ΙΣΠΑΝΙΑ - ΗΠΑ 81-95: Στον ημιτελικό η TEAM USA με σεμινάριο άμυνας για ένα ημίχρονο!

Οι Ηνωμένες Πολιτείες προκάλεσαν ασφυξία στους Ισπανούς στο β΄ημίχρονο και έφτασαν εμφατικά στη νίκη – πρόκριση (95-81) και στα ημιτελικά.

Η μονομαχία των «γιγάντων» του παγκόσμιου μπάσκετ θα έβγαζε έναν… ζωντανό διεκδικητή μεταλλίου και αυτός ήταν για άλλη μία φορά οι ΗΠΑ. Το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης της FIBA, η Team USA, επιβεβαίωσε την υπεροχή του απέναντι στο νούμερο 2, Ισπανία, και πέρασε αβρόχοις ποσίν την πρώτη νοκ άουτ δοκιμασία με 81-95, αναμένοντας πλέον τον νικητή του ζευγαριού Αυστραλία-Αργεντινή στην ημιτελική φάση του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ.

Ειρήσθω εν παρόδω, κράτησε ακέραιη την αήττητη παράδοση που έχει απέναντι στη «φούρια ρόχα» σε Ολυμπιακούς Αγώνες, φτάνοντας αισίως τις 13 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις απέναντι στην Ισπανία για τη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού. Η Ισπανία, στο «κύκνειο άσμα» μίας απαστράπτουσας φουρνιάς παικτών, η οποία επί δύο συναπτές δεκαετίες κυριάρχησε στο μπασκετικό γίγνεσθαι, μένει εκτός της ζώνης των μεταλλίων για πρώτη φορά μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και πλέον ενατενίζει την επόμενη ημέρα της.

ΤΑ ΑΝΔΡΑΓΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΡΙΚΙ

Η Ισπανία δεν ξεκίνησε καλά το ματς. Όχι ότι οι ΗΠΑ έθελξαν με την απόδοσή τους, αλλά ομολογουμένως ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η άμυνα με αλλαγές σε όλα τα σκριν του Πόποβιτς λειτούργησε στα πρώτα λεπτά, ο Ντουράντ βρήκε νωρίς τα πατήματά του στην επίθεση και όλα έβαιναν καλώς για την Team USA (10-17). Όλα έβαιναν καλώς μέχρι να αποφασίσει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του ο Ρίκι Ρούμπιο… Με… ποικιλίες και 7 διαδοχικούς προσωπικούς πόντους έφερε το ματς σχεδόν στην ισορροπία (17-19) και μάλλον αφύπνισε και τους συμπαίκτες του, οι οποίοι αύξησαν την πίεσή τους πάνω στους Αμερικανούς στην οπισθοφυλακή τους για να καταφέρει η «φούρια ρόχα» να προηγείται στο φινάλε της περιόδου με 21-19. 13 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ η στατιστική απεικόνιση του Ρίκι Ρούμπιο στα οκτώ λεπτά που αγωνίστηκε στην πρώτη περίοδο, δίνοντας έτσι το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους Ίβηρες.

ΑΛΛΑΓΗ ΡΥΘΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ «ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ»

Με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε της πρώτης περιόδου, η «φούρια ρόχα» βρήκε το «κλειδί» περιορισμού των Αμερικανών προκειμένου να διευρύνει το προβάδισμά της. Η άμυνα του Σκαριόλο μπέρδεψε τους σούπερσταρ της Αμερικής, οι οποίοι είχαν κάκιστες αποστάσεις στην επίθεσή τους και ανύπαρκτο inside game. Το ποσοστό των ΗΠΑ από την περιφέρεια καταβαραθρώθηκε, ενώ, τουναντίον, η εξίσου άστοχη Ισπανία, βρήκε τους πόντους που έψαχνε με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο οποίος πήρε τη σκυτάλη από τον Ρούμπιο στη δεύτερη περίοδο. Η Ισπανία κατάφερε να τρέξει ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 39-29 στο 17′, με κύρια όπλα της τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ και την αδιαπέραστη άμυνά της, στην οποία δέσποζαν οι Βίκτορ Κλαβέρ και Γουίλ Ερναγκόμεθ υψώνοντας… αόρατο τείχος. Όμως, όταν παίζεις κόντρα στις ΗΠΑ απαγορεύεται να έχεις κενά διαστήματα και η Ισπανία «έσβησε» στο τελευταίο τρίλεπτο. Αυτό ήταν υπεραρκετό για μία ομάδα του επιπέδου της Team USA να εξανεμίσει εν ριπή οφθαλμού τη διαφορά. Με σημεία αναφοράς στην επίθεσή της τους Ντουράντ και Λίλαρντ, βρήκε τρόπους να διασπάσει τη συμπαγή ισπανική άμυνα και να φέρει το ματς στην ισορροπία 43-43 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

