Γουίζαρντς - Μπακς 111-117: Επιστροφή στις νίκες με triple-double του Αντετοκούνμπο για το Μιλγουόκι

twitter

Οι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες περνώντας από την Ουάσινγκτον με 117-111 επί των Γουίζαρντς, αφού αυτή τη φορά διαχειρίστηκαν σωστά την αντεπίθεση του αντιπάλου τους στην τελευταία περίοδο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει triple-double.

Οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν από την Ουάσινγκτον επικρατώντας με 117-111 των Γουίζαρντς και άφησαν πίσω τους γρήγορα τη χθεσινή ήττα από τους Σίξερς που σήμανε το τέλος του νικηφόρου σερί των 16 αγώνων.

Αν και η ομάδα του Μπουντενχόλζερ διατηρούσε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Γουίζαρντς πέρασαν μπροστά με 86-83 λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά αυτή τη φορά η αντίδραση του Μιλγουόκι ήταν σωστή και έφυγε με τη νίκη.

Καθοριστικός σε αυτό ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που πέτυχε το 4ο φετινό του triple-double, με 23 πόντους με 6/12 δίποντα, 11/15 βολές, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 3 κοψίματα στα 36 λεπτά που αγωνίστηκε. Ο Τζαβόν Κάρτερ σημείωσε 20 πόντους και ακολούθησαν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 19 και ο Μπρουκ Λόπεζ με 15.

Για την ομάδα της Ουάσινγκτον ξεχώρισε ο Μπράντλι Μπιλ που σταμάτησε στους 33 πόντους, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πρόσθεσε 24 και είχε 14 ριμπάουντ, ενώ ο Ντένι Άβντιγια έφτασε τους 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-33, 48-59, 80-83, 111-117

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς (Γουές Άνσελντ): Γκιλ 2 (6 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 24 (11/29 σουτ, 1/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάφορντ 8 (7 ριμπάουντ), Μπιλ 33 (0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ράιτ 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κίσπερτ 11 (3), Άβντιγια 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ναν 3 (1), Γκούντγουιν 3 (1/7 σουτ, 8 ριμπάουντ)

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 23 (10 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Λόπζ 15 (6/14 σουτ, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 19 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άλεν 11 (3/6 τρίποντα), Κράουντερ 2 (5 ριμπάουντ), Πόρτις 5 (1), Κάρτερ 20 (6/10 τρίποντα), Ινγκλς 14 (4/8 τρίποντα), Γκριν