ο Παναθηναϊκός

Η εξέλιξη αυτή φάνηκε πώς επέδρασε στις δύο ομάδες διαφορετικά. Έδωσε φυσικά την ώθηση στον Παναθηναϊκό, που δημιούργησε γρήγορα μία διαφορά στο 2ο σετ κι από την άλλη έριξε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίες είχαν πρόβλημα στην υποδοχή κι έκαναν πολλά λάθη. Με μπλοκ της Χαντάβα έγινε το 10-4, αργότερα με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου το 17-9 και η ΑΕΚ απλά πλησίασε κάποιες στιγμές στο σκορ χωρίς να πετύχει κάτι ουσιαστικό.

Ισορροπία επικράτησε στην αρχή του 3ου σετ, ώσπου ήρθε ένα ακόμα ξέσπασμα από τον Παναθηναϊκό, που έκανε το 16-9 με επίθεση της Χατζηευστρατιάδου. Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως και αφού μείωσε με καρφί της Μπράουν 18-15, ισοφάρισε με άσο της Βεργίδου 19-19. Με την ίδια παίκτρια στο σερβίς το σερί συνεχίστηκε και η Ένωση βρέθηκε στο +2 (21-19). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο αλλά με πρωταγωνίστρια την Κοσμά η ΑΕΚ πήρε το σετ και μείωσε σε 2-1.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και βελτιώθηκε σε όλους του τομείς. Προηγήθηκε με 10-4, αργότερα με 15-8 και είχε τον απόλυτο έλεγχο. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βγάλει σταθερότητα και όταν το σκορ έγινε 20-11 ήταν ξεκάθαρο ότι τίποτα δεν θα άλλαζε.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-18, 21-25, 25-17) σε 108′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατια΄δου 11 (5/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κρος 20 (17/28 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 18 (14/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρόθες 7 (6/24 επ., 1 άσσος, 59% υπ. – 36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 14 (11/47 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Κωνσταντίνου (33% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Βάντερ 8 (5/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Τερέλ 17 (12/55 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βεργίδου 2 (2 άσσοι), Καββαδία 3 (3/6 επ.), Μπράουν 11 (2/11 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 23% υπ. – 18% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 46% υπ. – 14% άριστες), Διώτη 4 (4/10 επ., 41% υπ. – 23% άριστες), Τσοχατζή, Γκουντιμένκο 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ).