Ελλάδα-Γερμανία: Το φάουλ...ανακάλυψη του Γουόκαπ στο κρισιμότερο σημείο του ματς!

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να κερδίσει τους πλήρεις Γερμανούς, ωστόσο μια λανθασμένη διαιτητική απόφαση, ενδεχομένως να άλλαξε την τροπή του παιχνιδιού.

Το ταξίδι της Εθνικής μας ομάδας σταμάτησε εδώ, αφού ο εκπληκτικός Φρανς Βαγκνερ ήταν καταιγιστικός και οι Γερμανοί βρήκαν τις λύσεις για να γυρίσουν το παιχνίδι (63-76). Η Εθνική μας ομάδα έκανε υπερπροσπάθεια, ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (και ειδικότερα του πρώτου δεκαλέπτου), ωστόσο οι Γερμανοί είχαν περισσότερες λύσεις στον πάγκο και προκρίθηκαν στον ημιτελικό.

Ωστόσο, σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, με κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά να απομένουν στο ρολόι και την διαφορά να βρίσκεται στο +5 υπέρ της Γερμανίας, οι διαιτητές…ανακάλυψαν φάουλ του Γουόκαπ στον Σρέντερ. Κάτι που ενδεχομένως να άλλαζε την εξέλιξη της αναμέτρησης, αφού αν οι Γερμανοί δεν έβγαζαν αυτή την επίθεση, η κατοχή θα ήταν για την Εθνική μας ομάδα που θα είχε την δυνατότητα να μειώσει την διαφορά, είτε στους δυο, είτε στους τρεις πόντους. Βέβαια, αυτό είναι κάτι που δεν θα το μάθουμε ποτέ, αφού οι διαιτητές έστειλαν τον Γερμανό NBAερ στις βολές…