ΑΕΚ – Καρσίγιακα 80-72: Ανατροπή... πρόκρισης με τρομερό Μίτσελ και τώρα... Τόφας!

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ βρέθηκε στο -25, αλλά με σούπερ άμυνα και με έναν… σεληνιασμένο Μίτσελ, επιβλήθηκε της Καρσίγιακα (80-72) κατέκτησε την 2η θέση και θα παίξει στα play-ins με στόχο μια θέση στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ με την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη.

Για 20′ ήταν εκτός… τόπου και χρόνου ενώ στο 15′ βρέθηκε με 25 πόντους πίσω. Ομως η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Με τρομερή ψυχή, άμυνα και καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με μπροστάρη τον Μίτσελ (25π., 14ριμπ.), η ομάδα του Ηλία Καντζούρη νίκησε 80-72 την Καρσίγιακα. Πήρε την πρόκριση, ούσα 2η και στα θα παίξει στα play-ins (με αβαντάζ έδρας σε σειρά best of 3) κόντρα στην Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… εφιάλτης, χωρίς μυαλό σε άμυνα και επίθεση

Η «Ενωση» δεν μπήκε στο… πνεύμα του τελικού στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» και δη η περιφερειακή τους ήταν «ανύπαρκτη». Η Καρσίγιακα έκανε ό,τι ήθελε από την περιφέρεια με τους γηπεδούχους να μην έχουν σωστές κινήσεις στην επίθεση ενώ έχαναν το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Μπράουν και Ακιαζίλι έκαναν μεγάλη «ζημιά» στους «κιτρινόμαυρους» που βρέθηκαν στο -11 στο πρώτο δεκάλεπτο (20-9).

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο… εφιαλτική για την ΑΕΚ που είχε νευρικότητα στο παιχνίδι της (δέχθηκε 17 πόντους από τα λάθη της). Η Καρσίγιακα μπήκε πιο αποφασισμένη και με ένα σερί 12-0 έγραψε το 32-9 στο 14’ με τον Ηλία Καντζούρη να προσπαθεί να «αφυπνίσει» τους παίκτες του στο άδειο γήπεδο των Ανω Λιοσίων. Μάλιστα ο ΜακΚόλουμ άνοιξε τον χώρο με τη δημιουργία του ενώ ο άλλοτε «κιτρινόμαυρος» Ανγκόλα έφερε τη διαφορά στους 25 (35-10 στο 15’) με 8/17 τρίποντα. Η «Ενωση» προσπάθησε να ανασάνει με τους Μίτσελ-Γουίλιαμς και απλά κατέβασε τη διαφορά στους 16 (40-24 στο 20’).

Με… ιπτάμενο τον Μίτσελ και την σούπερ άμυνα, η ΑΕΚ θα ανταμώσει με την Τόφας του Πρίφτη

Όλα ξεκίνησαν από την άμυνα. Η ΑΕΚ ανέβασε ένταση και έπαιξε και με… παγίδες, αλλά και πίεση στα ¾ του γηπέδου ώστε να μπορέσει να «χαλάσει» το μυαλό της Καρσίγιακα. Εκλεισε τους διαδρόμους και με μπροστάρη τον Μίτσελ κάτω από το καλάθι και άξιο συμπαραστάτη, τον Στρέλνιεκς η «Ενωση» έστειλε μήνυμα. Με ένα επί μέρους σκορ 19-9 μείωσε στους 6 πόντους (49-43 στο 26’) με τους Ανγκόλα-Μπράουν να απαντούν (56-50 στο 30’ υπέρ της Καρσίγιακα).

Η ΑΕΚ είχε πάρει… μπρος και με οδηγό την πιεστική άμυνα, είχε πιο καθαρές αποφάσεις στην επίθεση. Ο Μίτσελ έκανε… πάρτι κάτω από το καλάθι έχοντας τη βοήθεια και του Στρέλνιεκς και του Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός με παναμέζικο διαβατήριο σέντερ, Ακίλ Μίτσελ ήταν ασταμάτητος και στον τομέα των ριμπάουντ τη στιγμή που η τουρκική ομάδα δεν είχε λύσεις από την περιφέρεια. Με ένα επί μέρους σκορ 27-12, η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά στους 9 (77-68 στο 38′) σε μια εντυπωσιακή ανατροπή.

Η ΑΕΚ χαμογέλασε κόντρα στην Καρσίγιακα (80-72) και τώρα θα διεκδικήσει μια θέση στους “16” μέσω του συστήματος play-ins κόντρα στην τουρκική Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη έχοντας και το αβαντάζ της έδρας σε σειρά best of 3.