Φενερμπαχτσέ-Ολυμπιακός 82-71: Λάθη και αστοχία τον λύγισαν στο φινάλε!

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν έτοιμος για τη μεγάλη μάχη κόντρα στη Φενερμπαχτσέ και λύγισε με σκορ 82-71 στην «Ούλκερ Σπορτς Αρένα», για την 1η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός, ξεκίνησε την περιπέτειά του στην εφετινή Euroleague από την Κωνσταντινούπολη και την έδρα της Φενερμπαχτσέ, την οποία αντιμετώπισε σε ένα ματς-θρίλερ, με διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Τελικά, το πήρε η τελευταία, επικρατώντας με 82-71, εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία του Ολυμπιακού. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ο Μπάλντουιν με 19 πόντους, ενώ για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησε πολύ ο Ράιτ με 15 πόντους.

Οι Πειραιώτες, ξεκίνησαν με τους Γουίλιαμς-Γκος, Ντόρσεϊ, Φουρνιέ, Βεζένκοφ και Ράιτ, ενώ η Φενέρ με τους Κόλσον, Γκούντουριτς, Χέιζ-Ντέιβις, Μπάλντουιν και Μαριάνοβιτς. Ο Σέρβος σέντερ, με το «καλησπέρα» σας, εκτέλεσε επιτυχημένα τις πρώτες τρεις επιθέσεις των Τούρκων στο «ζωγραφιστό» (6-2). Ο Ολυμπιακός με τη σειρά του ήταν αρκετά άστοχος, με κύριο υπαίτιο τον Ντόρσεϊ, ο οποίος πήρε αρκετές τραβηγμένες προσπάθειες στα πρώτα λεπτά του ματς. Αυτή η συνθήκη ίσχυσε μέχρι και το σημείο όπου ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε τρεις βολές (12-9) και το λέι-απ του Βεζένκοφ αμέσως μετά. Λίγο πριν τελειώσει η περίοδος, ο Γουίλμπεκιν πήγε στον πάγκο με πρόβλημα τραυματισμού, προκαλώντας ανησυχία στις τάξεις της Φενερμπαχτσέ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ, με 17-13, βασιζόμενοι στην άμυνά τους.

Η δεύτερη περίοδος, στιγματίστηκε από την συνεχιζόμενη αστοχία του Ολυμπιακού και την ασφυκτική άμυνα της Φενερμπαχτσέ, με χαρακτηριστικότερη φάση την τάπα του Πιερ στον Πίτερς, με τον τελευταίο να παίρνει το αίμα του πίσω στην επαναφορά (19-15). Η Φενέρ όμως, βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με πρωταγωνιστή τον Μπάλντουιν (24-15), προτού ο Πετρούσεφ με τον ΜακΚίσικ μειώσουν εκ νέου (24-19). Ο τελευταίος, έδωσε μία γερή ανάσα στον Ολυμπιακό με πέντε σερί πόντους λίγο πριν τα μισά της περιόδου (26-24), με τον Ράιτ να φέρνει τα πράγματα σε ισορροπία (28-28). Ο Γουόκαπ λίγο πιο μετά, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (30-32), το οποίο «ακύρωσε» στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Γκούντουριτς (32-32). Με την είσοδο του Βιλντόσα, ο Ολυμπιακός ενίσχυσε την άμυνά του και ξαναβρήκε πρόβάδισμα (32-36). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (32-36).

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό σε επίθεση και άμυνα (36-42) και την Φενέρ να περνά μπροστά με σερί 11-0 (47-42). Ο Ράιτ επανέφερε τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση αναπνοής δύο φορές (47-45, 51-49), αλλά οι Τούρκοι συνέχιζαν να ανθίστανται. Μέχρι που στα 2:32 προτού λήξει η τρίτη περίοδος, ο Φουρνιέ πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο που έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό (52-54), προτού ο Μέλι φέρει το ματς στον έναν πόντο διαφορά (55-56). Με τον Κόλσον να σκοράρει στο τέλος, η Φενερμπαχτσέ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 57-56.

Η τελευταία περίοδος, ξεκίνησε με πέντε σερί πόντους του Σανλί για τη Φενέρ (62-56), με τον Πετρούσεφ να βρίσκει τρία σερί γκολ-φάουλ στις αμέσως επόμενες επιθέσεις (65-63).  Με δύο βολές του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στην ισοπαλία (65-65). Στα έξι λεπτά πριν τελειώσει η περίοδος, ο ΜακΚίσικ χρεώθηκε με τεχνική ποινή διότι λογομάχησε με κάποιον φίλαθλο στην εξέδρα της Φενέρ, ο οποίος μάλιστα απομακρύνθηκε με τη συνοδεία των ανδρών της ασφάλειας από το γήπεδο. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφερναν να περάσουν μπροστά, λόγω αστοχίας και λανθασμένων επιλογών στην επίθεση. Αυτό η Φενερμπαχτσέ το εκμεταλλεύτηκε, με το τρίποντο του Κόλσον και το δίποντο του Χέιζ-Ντέιβις (73-65). Ο ΜακΚίσικ και ο Βεζένκοφ προσπάθησαν, αλλά ο Χέιζ-Ντέιβις με τρίποντο και φάουλ έστειλε τη διαφορά στους δέκα (79-69). Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξαν και πολλά, με τη Φενέρ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 82-71.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φενερμπαχτσέ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 19 (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίλμπεκιν, Χολ 5, Γκούντουριτς 4, Ζάγκαρς 3, Μέλι 5 (6 ριμπάουντ), Χέιζ-Ντέιβις 15, Μαριάνοβιτς 8, Πιερ 2, Κόλσον 10, Σανλί 7, Μπιρτς 4

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 6, Βιλντόσα, Ντόρσεϊ 5, ΜακΚίσικ 13 (2 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Φουρνιέ 5, Παπανικολάου, Βεζένκοβ 11 (4 ριμπάουντ), Πίτερς 2, Πετρούσεβ 9 (1 ριμπάουντ) , Ράιτ 15 (7 ριμπάουντ)