Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 82-71: Τον σκότωσε και πάλι με τα τρίποντά της

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αλώσει με την άμυνά του την Πόλη, ο Κλάιμπερν επικράτησε στη μάχη των MVP του Βεζένκοφ και τελικά ο πρωταθλητής γνώρισε την ήττα από την Εφές (82-71) που… βομβάρδιζε από τα 6,75!

Ο Ολυμπιακός αν και ήταν αρκετά ανταγωνιστικός, δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος και γνώρισε την τέταρτη φετινή του ήττα στη Euroleague από την Αναντολού Εφές με 82-71. Η ευστοχία από τα 6,75 κράτησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο παιχνίδι και η τριάδα των Κλάιμπερν (22π. 5ρ. 3ασ.), Μπομπουά (19π. 6ρ. 3κλ.) και Μίσιτς (18π. 9ρ. 9ασ.) έμελλε να ολοκληρώσει την ανατροπή της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο, έβγαλαν αντίδραση στο ξέσπασμα της Εφές στην τρίτη περίοδο αλλά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν εκ νέου στην τέταρτη περίοδο όταν οι Τούρκοι βρέθηκαν στη «ζώνη του λυκόφωτος». Όταν βάζεις 9/30 τρίποντα με τον αντίπαλό σου να σκοράρει 15/30 τότε δύσκολα μπορείς να κερδίσεις.

Ξεκίνησε συγκεντρωμένα, τον πλήγωσαν μόνο ο Κλάιμπερν και η αστοχία του

Ο Ολυμπιακός μπήκε συγκεντρωμένα στον αγώνα και με τον Τόμας Γουόκαπ να δίνει το ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Ένα λέι απ του ΜακΚίσικ (που γίνεται μόνιμος πενταδάτος πλέον) για το 0-7 οδήγησε τον Αταμάν όχι μόνο στο να καλέσει τάιμ άουτ με μόλις δύο λεπτά να έχουν παιχτεί, αλλά και να αλλάξει τους τέσσερις από τους πέντε παίκτες της βασικής του πεντάδας.

Αυτό έφερε στο παιχνίδι τον Γουίλ Κλάιμπερν ο οποίος μπήκε ζεστός από τον πάγκο και με δύο συνεχόμενα μακρινά σουτ υπό την ασφυκτική πίεση του Παπανικολάου μείωσε. Οι ερυθρόλευκοι αφού είχαν χάσει διαδοχικά σουτ από την περιφέρεια, αποφάσισαν να βάλουν την μπάλα στο ζωγραφιστό και να εκμεταλλευτούν τη σαφή υπεροχή του Μουστάφα Φαλ.

Ο Γάλλος με 6 γρήγορους πόντους ανέβασε ξανά τη διαφορά στο double-score (8-16). Η Εφές μείωσε ξανά χάρη στα μακρινά της σουτ με τον Σάσα Βεζένκοφ να κλείνει το 13-18 της πρώτης περιόδου. Οι 7 πόντοι του Κλάιμπερν και τα 3/6 τρίποντα άφησαν την Εφές κοντά στο σκορ.

Το περιφερειακό σουτ της Εφές την άφησε εντός παιχνιδιού

Με τους Φαλ και Βεζένκοφ να συνεχίζουν και τον Πίτερς να παίρνει λεπτά στη θέση 3 ώστε να ισορροπήσει το μέγεθος της Εφές ξεκίνησαν στη δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκοι. Η καλή κυκλοφορία της μπάλας οδηγούσε σε ορισμένες μαγικές συνεργασίες ενώ στην απέναντι πλευρά η Εφές συνέχισε να πυροβολεί διαρκώς από μακριά (με τον Μπομπουά να ζεσταίνεται με 2/2), πράγμα που κράταγε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Όταν ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το δικό του μακρινό σουτ, εμφανίστηκε ο… συνήθης ύποπτος Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Με δύο δικά του τρίποντα και ένα επιθετικό ριμπάουντ που έγινε ασίστ στον Σλούκα, ήταν ο κύριος υπεύθυνος για την πρώτη διψήφια διαφορά των ερυθρόλευκων (26-36).

