Euroleague: Ώρα να συναντήσει ο Ολυμπιακός της Ισπανίας το... χαμένο του αμυντικό DNA!

EUROKINISSI

Μετά την «αυτοκτονία» με τη Βαλένθια ο Ολυμπιακός καλείται να συνδυάσει από τα επόμενα παιχνίδια του την επιθετική εικόνα που παρουσίασε στα διπλά της Ισπανίας με το… χαμένο του αμυντικό DNA που αγνοείται από το ξεκίνημα της Euroleague.

Όταν ο Γιώργος Μπαρτζώκας δήλωνε πως λόγω της βελτίωσης των ομάδων και του αυξημένου ανταγωνισμού, οι έδρες δεν αναμένεται να παίξουν τόσο σημαντικό ρόλο όσο στο παρελθόν, σίγουρα δεν είχε στο μυαλό του ότι ο Ολυμπιακός θα ξεκινούσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του με δύο ήττες σε τρεις αναμετρήσεις.

Και η ήττα από τη Μονακό αλλά και η ήττα από τη Βαλένθια είχαν αρκετά κοινά στοιχεία, τα οποία ασφαλώς και οι προπονητές των ερυθρόλευκων τα έχουν εντοπίσει. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και στις δύο αναμετρήσεις να προηγηθεί στο ημίχρονο χάρη στην καλή του άμυνα (33 πόντους η Μονακό, 34 η Βαλένθια), ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μετά… μπλακ άουτ και 10-0 σερί των αντιπάλων του.

Και όταν δεν αποτελειώνεις τους αντιπάλους σου τη στιγμή που πρέπει, στη  φετινή διοργάνωση θα γίνει πολύ πιο εύκολα η ζημιά. Ο Ολυμπιακός εμφανίζει μια καθίζηση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η οποία συνήθως τον οδηγεί και σε κακές επιλογές στην επίθεση. Ασφαλώς και η φετινή έκδοση των ερυθρόλευκων είναι πολύ πιο ταλαντούχα στο επιθετικό κομμάτι και θα μπορεί να κερδίσει αρκετά (αν όχι τα περισσότερα) παιχνίδια μέσω της επίθεσή της, όπως έγινε στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ.

Όμως, το διπλό στη Βαρκελώνη ήρθε επειδή οι «Μπλαουγκράνα» έμειναν στους 70 πόντους ενώ η ανατροπή κόντρα στην Μπασκόνια έγινε όταν οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν να… ξαναπαίζουν άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι Βάσκοι σκόραραν μόλις 18 πόντους.

Η κακή του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και τα πολλά λάθη άφησαν την Βαλένθια στο παιχνίδι και οδήγησαν στην αυτοκτονία

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Σακίλ ΜακΚίσικ στην αρχική πεντάδα, επενδύοντας στην άμυνά του. Έκανε ένα επιμέρους 13-4 και όλα έδειχναν να παίρνουν το δρόμο τους. Η επίθεση λειτουργούσε υποδειγματικά και οι 28 πόντοι θα μπορούσαν να είναι ακόμη περισσότεροι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά κρατήθηκε σε υψηλά επίπεδα χάρη στην εξαιρετική άμυνα και το παθητικό των 12 πόντων, πράγμα που οδήγησε στο υπέρ τους +13 του ημιχρόνου, παρά τα πολλά λάθη στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια κατάφερε να δημιουργήσει περισσότερα ρήγματα κυρίως χάρη στο 10-0 σερί που μείωσε τη διαφορά από τους 16 στους 6. Αυτό τους έδωσε ψυχολογία, βρήκαν ρυθμό από τα 6,75μ. αλλά εκεί μίλησαν οι αρχηγοί, Παπανικολάου και Σλούκας και κράτησαν τη διαφορά στο +13.

