Παναθηναϊκός-ΑΟ Θήρας 3-1 σετ: Κυπελλούχος Ελλάδας γυναικών για 6η φορά ο Παναθηναϊκός

Λειτούργησε ψύχραιμα μετά την απώλεια του 1ου σετ ο Παναθηναϊκός, αξιοποίησε όλα του τα όπλα και νικώντας στον τελικό του Ηρακλείου με 3-1 σετ τη δυνατή Θήρα κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ γυναικών για 6η φορά.

Ο Παναθηναϊκός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών για 6η φορά στην ιστορία του. Μπορεί να έχασε το 1ο σετ στον τελικό με τον ΑΟ Θήρας στο Ηράκλειο της Κρήτης, αλλά στη συνέχεια απέδειξε πως είχε δίκαια τον πρώτο λόγο στα προγνωστικά. Με ψυχραιμία πέρασε το παιχνίδι του, αξιοποίησε όλα του τα όπλα και νικώντας με 3-1 σετ επανήλθε στα τρόπαια και σε αυτόν τον θεσμό μετά το 2010.

Άξια πολλών συγχαρητηρίων και η ομάδα της Σαντορίνης, που ήταν φιναλίστ στον τελικό για 3η σερί χρονιά.

Ο πρωτοπόρος της Volley League ήταν κάπως νευρικός στο 1ο σετ και η Θήρα, που άρχισε από τη θέση του αουτσάιντερ, απέδωσε καλό βόλεϊ και προηγήθηκε. Στη συνέχεια όμως, οι «πράσινες» βρήκαν ρυθμό με το αποτελεσματικό σερβίς, λειτούργησαν πολύ καλά σε μπλοκ άμυνα, ενώ στην επίθεση έδειξαν την ποιότητα όλου του ρόστερ. Η Ρόγκα μοίρασε θαυμάσια το παιχνίδι, η Χαντάβα έγινε μεγάλη πρωταγωνίστρια, ενώ και τα υπόλοιπα επιθετικά «όπλα» χτυπούσαν από παντού.

Αιφνιδιασμός στο 1ο σετ αλλά άμεση αντίδραση

Το… ορεκτικό του 1ου σετ υπήρξε πολύ ελκυστικό για τους φίλους του βόλεϊ. Με τις δύο ομάδες ν’ αποδίδουν πολύ καλά στην επίθεση, καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει με πάνω από δύο πόντους ώσπου στο τελευταίο κομμάτι η Θήρα με πέντε πόντους στη σειρά έφτασε με 24-20 στο σετ πόιντ. Το ένα το έσωσε ο Παναθηναϊκός, αλλά αμέσως μετά έκλεισε το σκορ με καρφί η Χόλστον.

Το μομέντουμ στην αρχή του 2ου σετ ήταν με τις «πράσινες», οι οποίες πέρασαν τις επιθέσεις τους και δυνάμωσαν στην άμυνα για να προηγηθούν 7-3 και μετά με κυρίαρχη τη Χαντάβα να κάνουν το 11-4. Η Θήρα δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά σε εκείνο το σημείο… Το έκανε όμως, αργότερα όταν ο Παναθηναϊκός αξιοποίησε και την αριστερόχειρα Γκρόθες και πήγε στο +10 (17-7). Η ομάδα της Σαντορίνης συνέχισε χωρίς λάθη σε επίθεση και άμυνα και πλησίασε στο 18-15 ανανεώνοντας το ενδιαφέρον για την έκβαση του σετ. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε το +3 μέχρι που η Αδαμοπούλου μείωσε σε 23-21. Δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία όμως, παίρνοντας κρίσιμους πόντους και από το κέντρο με τη Στεπανένκο.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-3 με άσο της Παπαφωτίου, η Θήρα ισορρόπησε γρήγορα, προσπέρασε 15-14 με την Άμποτ και ακολούθησε νέα γερή κόντρα. Η ομάδα του Οικονόμου ξαναπήρε το προβάδισμα πιέζοντας πολύ με το σερβίς, ενώ είχε δυνατή συγκέντρωση και καλές επιλογές. Η Μίτροβιτς, που είχε σιγήσει στο 2ο σετ μείωσε σε 20-19 και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με πέντε συνεχόμενους πόντους από σερβίς, μπλοκ και επιθέσεις.

Πλέον ήταν και η ψυχολογία με το μέρος του και πήρε και από αυτή ώθηση για να προηγηθεί γρήγορα και στο 4ο σετ. Λάθη της Θήρας και ποιοτικές μπάλες από τις παίκτριες του Παναθηναϊκού έφεραν αύξηση της διαφοράς με 13-7. Οι νησιώτισσες δεν είχαν απάντηση, αντίθετα η απόσταση ολοένα και μεγάλωνε και με πλασέ της Κωνσταντινίδου έγινε το 19-12. Τίποτα πια δεν μπορούσε ν’ αλλάξει και με εκπληκτική Κρος στο τελευταίο κομμάτι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου.