Ελλάδα - Δανία 107-75: Κατοστάρα και θέαμα από τους Σαμοντούροβ, Αβδάλα και Αμπόση

Εξαιρετική εμφάνιση από την Εθνική Εφήβων, που «σκόρπισε» την αντίστοιχη της Δανίας με 107-75 και πλέον θα αντιμετωπίσει μία εκ των Φινλανδία η Τσεχία στη φάση των νοκ-άουτ.

Εκπληκτική εμφάνιση με νίκη 107-75 για την Εθνική Εφήβων, που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίστοιχη της Δανίας και μέτρησε τη δεύτερη νίκη της σε τρία παιχνίδια στον όμιλο. Επόμενος αντίπαλος μία εκ των Φινλανδία – Τσεχία στη φάση των νοκ-άουτ.

Η Εθνική πήρε από πολύ νωρίς στο ματς προβάδισμα και δεν ξανακοίταξε πίσω, με τη διαφορά να ανοίγει από τη δεύτερη κιόλας περίοδο. Ο Σαμοντούροβ ήταν φανταστικός σε άμυνα και επίθεση, τελειώνοντας το παιχνίδι με τρεις τάπες και 14 πόντους.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Αμπόση, που μοίρασε κάποια highlights στους θεατές, ενώ μέτρησε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Από κοντά και ο Αβδάλας με 16 πόντους, όντας αλάνθαστος σε σουτ δύο πόντνων με 7/7, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Το ματς είχε κριθεί από το τρίτο δεκάλεπτο, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά για τις δύο ομάδες και την Εθνική Εφήβων να παίρνει τη νίκη με 107-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-36, 81-53, 107-75.