Παναθηναϊκός Aktor-ΠΑΟΚ Mateco 84-66: Εκανε το 1-0 απέναντι στον… Πόρτερ Τζούνιορ

O Παναθηναϊκός Aktor ξεκίνησε με το δεξί στα play offs της Stoiximan Basket League αφού έκανε το 1-0 στην σειρά με τον ΠΑΟΚ Mateco, που είχε σε απίστευτο βράδυ τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, μετά το νικητήριο 84-66 επί του «δικεφάλου» του Βορρά στο ΟΑΚΑ.

O Παναθηναϊκός Aktor ξεκίνησε νικηφόρα την διαδικασία των play offs της Stoiximan Basket League μετά το 84–66 επί του ΠΑΟΚ Mateco και έκανε το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά. Πλέον, οι «πράσινοι» χρειάζονται ακόμα μια νίκη επί του «δικεφάλου» του Βορρά, αυτή την φορά στην Θεσσαλονίκη (Σάββατο 18/5) για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Υπενθυμίλουμε ότι στον συγκεκριμένο αγώνα ο Αταμάν δεν υπολόγιζε στους τραυματίες Σλούκα, Ναν και Ερνανγκόμεθ.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με μια πολύ θεαματική φάση με τον Πόρτερ Τζούνιορ να περνάει μια πάσα aley oop στον ΜακΜις για το πρώτο καλάθι του αγώνα.

Παράλληλα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό Actor να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς με την επιμονή του κόουτς Νερατζάκη να ταΐζουν συνέχεια τους παίκτες που βρίσκονται στο «ζωγραφιστό» να αποδίδει. Μέγιστη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο το «πράσινο» +5 (18-13) με την περίοδο να κλείνει στο 22-18 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν με μια «αθόρυβη» εκκίνηση άρχισαν να «ρολάρουν» σε επίθεση και άμυνα και λίγο μετά την συμπλήρωση 16 αγωνιστικών λεπτών έφτασαν την διαφορά στο +10 (33-23) και στιγμές μετά στην μέγιστη διαφορά με +11 (39-28). Κάπου εκεί μίλησε το ταλέντο και η κλάση του Πόρτερ Τζούνιορ που με επτά προσωπικούς πόντους κατέβασε την διαφορά στο «διαχειρίσιμο» -4 για τον ΠΑΟΚ. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» ξύπνησαν και με ένα επιμέρους 7-2 διαφόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου σε 46-37.

Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε σχεδόν όπως το πρώτο. Με μια άκρως εντυπωσιακή φάση και πάλι σε «ασπρόμαυρη» επίθεση με τον Πόρτερ Τζ να ετοιμάζεται να καρφώσει αλλά τον Κώστα Αντετοκούνμπο να του παίρνει «την μπουκιά» από το στόμα με μια θεαματική τάπα.

Παρά τις προσπάθειες του Πόρτερ (που είχε άξιο παραστάτη τον Αλστον), ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ρίξει την διαφορά μια ανταγωνιστική διαφορά με τα τρίποντα των Καλαϊτζάκη και Γκριγκόνις «απογείωσαν» τους πράσινους (61-48) 2:50 για την λήξη της περιόδου.

Το σκηνικο δεν άλλαξε μέχρι και το μηδέν του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ να φτάνει στο 66-50 για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κάνει μια σχετική διαχείριση του αγώνα με το υπέρ του +16. Για το λόγο αυτό και οι οδηγίες του Αταμάν ήταν να προσέξουν και να περιορίσουν όσο περισσότερο γίνεται τον κουρασμένο Πόρτερ Τζ. Το πλάνο λειτούργησε και με πολύ καλές άμυνες η διαφορά έπιασε το +22 (72-50) και ουσιαστικά έδωσε και το τέλος της αναμέτρησης έξι λεπτά πριν από το φινάλε.

Στον χρόνο που απέμεινε στο ρολόι ο Αταμάν «άνοιξε» το ροτέισον δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε μη βασικούς παίκτες και μαζί την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να μειώσει την διαφορά για το τελικό 84-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 14/31 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 20/17 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 10 λάθη, 10 κλεψίματα, 9 μπλοκ

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ Mateco: 17/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 5/9 βολές, 46 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 13 επιθετικά), 12 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