Ρεάλ - Παναθηναϊκός 83-68: Αυτό, πάντως, δε λέγεται μπάσκετ...

EUROKINISSI

Παίζοντας… κάτι σαν μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να προβάλλει καν στοιχειώδη αντίσταση στη Ρεάλ (83-68) και βίωσε άλλη μια βραδιά… ταλαιπωρίας στη φετινή Euroleague!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ασύνδετος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα στην Ρεάλ που έπαιζε στο… ρελαντί. Οι “πράσινοι” έχασαν 83-68 από τους Μαδριλένους για την 22η αγωνιστική της Euroleague διότι πολύ απλά ποτέ δεν πίστεψαν ότι μπορούσαν να κάνουν κάτι καλό στην Μαδρίτη.

Κάκιστος σε επίθεση και σε άμυνα δέχθηκε πολλούς πόντους στο λόου ποστ

Ο Παναθηναϊκός ήταν νωθρός στην εκκίνησή του (όπως συμβαίνει στα περισσότερα φετινά του παιχνίδια). Οι «πράσινοι» ήταν ασύνδετοι στην επίθεση και πολλές φορές δεν είχαν λύσεις στην άμυνα του Ταβάρες. Ταυτόχρονα στην άμυνα δεν είχαν σωστή αλληλοκάλυψη και επικοινωνία και η Ρεάλ «χτύπησε» πολλές φορές στο λόου ποστ είτε με τον Γιαμπουσέλ είτε με τον Μούσα.

Με εξαίρεση τον μαχητικό Γκουντάιτις με τα ριμπάουντ και δύο τρίποντα του Μπέικον, οι «πράσινοι» δεν έδειξαν εικόνα ομάδας στο πρώτο δεκάλεπτο που θέλει να βάλει δύσκολα στους Μαδριλένους. Ετσι βρέθηκε στο -14 (23-9 στο 8’) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -12 (26-14) με κάκιστη άμυνα και επίθεση με 4/21 σουτ.

Πήγε στα αποδυτήρια με περισσότερα λάθη (9) από ό,τι τα εύστοχα δίποντα (μόλις 4)

Οι «πράσινοι» έδειχναν να είναι εκτός… πνεύματος και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Ναι μεν τόνωσαν για λίγο την επίθεσή τους με τον Παπαγιάννη και με τον Γουίλιαμς να μειώνει στους 8 (33-25 στο 14’), αλλά η άμυνά του ήταν κάτω του μηδενός. Με μπόλικα λάθη κόντρα σε μια Ρεάλ που έπαιζε στο… ρελαντί και «χτυπούσε» σε τρανζίσιον και σε λόου ποστ.

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα σερί 13-0 και η διαφορά ανέβηκε τους 21 (46-25 στο 18’) με τον Γιουλ, τον Μούσα και τον Ντεκ να δίνουν λύσεις για τους γηπεδούχους ενώ ο Ταβάρες ενεργοποιήθηκε περισσότερο επιθετικά. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο -18 (48-30) με 4/21(!) δίποντα και 9 λάθη με μερικές εκλάμψεις στην επίθεση από τον Γκριγκόνις.

Για 5′ ήταν… δέσμιος της Ρεάλ και του Γιαμπουσέλ, μετά “αφυπνίστηκε” σε επίθεση και άμυνα και -11

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε στο… χαμηλό τέμπο, χωρίς ενέργεια. Το δίδυμο Γουόλτερς-Λι τον βοήθησαν ώστε να έχει μερικές ανάσες από την περιφέρεια συν τον Παπαγιάννη, αλλά η Ρεάλ δεν ένιωσε καμία απολύτως πίεση από τους «πράσινους». Ο Ταβάρες με τον Γιαμπουσέλ και τον Κοζέρ έφτασαν την διαφορά στους 21 (60-39 στο 25’).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς. Με μπροστάρη τον Λι σε άμυνα και σε επίθεση, τον Γκριγκόνις που ήταν αρκετά δραστήριος και συνοδοιπόρο τον Μπέικον και τον Γκουντάιτις. Στο τελευταίο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου οι «πράσινοι» «αφυπνίστηκαν» και με ένα επί μέρους 18-8 έκλεισαν τη περίοδο στο -11 (68-57).

Οταν η Ρεάλ ανέβασε λίγο την ταχύτητα, οι όποιες ελπίδες εξανεμίστηκαν αμέσως

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε συνεχόμενες απαντήσεις για να μπορέσει να επενδύσει πάνω σε αυτό το -11. Η Ρεάλ δεν του το επέτρεψε. Ο Χεζόνια, αλλά κυρίως ο Γιαμπουσέλ και ο Μούσα ήταν αυτοί που ανέβασαν ξανά την διαφορά με τους “πράσινους” να μην έχουν δυνάμεις να επιστρέψουν στο παιχνίδι.  Η Ρεάλ ανέβασε ξανά την ταχύτητά της και ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (76-61 στο 35′) κάνοντας μια διαχείριση ενόψει της συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ορθώσει ανάστημα κόντρα σε μια Ρεάλ που έπαιζε στο ρελαντί σε όλο το διάστημα του αγώνα. Οι “πράσινοι” φάνηκαν στο παρκέ όταν και οι Ισπανοί… νύσταξαν με το μπάσκετ που παιζόταν! Ο Παναθηναϊκός έχασε 83-68 από την Ρεάλ και οφείλει να κοιτάξει το πώς θα εμφανιστεί με τις προσθήκες των Τόμας-Αγραβάνη κοιτώντας ούτως ή άλλως ουσιαστικά τις εγχώριες διοργανώσεις.