Προκριματικά Μουντομπάσκετ: Ο Γκομπέρ γκρέμισε την μπασκέτα και η Γαλλία την αντίσταση των Τσέχων

Twitter

Τα φαβορί επικράτησαν στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τις Γαλλία, Ιταλία να ζορίζονται για ένα ημίχρονο και τη Λιθουανία να εξασφαλίζει τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Ο Ρούντι Γκομπέρ (14 π., 7 ρ., 2 τάπες) ξέσπασε στη μπασκέτα για το κακό πρώτο ημίχρονο της Γαλλίας απέναντι στην Τσεχία (Χρούμπαν 14) στο Παρίσι. Ο σέντερ των Τζαζ κρεμάστηκε λίγη παραπάνω ώρα από όσο έπρεπε από το σίδερο, το στράβωσε και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 15λεπτη καθυστέρηση.

Όταν το ματς επανεκκίνησε η Γαλλία είχε πια βρει ρυθμό και το 38-42 του ημιχρόνου έγινε στη λήξη του αγώνα έγινε 95-60 με τους Τσέχους να σκοράρουν μόλις 18 πόντους σε 20 λεπτά.

Τρόμαξε στην Ουγγαρία η Λιθουανία

Ένα επιμέρους σκορ 11-2 με 3′:41” να απομένουν για τη λήξη μετέτρεψε το εύθραυστο 76-77 σε 78-88 και έδωσε τη νίκη στη Λιθουανία στο Σομπατέλι σε βάρος της Ουγγαρίας.

Οι Λιθουανοί «χτύπησαν» τους Ούγγρους στη ρακέτα με τους NBAερς Σαμπόνις και Βαλαντσιούνας να σημειώνουν από 17 πόντους έκαστος, Ο πρώην «ερυθρόλευκος» Κουζμίνσκας πρόσθεσε 14 και ο νυν «πράσινος» Γκριγκόνις, 11. Από την Ουγγαρία, ο Χάνγκα πέτυχε 21 πόντους.

Επιστροφή από το -11 για την Ιταλία

Η Ιταλία γύρισε από το -11 του ημιχρόνου στη Ρίγα της Λετονίας με αντίπαλο την Ουκρανία και νίκησε με 97-89 με 20 π. του Φοντέκιο και 17 του Μέλι. Ο Μίχαλιουκ των Ράπτορς πέτυχε 11 π. για την Ουκρανία.

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου νίκησε την Ολλανδία στην Τιφλίδα με 77-66 σε ένα ματς που στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Σενγκέλια, που πρόλαβε να πετύχει 20 πόντους (22 για την Ολλανδία ο Γουόρθι Ντε Γιονγκ).

Με σούπερ Ρούντι (13 π.) και Γουίλι Ερνανγκόμεθ (19 π.), η Ισπανία επικράτησε εύκολα της Ισλανδίας στην Παμπλόνα με 87-57.

Το Μαυροβούνιο δεν είχε Βούτσεβιτς, αλλά επικράτησε στην Ποντγκόριτσα της Βοσνίας Ερζεγοβίνης με 88-69. Ο  Βλάντιμιρ Μιχάιλοβιτς πέτυχε 20 π. για τους γηπεδούχους και ο νατουραλιζέ Τζον Ρόμπερσον ισάριθμους για τους Βόσνιους που πήραν 19 και 13 αντίστοιχα από τον  Μούσα της Ρεάλ και τον Νούρκιτς των Μπλέιζερς.