Το σενάριο, όμως, να γίνει η ζημιά δεν ήταν καθόλου μακρινό. Και αυτό συνέβαινε λόγω των αλλεπάλληλων λαθών των ερυθρόλευκων. Βιαστικές επιλογές στο τρανζίσιον, στατική επίθεση και κάποια χαμένα ριμπάουντ έφεραν από το πουθενά τη Βαλένθια στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Όταν, λοιπόν, σε ένα παιχνίδι δικό σου καταφέρνεις και βάζεις τον αντίπαλο στη διεκδίκηση της νίκης, οι πιθανότητες να χάσεις είναι περισσότερες.

Το σενάριο της αυτοκτονίας ήταν γραφτό να έχει τους ίδιους πρωταγωνιστές με αυτούς των νικών. Μοιραίοι της βραδιάς ήταν ο Κώστας Σλούκας και ο Σάσα Βεζένκοφ. Οι δύο ηγέτες, δηλαδή, του φετινού Ολυμπιακού. 2/4 βολές στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Σλούκας, αφελές φάουλ του Βεζένκοφ σε τρίποντο του Τζόουνς με 3,9” στο ρολόι. 11-25 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ασφαλώς και υπήρχαν αποφάσεις, ειδικά στα τελευταία λεπτά, τουλάχιστον αμφιλεγόμενες. Όμως επ’ ουδενί δεν ήταν η διαιτησία ο λόγος για τον οποίο έχασαν οι ερυθρόλευκοι. Άλλωστε δεν ήταν ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που συμβαίνει αυτό. Οι ελληνικές ομάδες δεν φαίνεται να έχουν την συμπάθεια των (αρκετών μέτριων κιόλας) διαιτητών της Euroleague. Παρ’ όλα αυτά, ειδικά οι ερυθρόλευκοι είχαν (και θα έχουν) την ευκαιρία να καθαρίσουν τα παιχνίδια τους από νωρίς, δίχως να φτάσουν στο σημείο να ασχολούνται με κανέναν Ντιφαλά…

Ήρθε η ώρα να βρει διάρκεια στο παιχνίδι του σε άμυνα και επίθεση

Η ευρωπαϊκή συνέχεια των ερυθρόλευκων περιλαμβάνει τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην επικίνδυνη Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς, τους εκτός έδρας αγώνες σε Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν και Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι, τον εντός έδρας με την Άλμπα πριν ο Δεκέμβριος τον βρει απέναντι στην Εφές στην Κωνσταντινούπολη.

Προφανώς και στο μυαλό των ερυθρόλευκων υπάρχει μόνο η αναμέτρηση κόντρα στην ομάδα των Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου. Μια Παρτίζαν που έχει βρει ρυθμό, παίζει σε υψηλό τέμπο και είναι ικανή να κάνει τη ζημιά, αν ο Ολυμπιακός δε σοβαρευτεί.

Και όταν λέμε να σοβαρευτεί εννοούμε να επενδύσει στις βασικές αρχές του. Οι ερυθρόλευκοι πρέπει να βρουν διάρκεια στην άμυνά τους, η οποία ασφαλώς και έχει καλά διαστήματα στους μέχρι τώρα αγώνες. Πρέπει να συνεχίσουν να επενδύουν στην καλή κυκλοφορία της μπάλας η οποία τους κάνει μια από τις καλύτερες, επιθετικά, ομάδες της Euroleague. Πρέπει να συνεχίσουν να ελέγχουν τα ριμπάουντ και τέλος πρέπει να περιορίσουν τα… κολλήματα στα κρίσιμα σημεία, τα οποία εμφανίστηκαν και στις δύο ήττες στο ΣΕΦ.

Κανένας δεν κέρδισε την Euroleague από τον Οκτώβριο, αλλά κανένας δεν την έχασε κιόλας. Οι ερυθρόλευκοι είναι μια εξαιρετική ομάδα, με πολλά περιθώρια βελτίωσης. Όμως, τα επίπεδα ανταγωνισμού στο φετινό πρωτάθλημα είναι τέτοια, όπου άλλες ενδεχόμενες «φθηνές» ήττες μπορεί να κοστίσουν ενόψει της συνέχειας του θεσμού. Σημασία έχει να είσαι έτοιμος τον Μάιο. Αλλά για να φτάσεις στον Μάιο, πρέπει να κερδίζεις και τους προηγούμενους μήνες.