Τότε η Εφές μείωσε τη διαφορά χάρη σε λέι-απ του Μπομπουά μετά από κλέψιμο στον Κέινααν. Από εκεί και πέρα, εμφανίστηκε μια ταυτόχρονη αστοχία και των δύο ομάδων, ακόμη και σε ελεύθερα σουτ. Η άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης έσφιξε και εκμεταλλεύτηκε την ταυτόχρονη απουσία των Φαλ και Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εν μέρει τυχερός καθώς στα σημεία που η άμυνά του έδωσε το σουτ στους αντιπάλους της δεν το πλήρωσε. Η ερυθρόλευκη γραμμή εξολόθρευσης, όμως, λειτουργούσε καλά σε γενικές γραμμές και ήταν ο κύριος λόγος για το ερυθρόλευκο προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (33-41).

Ο Βεζένκοφ ξόρκισε τα φαντάσματα του Βελιγραδίου αλλά ο Ολυμπιακός έγινε ο ίδιος φάντασμα

Για κάτι παραπάνω από δυόμιση λεπτά ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε δεχθεί μόλις ένα καλάθι, όμως δεν είχε σκοράρει καθόλου ο ίδιος. Όταν η μπάλα ακούμπησε στον Μουστάφα Φαλ, τότε η διαφορά ξαναπήγε στους δέκα με… συνοπτικές διαδικασίες. Όμως, ένας συμπατριώτης του ήταν αυτός που δεν άφησε τους ερυθρόλευκους να ξεφύγουν. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά με ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο όχι μόνο άφησε την Εφές στο παιχνίδι, αλλά αποτέλεσε το εφαλτήριο ενός τουρκικού 8-0 που μείωσε εκ νέου τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά αντέδρασε εκ νέου. Ο Σάσα Βεζένκοφ για μισή περίοδο έβλεπε τα φαντάσματα του ημιτελικού του Βελιγραδίου να εμφανίζονται γύρω από το κεφάλι του. Όμως, όταν έβαλε το πρώτο του καλάθι στην τρίτη περίοδο, ακολούθησαν δύο απανωτά τρίποντα που έδωσαν σημαντική ανάσα στους ερυθρόλευκους.

Όσο μεγάλη ομάδα είναι ο Ολυμπιακός, άλλο τόσο μεγάλη ομάδα είναι η Εφές. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά έπιασε ξανά το όπλο του και άρχισε εκ νέου να πυροβολεί. Τα απανωτά τρίποντα του Γάλλου σε συνδυασμό με τα δύσκολα σουτ του Κλάιμπερν έδωσαν ψυχολογία στους Τούρκους που είχαν βρει τον τρόπο να σταματήσουν την επίθεση του Ολυμπιακού που είδε τον Κώστα Παπανικολάου να είναι υπερβολικά άστοχος. Η Εφές είχε πάρει το μομέντουμ και το 52-53 της τρίτης περιόδου ήταν θέμα χρόνου να δώσει στους Τούρκους το προβάδισμα.

Η Εφές βρήκε ρυθμό, ο Ολυμπιακός όταν έπαιξε άμυνα ήταν αργά

Έτσι και έγινε. Ο Γουίλ Κλάιμπερν είχε βρει ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στους πέντε με τον Μίσιτς να κάνει και εκείνος την εμφάνισή του την κατάλληλη στιγμή. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο να σταματήσει τους πρωταθλητές Ευρώπης και αυτό δεν επέτρεπε στην ομάδα του Μπαρτζώκα να βρει ρυθμό και στην επίθεση.

Η κυκλοφορία της μπάλας είχε σταματήσει, τα λάθη (και οι… τραβηγμένες από τα μαλλιά προσπάθειες) διαδέχονταν το ένα το άλλο και έτσι ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να κερδίσει. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν να παίζουν άμυνα μετά το έκτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, όμως δεν είχαν τις λύσεις στην απέναντι πλευρά.

Χαρακτηριστική φάση από αυτή στο τελευταίο δίλεπτο δεν υπάρχει. Ο Φαλ έβγαλε άλλη μια άμυνα στον Μίσιτς, ο ΜακΚίσικ έφυγε στον αιφνιδιασμό, πήρε το φάουλ αλλά δεν ευστόχησε και στις δύο βολές. Στην αντίπερα όχθη ο Μπομπουά ευστόχησε ξανά σε τρίποντο για το 77-69 και έτσι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.