Ελλάδα-Ισπανία 71-77: Λύγισαν στον ημιτελικό παρά την κατάθεση ψυχής οι μάγκες του Καλαμπόκη

Οι παίκτες του Καλαμπόκη έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ, ωστόσο δεν κατάφεραν να λυγίσουν την Ισπανία που βρήκε μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Eurobasket U-16 (77-71).

Οι  «μπέμπηδες» του Καλαμπόκη έκαναν κατάθεση ψυχής απέναντι στην Ισπανία, βρέθηκαν μπροστά και με διψήφιες διαφορές, ωστόσο δεν τα κατάφεραν (71-77 ) και θα παλέψουν για το χάλκινο μετάλλιο, στον μικρό τελικό του Eurobasket U-16. Η σημερινή αποστολή ήταν ιδιαίτερα δύσκολη, αν αναλογιστεί κανείς πως η Εθνική μας, πήγε να αφήσει εκτός τελικού μια χώρα που σε συνολικά 35 διοργανώσεις σε μικρές ηλικίες έχει 20 μετάλλια!

Καλό ξεκίνημα με οδηγό το τρίποντο, απάντηση των Ισπανών… απο αέρος

Οι παίκτες του Καλαμπόκη ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, με τους παίκτες της Ισπανίας να… ακολουθούν. Αν και οι Ίβηρες προηγήθηκαν με 4-5, από την στιγμή που η Ελλάδα πέρασε μπροστά (6-5 στο 6:30), δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο.

Σε ένα δεκάλεπτο που οι Ισπανοί έδωσαν 8 πόντους στην Ελλάδα από δικά τους λάθη (και 7 στον αιφνιδιασμό), η «γαλανόλευκη», με μπροστάρηδες τους Ασημένιο (7 πόντοι) και Χατζηλάμπρου (6 πόντοι), ήταν εύστοχη από την γραμμή των 6.75 (50%) και έκλεισε με διψήφια διαφορά την πρώτη περίοδο (25-15).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί γύρισαν το παιχνίδι, αφού ένα απο τα δυνατά μας χαρτιά στο ριμπάουντ, ο Σκληρός, είχε φορτωθεί νωρίς με 2 φάουλ (με την είσοδό του στην δεύτερη περίοδο έκανε και τρίτο και αποσύρθηκε). Κάπως έτσι, οι αντίπαλοι της Εθνικής μας, επικράτησαν στην μάχη των ριμπάουντ με συνολικά 27 εκ των οποίων τα 13 ήταν επιθετικά! Με πρωταγωνιστή τον Θουρίτα (15 πόντοι) της Ρεάλ Μαδρίτης και με 11 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, πέρασαν μπροστά (33-32), με τον Ασημένιο από την ελληνική πλευρά να μας κρατάει στο παιχνίδι (13 πόντοι) και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (40-40).

Ισπανικά λάθη, καλές άμυνες και «γαλανόλευκο» προβάδισμα

Οι παίκτες του Καλαμπόκη πήραν προβάδισμα με τον Χαιδεμένο να σηκώνει το βάρος των επιθέσεων, να πηγαίνει συχνά στην γραμμή των βολών και να ευστοχεί. Η άμυνα της Ελλάδας… έσφιξε, οι Ισπανοί έφτασαν τα 20 λάθη και οι διεθνείς μας, οδηγήθηκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (56-51).

Απίθανο σερί των Ισπανών και… όλα για το χάλκινο μετάλλιο

Αν και η Ελλάδα ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο (τρίποντα από Χαιδεμένο και Χαρτονά) με την διαφορά να φτάνει διψήφιο νούμερο (51-63 στο 8:00), οι Ισπανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Βιγκέρ να είναι άξιος συμπαραστάτης του Θουρίτα και τους «Ρόχας» να βρίσκουν τα μεγάλα σουτ, ένα σερί 17-4 ήταν αρκετό για να ανατρέψει την κατάσταση και να δώσει την νίκη στους Ισπανούς με το τελικό σκορ να γράφει το  71-77.

Πλέον η Εθνική μας ομάδα θα τα δώσει όλα στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο απέναντι σε Σερβία ή Γαλλία (17/08, 18:30).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 40-40, 56-51, 71-77