ΤΡΕΦΛ ΣΟΠΟΤ - ΗΡΑΚΛΗΣ 72-74: Πύρρειος νίκη και πρόκριση στους ομίλους του FIBA Europe Cup για τον «Γηραιό»

Ο Ηρακλής έφερε εις πέρας την αποστολή του στην Βουλγαρία και επέστρεψε με την πρόκριση στους ομίλους στις βαλίτσες του επικρατώντας της Τρεφλ Σόποτ με 72-74.

Ο «Γηραιός» κατέκτησε μία πύρρειος νίκη απέναντι στην Τρεφλ Σόποτ με 74-72 στην Βουλγαρία σ’ ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν οι Τόνι Ντάγκλας (15π. 5ρ. 5ασ.), Ρέτζι Λιντς (14π. 6ρ. 6κοψ.) και Ράιαν Γούλριντζ (14π. 8ασ.).

Προβάδισμα και στις δύο πρώτες περιόδους με μπροστάρηδες Ντάγκλας και Γούλριντζ

Ο Ηρακλής ξεκινήσε δυνατά στην πρώτη περίοδο με τον Τόνι Ντάγκλας να τραβάει όλο το… κουπί επιθετικά πετυχαίνοντας 10 από τους 20 πόντους της ομάδας του στα κάτι παραπάνω από 7 λεπτά που αγωνίστηκε την πρώτη περίοδο. Ο «Γηραιός» πήρε το προβάδισμα με 5-4 και το διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όπου οι Πολωνοί προσπέρασαν και πήγαν μπροστά στο διάλειμμα με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο επιθετικός «υπερόπλο» του Ηρακλή σίγησε και χρειάστηκε να βγουν μπροστά οι υπόλοιποι, όπως κι εγίνε. Συνεχίζοντας τα αρκετά καλά νούμερά του από την γραμμή των 6,75μ. (6/13 ήτοι 46,1%) και με τον Γούλριντζ να δίνει αρκετές λύσεις φτάνοντας τους 8 πόντους ο «Γηραιός» είχε ένα μικρό προβάδισμα 2-4 πόντους και φρόντισε να πάει στα αποδυτήρια έχοντάς το στην κατοχή του (40-42). Ο Γιανίκ Φράνκε με τους 13 πόντους του κρατούσε μέσα στο παιχνίδι την Τρεφλ έχοντας στο πλευρό του και τον Πάβελ Λέοντσικ, που είχε 9 σε 11 λεπτά.

Προσπάθησε να ανεβάσει την διαφορά με τον Λιντς

Ο Ηρακλής μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-53), με τον Ρέτζι Λιντς να είναι αυτός που βγήκε περισσότερο μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας τους 12 πόντους και προσφέροντας αρκετές λύσεις μέσα από την ρακέτα. Το τέλος του περιόδου βρήκε τον «Γηραιό» στο +6 (55-61), αφού οι Γκρουσέτσκι με δύο βολές και Φράνκε με ένα δύσκολο σουτ δύο πόντων εκτός ισορροπίας κατέβασαν την διαφορά.

Παρ’ ολίγον να γίνει ιδανικός αυτόχειρας στο φινάλε

Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ηρακλής κατάφερε κι έφτασε και πάλι στο +10 με καλάθι του Αγραβάνη. Από κείνο το σημείο κι έπειτα οι Πολωνοί με μυαλωμένο μπάσκετ ξεκίνησαν την τελική τους αντεπίθεση φτάνοντας μέχρι και στο 71-72 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Έλστον Τέρνερ μ’ ένα δύσκολο σουτ δύο πόντων (71-74) δίνοντας σημαντική ανάσα στον Ηρακλή. Ακολούθησαν συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, με τον «Γηραιό» να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς. Με 10” να απομένουν ο Παπαδάκης έκανε έξυπνο φάουλ στέλνοντας στις βολές των Γιανγκ προτού μπορέσει να εκτελέσει. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε 1/2 (72-74). Ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι Πολωνοί δεν είχαν υποπέσει ούτε σε ένα φάουλ στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πριν προλάβουν στα εναπομείναντα 10” να κάνουν πέντε φάουλ για να στείλουν τον «Γηραιό» στις βολές. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 72-74 και εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στους ομίλους του FIBA Europe Cup.