Αντώνης Καρπετόπουλος: Σαν έτοιμος από καιρό ο Ολυμπιακός

O Ολυμπιακός έκανε αμέσως το break στο ΟΑΚΑ αυτό που του ήταν απαραίτητο για να έχει το πάνω χέρι στους τελικούς της Α1.

O Ολυμπιακός έκανε αμέσως το break στο ΟΑΚΑ αυτό που του ήταν απαραίτητο για να έχει το πάνω χέρι στους τελικούς της Α1. Δεν κέρδισε φυσικά χθες το πρωτάθλημα, όπως θα νόμιζε κανείς διαβάζοντας όσα γράφονται δεξιά κι αριστερά όμως έκανε το απαραίτητο βήμα προς την κατάκτησή του. Τώρα μεταφέρει στον Παναθηναϊκό την υποχρέωση να ψάξει αυτός μια νίκη στο ΣΕΦ: το δεύτερο ματς μεταξύ των δυο, αυτό που θα γίνει αύριο, νοιάζει το σημαντικότερο στη σειρά. Που όπως περίμενα θα είναι μια ιστορία αυτοτελής με πολύ μικρή σχέση με τα προηγούμενα.

Με πολύ καθαρό μυαλό

Όπως έγραφα και χθες όσοι αγαπούν τον Γιώργο Μπαρτζώκα, παρασυρμένοι συνήθως από διάφορες υπερβολές, τον αγαπούν για τους λάθος λόγους – δηλαδή χωρίς να καταλαβαίνουν πολύ καλά το γιατί είναι σπουδαίος προπονητής. Η πιο μεγάλη τέχνη του Μπαρτζώκα ήταν πάντα η προπαρασκευή των αγώνων, η ικανότητα να εμφανίζει ομάδες που ξέρουν που και πως πρέπει να χτυπήσουν τον αντίπαλό τους. Όταν ο Μπαρτζώκας έχει χρόνο να προετοιμάσει ένα ματς είναι αρκετά δύσκολο η ομάδα του να κάνει ένα λάθος παιγνίδι- αρκεί βέβαια οι παίκτες του να ανταποκριθούν στα θέλω του. Το πρόβλημα του είναι μερικές φορές οι διαδικαστικές νίκες, αυτές που πρέπει να ρθουν με επιθετικό παιγνίδι και χωρίς ειδικές προσαρμογές – οι νίκες που πρέπει να πάρουν οι παίκτες. Στα ματς που είναι από την φύση τους εξαιρετικά και πολυαναμενόμενα είναι απίθανο να δεις ένα Ολυμπιακό αδιάβαστο, που θα χαθεί στο γήπεδο. Χθες στο ΟΑΚΑ εμφανίστηκε σαν έτοιμος από καιρό. Θαρραλέος, στοχοπροσηλωμένος και κυρίως με καθαρό μυαλό. Αυτοί οι χαρακτηρισμοί ταιριάζουν και στην ομάδα και στον προπονητή της. Που είναι ένα πράγμα.

Η προσήλωση του Ολυμπιακού φάνηκε από πολύ νωρίς. Οι απουσίες του Ράιτ και του Φάλ είχαν δημιουργήσει την εντύπωση πως ο Μπαρτζώκας θα ψάξει ένα εναλλακτικό σχέδιο και δεν θα δούμε στο ματς αυτό τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αξιοποιήσει τους ψηλούς του: συνέβη αρχικά το ακριβώς αντίθετο κι ο ΠΑΟ έμοιαζε να μην το περιμένει. Ένα αυτοκρατορικό παιγνίδι του Μιλουτίνοφ στο πρώτο ημίχρονο βούβανε το ΟΑΚΑ. Όπως και στο πρώτο ματς στην χρονιά εκεί (τότε που ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει τον ημιτελή ακόμα ΠΑΟ στην παράταση για την Ευρωλίγκα) ο Μιλουτίνοφ έκανε πάρτι και στις δυο ρακέτες. Ο ΠΑΟ έμεινε κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο χάρη σε δυο τρίποντα του Σλούκα – καταθέτοντας επιθετικές εμπνεύσεις απέναντι σε ένα αντίπαλο με πολύ σχέδιο. Μετά τα Χριστούγεννα το σχέδιο στον Ολυμπιακό φαίνεται κυρίως στα ματς που ο Πίτερς και ο Κάναν δεν είναι τόσο καλοί: χθες ο Πίτερς ξεκίνησε με δυο τρίποντα, αλλά μετά επιθετικά σίγησε μολονότι αγωνίστηκε 30 λεπτά περίπου κι ο Κάναν είχε μόνο ένα εύστοχο σουτ στο ματς όμως οι φτωχές επιθετικές επιδόσεις των δυο δεν εμπόδισαν τον Ολυμπιακό να φτάσει τους 89 πόντους. Κυρίως γιατί έκανε αυτό που ο προπονητής του αγαπάει και ζητάει: πάσαρε καλά την μπάλα.

