Ολυμπιακός - Περιστέρι 87-74: «Στρατηγός» Γουόκαπ με ρεκόρ καριέρας νίκησε τον Σπανούλη

Ο Τόμας Γουόκαπ είχε κέφια κόντρα στο Περιστέρι του Σπανούλη κι ο Ολυμπιακός που δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα επικράτησε 87-74.

Με τον Γουόκαπ να κάνει απίθανα πράγματα με ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους, ο Ολυμπιακός πήρε άνετη νίκη κόντρα στο Περιστέρι του Σπανούλη, καθαρίζοντας το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» από το ξεκίνημα δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα ενώ παράλληλα είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, έλεγξαν τα ριμπάουντ και είχαν υψηλά ποσοστά στο τρίποντο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ανοίγει το ροτέισον και να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Εξαιρετικός Γουόκαπ γέμισε τη στατιστική του με 22 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, καλός ο Λαρεντζάκης που βρήκε το χέρι του στο δεύτερο ημίχρονο με 13 πόντους και κράτησε τη διαφορά στην αντεπίθεση του Περιστερίου, μεστή εμφάνιση του Πίτερς (14π.) ενώ και ο Κάναν βοήθησε ειδικά στο ξεκίνημα με μακρινά σουτ.

Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Χαντς στο πρώτο μέρος και ο Τόμπσον στο δεύτερο ημίχρονο με 13 πόντους.

Άστοχα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να τρέξει το γήπεδο και το Περιστέρι να έχει καλές επιστροφές.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο όμως ο Ολυμπιακός με τον Κάναν πρωταγωνιστή άρχισε να ανεβάζει στροφές και να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

O Γουόκαπ με δύο δικές του προσπάθειες ανέβασε τη διαφορά, ενώ ο Κάναν με συνεχόμενα τρίποντα την εκτόξευσε λίγο μετά, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν προβάδισμα με +15 και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα με 27-14.

Ο Μιλουτίνοφ έγινε γρήγορα παράγοντας του αγώνα στη ρακέτα, κάτι που έδωσε άλλη διάσταση στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, όμως το σκηνικό άλλαξε δια χειρός Χαντς, ενώ ο Τόμπσον έδωσε εύκολα καλάθια.

Το Περιστέρι έσφιξε την άμυνά του στη συνέχεια, ενώ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τα λάθη, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Σπανούλη να ρίξουν τη διαφορά στους 7π. με σερί (8-0) πριν το ημίχρονο, με τον Λούντζη με βολές να δαιμορφώνει το σκορ στο (43-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γουόκαπ να παίρνει την μπαγκέτα και τον Πίτερς να τελειώνει από κοντά τις φάσεις, ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά. Ο 30χρονος γκαρντ των «ερυθρόλευκων» έβρισκε σκορ από μακριά, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει μέχρι και με +17.

Το Περιστέρι όμως δεν το παράτησε και πάλεψε για να επιστρέψει και το κατάφερε, καθώς έριξε σε μονοψήφιο τη διαφορά (55-46).

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν όμως το μυαλό τους και έβρισκαν λύσεις με μακρινά σουτ (47% τρίποντο), αλλά και από κοντά με συνεργασίες κοντού-ψηλού.

Το Περιστέρι στο τέλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του με τον Ολυμπιακό να δίνει δικαιώματα, όμως τελικά οι παίκτες του Μπαρτζώκα σοβαρεύτηκαν και πήραν τη νίκη με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 16-19, 20-19, 24-22