ΑΝΕΠΙΔΕΚΤΗ ΜΑΘΗΣΕΩΣ Η ΙΣΠΑΝΙΑ

Ανεπίδεκτη μαθήσεως αποδείχθηκε η Ισπανία… Μετά τα απαράδεκτα δεύτερα ημίχρονα στα ματς του ομίλου, η «φούρια ρόχα» έβγαλε και πάλι το χειρότερό της πρόσωπο στην τρίτη περίοδο, υπογράφοντας την… καταδίκη της. Απότοκος βέβαια και του υψηλού μέσου όρου ηλικίας του ρόστερ της αλλά και της καταπληκτικής άμυνας των ΗΠΑ. Άλλωστε, είναι ηλίου φαεινότερον πως όταν οι Αμερικανοί αποφασίζουν να παίξουν σκληρή άμυνα, οι αντιπαλοί τους δεν έχουν τύχη απεναντί τους. Ο Ντουράντ έκανε αδιανόητα πράγματα για άλλη μία φορά στην επίθεση (29 πόντοι συνολικά), τα… έσταζε από παντού και κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη, τα περιφερειακά σουτ άρχισαν να μπαίνουν και από τους συμπαίκτες του (Μπούκερ, Λαβίν) και το αγαπημένο γρήγορο παιχνίδι των ΗΠΑ εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (49-65) στο 26′, φέρνοντας την Ισπανία στα… όριά της. Όμως, η αυτοθυσία του καταπληκτικού Ρούμπιο (έκανε career high με 38 πόντους) κράτησε ζωντανή στο κόλπο τη «φούρια ρόχα» και το 63-69 της τρίτης περιόδου ήταν σίγουρα ανακουφιστικό για την παγκόσμια πρωταθλήτρια. Ταυτοχρόνως, πάντως, ήταν και ο… επιθανάτιος ρόγχος της.

ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΕΛΟΣ

Είπαμε, στους Αμερικανούς απαγορεύεται δια ροπάλου να επιτρέψεις να βρουν ρυθμό… Αν το επιτρέψεις… Τελείωσες. Όσο και αν προσπαθήσεις να γυρίσεις το διακόπτη. Αυτό ακριβώς έπαθε η Ισπανία στο δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού και μοιραία γνώρισε τον αποκλεισμό. Εν προκειμένω τα νούμερα λένε την απόλυτη αλήθεια. 28 ασίστ για 9 λάθη οι Αμερικανοί έναντι 12 για 17 των Ισπανών. 17 πόντοι από λάθη των Ισπανών. Τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα και η τελευταία περίοδος τυπική διαδικασία και ας ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημά της η «φούρια ρόχα». Η διαφορά υπέρ των ΗΠΑ εκτοξεύτηκε και πάλι σε ασφαλή επίπεδα (66-81 στο 34′) και έκτοτε αρκούσε απλά να κάνουν διαχείριση και να κόψουν τον… τσαμπουκά σε κάθε απέλπιδα προσπάθεια των Ισπανών να γυρίσουν στη διεκδίκηση της νίκης, κάτι που κατάφεραν με απόλυτη επιτυχία μέχρι και το τελικό 81-95.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-43, 63-69, 81-95