Μπακς - Καβαλίερς 117-102: Είναι πουλί; Είναι αεροπλάνο; Όχι είναι απλά... ο Greek Freak!

Twitter

Ο… εξωγήινος Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε ρεκόρ καρφωμάτων στην καριέρα του στο ΝΒΑ και με μια «εξωπραγματική» εμφάνιση οδήγησε τους Μπακς σε απίθανη ανατροπή επί των Καβαλίερς με 117-102!

Το σκορ στα μάτριξ του  “Fizerv Forum” έδειχναν ένα επιβλητικό 52-63 υπέρ των Καβαλίερς, με τους Μπακς να βγαίνουν από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο κουβαλώντας στις πλάτες τους ορισμένα από τα… πιο άθλια 24 πρώτα λεπτά της φετινής σεζόν.

Άστοχοι, άοσμοι, άγευστοι, άχρωμοι, με σωρεία λαθών στην επίθεση και ανήμποροι να αναχαιτίσουν αμυντικά το δίδυμο Μίτσελ – Γκάρλαντ, οι παίκτες του Μάικ Μπουντεχόλζερ φλέρταραν με ακόμη μια εντός έδρας ήττα.

Και κάπου εκεί, οι χιλιάδες θεατές των «ελαφιών» που παρακολουθούσαν το ντέρμπι της Ανατολικής Περιφέρειας, θαρρείς και… διακτινίστηκαν σε κάποιον μακρινό πλανήτη κόμικ για να συναντήσουν έναν υπερήρωα! Όχι δεν φόραγε… κόκκινη κάπα, αλλά πετούσε σαν τον Σούπερμαν και έμοιαζε να έχει τη δύναμη του Χαλκ!

Η εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τους Καβς δεν μπορεί να περιγραφεί με… γήινους όρους. Δεν μπορεί να εξηγηθεί καν με όρους μπάσκετ που παραπέμπουν στην ανθρώπινη φύση. Γιατί ήταν απλά μια εμφάνιση… εξωπραγματική!

Πετώντας προς το καλάθι των φιλοξενουμένων και καρφώνοντας συνολικά την μπάλα εννέα φορές (καταρρίπτοντας το ατομικό του ρεκόρ καρφωμάτων σε ένα παιχνίδι ΝΒΑ σε ολόκληρη την καριέρα του), ο “Greek Freak” παρέσυρε στο διάβα του όποιον αντίπαλο επιχειρούσε να τον εμποδίσει, και με 38 πόντους 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ οδήγησε τους Μπακς σε μια αδιανόητη τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 35-10!

Με αυτή τη νίκη το Μιλγουόκι αναρριχήθηκε στο 13-5 και περιμένει τα ξημερώματα της Δευτέρας στο “Fizerv Forum” τους Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς σε μια ευρωπαϊκή τιτανομαχία επί αμερικανικού εδάφους!

«Θαρρείς και ο Σακίλ με τον Σον Κεμπ έκαναν μαζί παιδί και… γέννησαν τον Γιάννη» ήταν το πιο χαρακτηριστικό σχόλιο που συνόδευσε την απίστευτη εμφάνιση του Αντετοκούνμπο με τους αναλυτές του ΝΒΑ απλά να… παραληρούν με τα νέα κατορθώματα του Έλληνα άσου.