Ελλάδα-Γερμανία 63-76 : Βάγκνερ και λάθη της στέρησαν το όνειρο

Το ταξίδι της Εθνικής μας ομάδας δεν θα συνεχίσει, αφού ο εκπληκτικός Φρανς Βαγκνερ ήταν καταιγιστικός και οι Γερμανοί βρήκαν τις λύσεις για να γυρίσουν το παιχνίδι (63-76).

Το ταξίδι για την Εθνική Ελλάδας στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων θα τερματίσει εδώ, αφού οι Γερμανοί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, γύρισαν το παιχνίδι, μετά την καταπληκτική πρώτη περίοδο της ομάδας του Σπανούλη και στο τέλος έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά (63-76).

Το δυνατό ξεκίνημα της Εθνικής, το zone-press των Γερμανών και η διαφορά…στα ίσα

H «Επίσημη Αγαπημένη» ξεκίνησε…φουριόζα το παιχνίδι με τον Μήτογλου να είναι το σημείο αναφοράς στην επίθεση (4 πόντοι-4 ριμπάουντ) και τον Γιάννη στην συνέχεια να αναλαμβάνει τα ηνία. Η Εθνική μας ομάδα έλεγξε το ματς και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (4-16).

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βγαίνει από το παρκέ, η Εθνική μας σκόραρε μόλις τρεις πόντους στα υπόλοιπα 3:30 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, όμως αυτό δεν ήταν πρόβλημα, αφού οι Γερμανοί ήταν άστοχοι (1/8 τρίποντα) και έκαναν λάθη (4) που οδήγησαν την ομάδα του Σπανούλη που είχε οδηγό της την πολύ καλή άμυνα, να κλείσει την περίοδο προηγούμενη με 10 πόντους (21-11).

Οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο, με τα αδέρφια Βάγκνερ να κάνουν την διαφορά (σε εκείνο το σημείο είχαν 12 πόντους και 6 ασίστ αθροιστικά). Ο Βασίλης Σπανούλης διάλεξε να αντιμετωπίσει τον Σρέντερ με double-team για να τον βγάλει από την εξίσωση του σκοραρίσματος, ωστόσο ο NBAερ έδειχνε να προσαρμόζεται, με τον ίδιο να μοιράζει 4 ασίστ, έχοντας και 5 πόντους.

Η άμυνα των Γερμανων με μπόλικο zone-press, κατάφερε να αποσυντονίσει την Εθνική μας και με τους Γερμανούς να σουτάρουν καλύτερα (3/7 τρίποντα) η διαφορά «ψαλιδίστηκε» και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία (36-36).

Η Γερμανία παίρνει τον έλεγχο με…τρομακτικό ποσοστό στο τρίποντο

Η τρίτη περίοδος βρήκε για πρώτη φορά τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Σρέντερ (39-36), αλλά τους Γουόκαπ και Παπανικολάου να βάζουν την Εθνική μας ξανά μπροστά στο σκορ (42-47 στο 6:50). Κάπου εκεί οι Γερμανοί θυμήθηκαν το…Ευρωμπάσκετ του 2022 και «πυροβολούσαν» από την γραμμή των τριών πόντων πότε με τον Βάγκνερ, πότε με τον Μπόνγκα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε περισσότερα λάθη από όσα σε δυο περιόδους μαζί (5 λάθη στην τρίτη περίοδο, μόλις 4 στο πρώτο ημίχρονο), το ποσοστό των Γερμανών από τα 6.75 ήταν…τρομακτικό (67%) και η τέταρτη περίοδος βρήκε την Εθνική μας πίσω στο σκορ με 7 πόντους (59-52).

Η «γαλανόλευκη» δεν έβρισκε τις λύσεις ούτε στην τελευταία περίοδο, με τους Γερμανούς να αυξάνουν την διαφορά, να κλέβουν μπάλες, την ίδια ώρα που η Εθνική μας έκανε λάθη (4) που κόστισαν και αργούσε χαρακτηριστικά να επιτεθεί. Κάπως έτσι τα «πάντσερ», έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν την πρόκριση με το τελικό σκορ να γράφει 76-63.

Πρωταγωνιστές για την Εθνική μας ήταν ο Τόμας Γουόκαπ με 12 πόντους και 2 ασίστ , ο Κώστας Παπανικολάου με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ . Από την μεριά των Γερμανών κορυφαίος ήταν ο Φρανς Βάγκνερ με  18 πόντους, αλλά και ο Τίμαν με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63