Ολυμπιακός: H κατάλληλη στιγμή του Γουίλιαμς-Γκος

Ο Αμερικανός γκαρντ είναι επιτέλους απόλυτα υγιής και κάνει τη διαφορά για τον Ολυμπιακό σε Ελλάδα και (κυρίως) Ευρώπη. Η πολυσχιδής προσφορά του και αναλυτικά τα πεπραγμένα του στις τέταρτες περιόδους δις στο Βελιγράδι και στην ανατροπή με το Περιστέρι.

Δεν το λέμε μεις. Ο ίδιος ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος το δήλωσε στην ΕΡΤ, αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης με το Περιστέρι. «Επί προσωπικού, καιρός ήταν να αρχίσω να παίζω καλά. Την κατάλληλη στιγμή».

Σε μία ακόμα υποτονική εμφάνισή του για την Basket League και δη στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έχανε για περισσότερο από 30 λεπτά. Μέχρι, δηλαδή, να τον πάρει από το χεράκι ο Αμερικανός γκαρντ και να υπογράψει το 91-83. Οι 19 πόντοι του αποτελούν φετινό ατομικό ρεκόρ, οι 5 ασίστ δεν συνοδεύτηκαν από το παραμικρό λάθος, το 24άρι στο ranking απέχει μία μονάδα από το ρεκόρ καριέρας του στην Α1, πριν από πεντέμισι χρόνια κόντρα στο Ρέθυμνο.

Όλα αυτά, πάντως, ωχριούν μπροστά στα όσα έκανε στο τέλος. Μέσα σε επτάμισι λεπτά στην τέταρτη περίοδο (από το 8,45’’ έως το 1,17’’ συγκεκριμένα) έβαλε 12 πόντους και πιστώθηκε άλλους τρεις από ασίστ για τρίποντο. Στο ξεκίνημα του κρεσέντου του, οι Πειραιώτες έχαναν (66-67). Στο τέλος, κέρδιζαν 87-80 και ουσιαστικά είχαν «κλειδώσει» τη νίκη απέναντι στην τρίτη καλύτερη ελληνική ομάδα. Στις επτά εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα που έχει ιδρώσει 20+ λεπτά, έχει μέσους όρους 13,8 πόντων, 4,8 ασίστ και 19,3 μονάδων στην αξιολόγηση!

Την περασμένη βδομάδα ο Γουίλιαμς-Γκος είχε βάλει την υπογραφή του και στο 89-86 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι. Στο τελευταίο εξάλεπτο έβαλε ένα δίποντο και πάνω απ’ όλα έδωσε άλλους οκτώ πόντους στην παρέα του πασάροντας. Αυτός είδε τον Κώστα Παπανικολάου για το τρίποντο του 81-75, ο ίδιος φυσικά πάσαρε και για εκείνο του Μόουζες Ράιτ στα 24’’ για το 87-84, στη φάση του αγώνα.

Συνολικά είχε 10 πόντους με όλο κι όλα ένα χαμένο σουτ σε μόλις 17 λεπτά, συν 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, καταγράφοντας +9 στο ομαδικό +/-. Το αντίστοιχό του απέναντι στο Περιστέρι ήταν +24 (το καλύτερο του ματς, στο οποίο η παρέα του επαναλαμβάνουμε πως έχανε την περισσότερη ώρα), ενώ δύο αγώνες πριν στην Ευρωλίγκα ήταν +15. Κι εκεί το καλύτερο, σε ματς μάλιστα που ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ για ακόμα περισσότερο, επί 35 λεπτά.

Αναφερόμαστε φυσικά στο «ερυθρόλευκο» 74-69 επί της Παρτίζαν, στην πρώτη χρονικά επίσκεψη στη «Σταρκ Αρίνα». Με τους «κυανοκίτρινους» της Ελλάδας γύρισε από το -12 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τους «ασπρόμαυρους» της Σερβίας από το -14. Και με τον Γκος να πραγματοποιεί τη συγκλονιστικότερη εμφάνισή του με τα ερυθρόλευκα: 17 πόντοι, από 3 ριμπάουντ και ασίστ, 5 κλεψίματα (!), 19 στο ranking.

Από το πρώτο ημίχρονο είχε μπει ορεξάτος με μεγάλες άμυνες, κλεψίματα και καλάθια στον αιφνιδιασμό. Επέστρεψε στην τελική ευθεία, έβαλε από το 33’ και μετά επτά πόντους και πιστώθηκε άλλους τέσσερις από τις ασίστ του!

Και τότε έχανε ο Ολυμπιακός, μέχρι να πάρει μπρος (και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ 59-53 για την Παρτίζαν εκείνη τη στιγμή) ο 29χρονος Αμερικανός. Και τότε έδωσε την τελική πάσα που έκρινε το θρίλερ, βλέποντας τον Μουσταφά Φαλ στην καρδιά της άμυνας της Παρτίζαν, 31’’ πριν τη λήξη. Ηταν το καλάθι που έσπασε την ισοπαλία (71-69), προτού ο ίδιος ο Γκος γράψει από τη γραμμή το 73-69.