Αντώνης Καρπετόπουλος: Ζωντανοί και επτάψυχοι και οι δυο...

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 92-58 , ενώ ο ΠΑΟ έκανε κι αυτός το χρέος του ξαναφέρνοντας τη σειρά στην Αθήνα κερδίζοντας την Μακάμπι με 88-95. Και οι δυο ελληνικές ομάδες είναι ζωντανές. Και την επόμενη εβδομάδα μπορεί να βγάλουν εισιτήρια για Βερολίνο.

Βλέποντας κανείς το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού με την Μπαρτσελόνα νομίζω πως είδε την ομάδα που είχε στο μυαλό του ο Γιώργος Μπαρτζώκας όχι μόνο στο ξεκίνημα των play off, αλλά ίσως και το περασμένο καλοκαίρι. Μία ομάδα με δυο θηρία κάτω από το καλάθι (τον Φαλ και τον Μιλουτίνοφ), τους Γουόκαπ και Γκος να διευθύνουν την επίθεση με σοφία, τον Παπανικολάου κομβικό, τον ΜακΚίσικ έτοιμο να ρθει και να πατήσει γκάζι, τον Κάναν και τον Πίτερς να εγγυόνται τρίποντα και όλους τους υπόλοιπους έτοιμους να παίξουν εναλλάξ το ρόλο του ήρωας της βραδιάς όπως έκανε χθες ο Πετρούσεφ.

Ο Ολυμπιακός καθάρισε την Μπάρτσα σε ένα ημίχρονο – στην πραγματικότητα σε ένα δεκάλεπτο. Και στο τελευταίο ματς μπροστά στο κοινό του έκανε ίσως το καλύτερο παιγνίδι του.

Αβαντάζ

Οι Καταλανοί με το ψυχολογικό αβαντάζ της νίκης στο τρίτο ματς ξεκίνησαν καλύτερα και βρήκαν 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο που απέναντι στον Ολυμπιακό είναι πάντα πολλοί. Αλλά ο Ολυμπιακός είχε 21 που σημαίνει πως αυτή τη φορά λειτουργούσε επιθετικά. Με τον Φαλ να σηκώνει πολύ από το βάρος της επίθεσης, τον Κάναν να βρίσκει επιτέλους το χέρι του μετά από 8 σερί χαμένα τρίποντα στο τρίτο ματς, ο Ολυμπιακός δεν έμοιαζε αγχωμένος αλλά μάλλον οργισμένος μετά από όσα έγιναν στο τρίτο ματς.

Ηταν φανερό πως η αμυντική βελτίωση του θα έφερνε κι ένα μεγάλο προβάδισμα: το να περιμένεις αμυντική βελτίωση από τον Ολυμπιακό είναι σαν να περιμένεις ότι θα ξημερώσει αύριο – μιλάμε για κάτι απολύτως βέβαιο ότι θα συμβεί. Η αμυντική βελτίωση ήρθε χάρη στους παίκτες του πάγκου. Ο Μπαρτζώκας αυτή τη φορά έδωσε χρόνο στον Μιλουτίνοφ κι αυτός κατάπιε τους Φάλ κι Ερνανγκόμεθ.

Ο Γκος ήταν καλύτερος του Γουόκαπ. Ο Πετρούσεφ συνεχίζει να είναι πολύ χρησιμότερος από τον Πίτερς και ο ΜακΚίσικ είναι ψηλότερος από τον Κάναν κι αυτό απέναντι στον Σατοράνσκι και στον Λαπροβίτολα είναι χρήσιμο. Η ρακέτα του Ολυμπιακού έγινε ναρκοπέδιο για τους παίκτες του Γκριμάο και η αμυντική σιγουριά έδωσε και καλύτερες επιθέσεις.

Ολοι όσοι ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν πολλά: ακόμα κι ο Λαρεντζάκης που χτύπησε πριν να βγει πρόλαβε να γράψει ένα τετράποντο. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο +16, ενώ είχε φτάσει και στο +20.

Θεωρία

O όποιος κίνδυνος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μόνο θεωρητικός. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 8-0 με τον Κάναν και τον Γκος να είναι ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί.

Οταν η Μπαρτσελόνα ξύπνησε και μείωσε ο Κώστας Παπανικολάου θύμισε πόσο έλειψε στα προηγούμενα ματς: με 3 σερί τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά κι ο Μπαρτζώκας ορθώς τον άφησε στο ματς για να βρει ρυθμό.

Η Μπαρτσελόνα που είχε 23 στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε 24 στα δυο επόμενα: δεν υπήρξε ματς. Ο Μπαρτζώκας έδωσε ρυθμό στους Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, έδωσε ανάσες στους Ράιτ, Γουόκαπ, Πίτερς, δεν άφησε την ομάδα να σηκώσει το πόδι από το γκάζι. Ο Γκριμάο πέταξε νωρίς λευκή πετσέτα έχοντας το μυαλό ήδη στο πέμπτο ματς. Εχω μεγάλη περιέργεια να δω αν η ομάδα του θα μπορέσει να σηκώσει κεφάλι μετά από τέτοιο διασυρμό.

Δουλειά

Ο ΠΑΟ λίγο αργότερα έκανε κι αυτός την δουλειά του σε ένα τελείως διαφορετικό ματς. Η Μακάμπι επέβαλε πάλι τον γνωστό ρυθμό της αλλά ο Αταμάν είχε προετοιμάσει την ομάδα του να αντέξει κυρίως σε αυτό το ραν εν γκαν. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 50- 49 και τον Ναν να κάνει απίθανα πράγματα. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος μετρώντας 16 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 2 φάουλ σε 14’08”.

Αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι ο Σλούκας αυτή τη φορά δεν είχε πρόβλημα με τους ψηλούς που ο Κάτας του έστελνε να τον μαρκάρουν. Με αυτούς τους δυο δημιουργικά και εκτελεστικά σε σπουδαία κατάσταση ο ΠΑΟ δεν είχε να φοβηθεί πολλά από την στιγμή μάλιστα που ο Μπόλντγουιν που επιχείρησε να αγωνιστεί σταμάτησε την προσπάθεια γρήγορα.

Αντίδραση

Η Μακάμπι είχε πάλι μια γενναιόψυχη αντίδραση και ξέφυγε με +5, αλλά ο ΠΑΟ που είχε γυρίσει διαφορά 18 πόντων σε βάρος του δεν είχε πρόβλημα να ελέγξει αυτός το ματς στην τελική ευθεία περιορίζοντας τον Μπράουν και βρίσκοντας δυο άμυνες. Ολα τα άλλα τα έκανε ο Σλούκας που πήρε τρία αμυντικά ριμπάουντ στο τέλος και με ένα καλάθι προ- σωπικό οδήγησε το ματς στο +5 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο ΠΑΟ κράτησε κι όλα θα κριθούν την Τρίτη. Και κάτι μου λέει πως η Μακάμπι δεν μπορεί να κάνει άλλες εκπλήξεις.