Βόλεϊ Challenge Cup ανδρών: Στο «χρυσό» σετ πρόκριση στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Εκεί που η Τερουέλ έδειχνε ανώτερη και πήρε με κάποια διαφορά και τα τρία σετ ο Παναθηναϊκός βρήκε το σθένος και τον χαρακτήρα ν’ αντιδράσει στο «χρυσό» σετ και να πάρει εκεί την πολυπόθητη πρόκριση.

Το απρόβλεπτο του αθλήματος και τη μεγάλη ανατροπή συναισθημάτων τα ένιωσε υπέρ της απόψε στο Pabellon Municipal Los Planos στην Ισπανία η ανδρική ομάδα του Παναθηναϊκού και πέρασε στα ημιτελικά της Ευρώπης.

Με αποφασιστικότητα και ψυχή, εκεί που η Τερουέλ προηγήθηκε καθαρά με 3-0 σετ κι έδειχνε καλύτερη, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και κατέκτησαν το «χρυσό σετ και την πολυπόθητη πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Στον πρώτο αγώνα, στο Μαρούσι, είχαν νικήσει 3-1 σετ. Επόμενος αντίπαλός τους είναι η τουρκική Χάλκμπανκ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εκμεταλλευόμενη και λάθη του Παναθηναϊκού η Τερουέλ πήρε προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με επίθεση του Ερέου έφτασε αργότερα στο 14-9 και οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να κυνηγούν το σκορ. Δεν κατάφεραν να πιέσουν περισσότερο και το 1ο σετ πήγε στην Τερουέλ.

Με τον Ανδρεόπουλο προηγήθηκε 7-4 ο Παναθηναϊκός στο 2ο σετ, όμως γρήγορα επήλθε ισορροπία. Στο 17-16 ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, κυρίως με τον Ντεν Ντρις και με επίθεση του Ερέου οι Ισπανοί έκαναν σερί τεσσάρων πόντων (21-16). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και έφτασαν στο -2 με μπλοκ του Ρανγκέλ (22-20), όμως οι γηπεδούχοι είχαν πάλι τις λύσεις και με δύο πόντους του Μπουγκάγιο έκαναν το 2-0 στα σετ.

Δεν άλλαξε η εικόνα στο 3ο σετ με την Τερουέλ να έχει τον έλεγχο και να εμφανίζει μικρό προβάδισμα. Στο 16-12 ο Παναθηναϊκός βρίσκει ένα σερί και φτάνει στον πόντο (17-16), όμως με επιθέσεις του Βιλένα και του Ερέου η Τερουέλ ξέφυγε και πάλι (20-16). Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, το 3-0 έγινε με ανάλογη διαφορά πόντων και το ματς οδηγήθηκε στο «χρυσό» σετ.

Καθαρό μυαλό και πείσμα στο καθοριστικό σετ

Αρχικά οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά όταν η Τερουέλ έκανε το 5-3 με τον διαιτητή να υποδεικνύει παράβαση του Παναθηναϊκού ακολούθησαν διαμαρτυρίες και κόκκινη κάρτα στον κόουτς Ανδρεόπουλο με το σκορ να γίνεται 6-3… Οι Αθηναίοι βρήκαν το σθένος να απαντήσουν και με μπλοκ του Στάλεκαρ ισοφάρισαν 7-7 και αργότερα με τον ίδιο παίκτη προηγήθηκαν 10-9. Μπλοκ του Ράπτη έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμη πιο κοντά στον στόχο (13-11) και τελικά ήρθαν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί για την πρόκριση.

Τα σετ 25-21, 25-21, 25-20 και 11-15 στο «χρυσό» σετ

*Οι πόντοι της Τερουέλ προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΤΕΡΟΥΕΛ (Μιγκέλ Ριβέρα): Μπουγκάγιο 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Βιλένα 27 (25/40 επ., 2 μπλοκ), Πέτι 11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 60% υπ. – 28% άριστες), Ερέου 11 (9/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 36% άριστες), Κόμπζεφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 2 (2/3 επ.) / Γκαμίζ (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Βιλντολόθα, Ζαντσέτα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 8 (6/19 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. – 18% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 14 (12/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 63% υπ. – 13% άριστες), Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης 1 (1 μπλοκ).