Πανναξιακός-ΑΟ Θήρας 2-3 σετ: Στο Final 4 για τέταρτη φορά στην ιστορία της η Θήρα

Έκλεισε η 4άδα στο Κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ γυναικών με τον ΑΟ Θήρας να επικρατεί σε συναρπαστικό ματς και στα πέντε σετ του Πανναξιακού και να προκρίνεται για τέταρτη φορά στο Final 4.

Ο ΑΟ Θήρας συμπλήρωσε το βράδυ της Τετάρτης 23 Φεβρουαρίου τις ομάδες, που πάνε στο Final 4 του κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών. Στον τελευταίο προημιτελικό της διοργάνωσης έδωσε μάχη για δύο και πλέον ώρες με τον  Πανναξιακό στη Νάξο και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο ΑΟ Θήρας προκρίθηκε για τέταρτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά του θεσμού και θα είναι την Πέμπτη (24/2) στην κλήρωση μαζί με Παναθηναϊκό, Θέτιδα Βούλας και Ηλυσιακό για να προκύψουν οι ημιτελικοί του Final-4, που θα γίνει το διήμερο 11-12 Μαρτίου στο Ηράκλειο Κρήτης.

Στο 4ο σετ η Θήρα βρέθηκε μπροστά με 23-17, αλλά ο Πανναξιακός έκανε εντυπωσιακό σερί 7-0 και τελικά ισοφάρισε στην παράταση.
Στο τάι μπρέικ όμως οι φιλοξενούμενες έμειναν συγκεντρωμένες και με κορυφαία την Αμερικανίδα διαγώνια Αλεξάντρα Χόλστον, ξέφυγαν στο σκορ μετά το 7-7 κι έφτασαν στη νίκη και την πολυπόθητη πρόκριση.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 09-25, 18-25, 29-27, 10-15) σε 137′