Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 73-70: Ο «killer» Ντόρσεϊ έκρινε στο τέλος τη ματσάρα!

Σε μια ματσάρα με ένταση και… ιδρώτα Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο τελευταίο σουτ και κατέκτησε το τουρνουά της Κρήτης! Επικό σουτ από τον Ντόρσεϊ «τελείωσε» τη Φενέρμπαχτσε!

Δεν είχε να ζηλέψει… τίποτα από αγώνα της EuroLeague ο μεγάλος τελικός του τουρνουά της Κρήτης, «Aegean Omiros College International Basketball Tournament»!

Τεχνικές ποινές, «ξύλο», ιδρώτας, μεγάλα σουτ και μεγάλες εμφανίσεις. Όλα αυτά για να φύγει ο Ολυμπιακός νικητής με επικό τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ λίγο πριν τη λήξη!

Ξανά καλός ο Βεζένκοφ, πολύ χρήσιμοι οι Βιλντόζα, Πετρούσεφ και Ράιτ, κάλυψαν τις… κρύες εμφανίσεις κάποιων εκ των συμπαικτών τους. Ακόμα εκτός ρυθμού, αλλά… οικονομικός ο Εβάν Φουρνιέ.

Με Σάσα και Βιλντόζα

Το ξεκίνημα ήταν… αμήχανο και οι δύο ομάδες σκόραραν με το «σταγονόμετρο» στα πρώτα λεπτά. Βασική «φωνή» της επίθεσης του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, που μοιάζει σα να μην έλειψε ούτε μία μέρα.  Τα βλέμματα, όπως είναι λογικό, ήταν ξανά στον Φουρνιέ, ο οποίος είναι ξεκάθαρα ανέτοιμος, όμως το καλό είναι ότι το γνωρίζει. Πηγαίνει στην πάσα πολύ περισσότερο από όσο στο σουτ και προσπαθεί να ενταχθεί στο σύνολο και να βρει ρυθμό… οικονομικά.

Με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν σταθερά βοήθειες από τον – πάλι καλό – Βιλντόζα, το παιχνίδι συνέχιζε με στυλ… μία σου και μία μου. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό μία… ανάσα μπροστά: 14-15!

Το παιχνίδι είχε ξεκάθαρο… άρωμα EuroLeague, με αμφότερους τους προπονητές να δέχονται τεχνικές ποινές, πριν καν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Φωνές και πίεση από τον κόσμο, οριακές φάσεις, instant replay…  κανονική Ευρωλίγκα.

Με τις απουσίες των δύο βασικών σέντερ του να είναι εμφανείς, ο Ολυμπιακός είχε θέμα στο ριμπάουντ, το οποίο η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε. Αντίστοιχο θέμα, υπήρχε και στις εκτελέσεις. Οι Τούρκοι έχτισαν ένα προβάδισμα 8 πόντνων στα μισά της δεύτερης περιόδου και ήταν συνολικά καλύτεροι.  Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους παίκτες και το ημίχρονο έκλεισε στο 29-34.

Πανικός στην Κρήτη

Μετά τους Σάρας και Μπαρτζώκα, ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο τρίτος που πήρε τεχνική ποινή, για φάουλ στον Χέιζ Ντέιβις. Τα… νεύρα συνεχίστηκαν και η Φενέρ πήρε προβάδισμα 12 πόντων μετά τις βολές (38-50). Ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά, όμως, η διαφορά ήταν στους τέσσερις. Τρίποντο Ράιτ, άμυνα, τρίποντο Βιλντόζα, άμυνα, κάρφωμα Ράιτ και η διαφορά στο.. ένα τρίτο.

Μέχρι το τέλος της περιόδου, όμως, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προσπεράσει. Η Φενέρ μάλιστα έφτασε στο 50-57, με τον Γουίλμπεκιν να σκοράρει. Για τους «ερυθρόλευκους» δυναμική ήταν η παρουσία του Ράιτ, ο οποίος δείχνει να βρίσκει ρυθμό.

Ολυμπιακός τέταρτης περιόδου

Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν καλό. Ο Ολυμπιακός μείωσε στους τρεις και έδειχνε ότι θα μπορούσε να ισοφαρίσει, όμως ο Μαχμούτογλου διπλασίασε τη διαφορά. Ωστόσο, με καλό, γρήγορο και… εύστοχο μπάσκετ, τον Γουόκαπ πλέον ζεστό και τον Πετρούσεφ εξαιρετικό, οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και λίγο αργότερα ισοφάρισαν. Ο Πετρούσεφ έβαλε δύο τρίποντα από την κορυφή, εκμεταλλευόμενος το ότι οι Τούρκοι τον… θυσίαζαν.

Ο Ολυμπιακός είχε δύο ευκαιρίες να προσπεράσει, όμως Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ αστόχησαν σε κρίσιμα σουτ. Ο Χολ ευστόχησε σε δύο βολές, όμως το ίδιο έκανε και ο Βεζένκοφ. Η Φενέρ δεν κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη επίθεση και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία επίθεση 17 δευτερολέπτων… ολοδική τους.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν αυτός που πήρε την απόφαση. Σούταρε από την κορυφή και… σκότωσε την πρώην του ομάδα με επικό τρίποντο, που άφησε μόνο 0.8 στο ρολόι.