Μετά ήρθε ο Γουόκαπ

Ο Μπαρτζώκας έδειξε να πιστεύει στην δύναμη των ψηλών του Ολυμπιακού, παρόλο που ήταν μόνο δυο: κάποια στιγμή όταν ο ΠΑΟ προσπέρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά από μια βροχή από τρίποντα (Νάν, Μήτογλου, Σλούκας) ο προπονητής του Ολυμπιακού απάντησε με την ταυτόχρονη χρησιμοποίηση των δυο φανερά προετοιμασμένος να χτυπήσει με αυτό τον τρόπο το σχήμα του ΠΑΟ με τους τρεις περιφερειακούς. Η τακτική ανωτερότητα (δηλαδή ο έλεγχος των ριμπάουντ και οι 13 ασίστ) και οι εκρήξεις του ΜακΚίσικ στην επίθεση έφεραν ένα σημαντικό προβάδισμα για τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο (37-46) και ένα αέρα νίκης.

Για να υπάρξει ο απόλυτος έλεγχος του ματς έπρεπε απλά να μπει σε αυτό ο θεατής του στο πρώτο ημίχρονο Γουόκαπ. Ο Θωμάς δεν θα μπορούσε να λείπει σε μια βραδιά που ο Ολυμπιακός έπαιζε το είδος του μπάσκετ που και αυτός αγαπάει και τον έχει κάνει για την ομάδα πολύτιμο. Οι δικές του επιθετικές πρωτοβουλίες εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (41-55 στο 22′) κι όταν ο Ολυμπιακός απάντησε ψύχραιμα σε ένα μικρό σερί του ΠΑΟ κι έκλεισε με +10 (56-66) το τρίτο δεκάλεπτο το ματς είχε απλοποιηθεί. Αν ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κερδίζει μόνο με πέντε πόντους αυτό συνέβη γιατί στο τελευταίο πεντάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν με το χρονόμετρο, άφησαν σουτ στον Ναν και σκέφτηκαν περισσότερο την νίκη από το σκορ: στην πραγματικότητα ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ποτέ.

Υποφέρει τον Ολυμπιακό

Κι ο ΠΑΟ; Ο ΠΑΟ είναι δεδομένο ότι υποφέρει τα ματς με τον Ολυμπιακό κι αυτό το καταλαβαίνεις βλέποντας όχι το χθεσινό, που συνεχώς κυνηγούσε στο σκορ, αλλά αυτά τα τρία που έχει κερδίσει στο πρωτάθλημα. Ένα το κέρδισε με ένα σπουδαίο ματς του Γκάι στο ΣΕΦ κι ένα μεγάλο σουτ του Μήτογλου. Ένα στο ΟΑΚΑ γιατί ο Γκος ανενόχλητος έχασε το λέι απ μιας απόλυτης ανατροπής σε ένα παιγνίδι που ο ΠΑΟ έλεγχε και ήταν πολύ καλύτερος. Και το τρίτο όμως το πήρε πάλι στο ΟΑΚΑ με ένα σουτ του Σλούκα στη λήξη – καμία από αυτές τις νίκες δεν μοιάζει με τις μεγάλες νίκες που του έδωσαν την Ευρωλίγκα. Χθες ο Ναν πήρε 21 σουτ, που ακόμα και για αυτόν είναι πάρα πολλά, ο Λε Σορ είχε άλυτα προβλήματα όχι μόνο με τον Μιλουτίνοφ αλλά και με τον Πετρούσεφ, ο ΠΑΟ σούταρε 36 φορές (!) για τρίποντο, πράγμα που δείχνει από μόνο του την επιθετική του αμηχανία ενώ ο Αταμάν δεν μπόρεσε να προστατεύσει τους Σλούκα και Ναν στην άμυνα τους οποίους ο Ολυμπιακό συνεχώς «χτυπούσε»: οι καλές πάσες των περιφερειακών του Μπαρτζώκα κατέστρεφαν την άμυνα του ΠΑΟ όταν ο Μήτογλου, ο Χουάντσο και ο Παπαπέτρου έβγαιναν σε βοήθειες.

Αν η διάσταση της ήττας μαζεύτηκε αυτό οφείλεται στις γρήγορες επιθέσεις του Ναν και του Σλούκα στο τέλος, αλλά έτσι είναι δύσκολο να κερδίσεις ένα Ολυμπιακό ψύχραιμο που μεταξύ πολλών άλλων αρετών είχε και καλή στατιστική στις βολές. Ο Αταμάν έχει πέντε ήττες από τον Ολυμπιακό και κάτι πρέπει να αλλάξει γιατί με δυο ακόμα χάνει το πρωτάθλημα. Δεν έφτιαξε ένα ΠΑΟ έχοντας στο μυαλό του τον Ολυμπιακό (και το έχω εξηγήσει εγκαίρως), αλλά ο ΠΑΟ χθες είχε προβλήματα που είδαμε στην σειρά των play off κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και τώρα δεν θα πάει να παίξει σε ένα άδειο γήπεδο στο Βελιγράδι αλλά στο ΣΕΦ. Εχει βέβαια υλικό για να επανέρθει – τίποτα δεν κρίθηκε. Αλλά ψάχνει ένα ολοκληρωμένα καλό ματς απέναντι στον Ολυμπιακό ένα χρόνο τώρα και πρέπει να βρει τρία σε μια εβδομάδα. Το πράγμα δεν είναι απλό. Τα νεύρα του Αταμάν που στάθηκαν αιτία να αποβληθεί είναι αποτέλεσμα του ότι δεν είδε σχεδόν τίποτα από όσα περίμενε. Πέρυσι στην Τουρκία γύρισε την σειρά με την Φενέρ έχοντας χάσει στον ημιτελικό του πρωταθλήματος το πρώτο ματς, αλλά την Φενέρ την ήξερε: τις χαμαιλεόντιες μεταμορφώσεις του Ολυμπιακού μοιάζει να μην τις περιμένει. Χθες ο ΠΑΟ έχασε ένα ματς σκοράροντας 84 πόντους χωρίς να είναι ποτέ κοντά στην νίκη. Αυτό, πιο πολύ από την ήττα, είναι το πρόβλημα. Αν έχανε έχοντας πετύχει 70 πόντους θα ήταν λογικό να περιμένεις μια θεαματική μεταμόρφωση: τώρα ό,τι ακολουθεί είναι κομμάτι μυστήριο.

Τι καινούργιο

Δεν συνέβη πάντως τίποτα το παράξενο στο ΟΑΚΑ. Αλλο πράγμα είναι η Ευρωλίγκα, τα play off της και τα final4 της, κι άλλο το ελληνικό πρωτάθλημα και οι εντάσεις των τελικών του. Δεν πιστεύω ότι ο ΠΑΟ άδειασε στο Βερολίνο κι άλλα τέτοια. Πιστεύω όμως ότι μετά το Final 4 o Ολυμπιακός θύμωσε. Κι όπως είχα γράψει και χθες, πριν αρχίσει η σειρά, το κίνητρο του Μπαρτζώκα είναι μεγαλύτερο κι ο προπονητής του Ολυμπιακού είναι για αυτή την ομάδα μια κυρίαρχη φυσιογνωμία. Αυτό το κίνητρο κυρίως φάνηκε χθες. Ραντεβού την Παρασκευή για να δούμε τι καινούργιο θα προκύψει.