ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 88-65: Ήταν κάποτε ένα ντέρμπι...

Ο Παναθηναϊκός ήθελε… αλλά δεν μπορούσε στη Μαδρίτη και η Ρεάλ πήρε άνετη νίκη με (88-65) επιβεβαιώνοντας απλά τη διαφορά κλάσης των δύο ομαδων.

Ο Παναθηναίκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 88-65 στο «Wizink Center» της Μαδρίτης, για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Το ματς εξελίχθηκε σε… πανωλεθρία για την ελληνική ομάδα, η οποία απέτυχε παταγωδώς στο – δύσκολο, η αλήθεια είναι – εγχείρημα να βγάλει τους γηπεδούχους από το ρυθμό τους, επιτρέποντας στην ισπανική ομάδα να υλοποιήσει από την πρώτη περίοδο το αγαπημένο της γρήγορο παιχνίδι.

Η Ρεάλ άρχισε να… σφυροκοπάει ανηλεώς την «πράσινη» άμυνα στο «ζωγραφιστό» με πολιορκητικό κριό τον Ταβάρες, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 11-3 στο 3’. Τα… άσχημα μαντάτα για την ελληνική ομάδα ήταν ότι επέτρεψαν στους γηπεδούχους να δώσουν γρήγορο τέμπο στο ματς, που ευνοούσε τη «βασίλισσα», ενώ παράλληλα ο ίδιος έβλεπε… μικρό το καλάθι. Με κάκιστη άμυνα στο πικ εν ρολ των Ισπανών και στο αμυντικό τρανζίσιον, άρχισε να χάνει με το… καλημέρα την επαφή του με το σκορ. Το 17-5 του πρώτου πενταλέπτου έχει αμφίσημη ερμηνεία. Κάκιστη άμυνα, κάκιστη επίθεση. Τόσο απλά. Ο Πέρι «χτύπησε» από την περίμετρο για να κατεβάσει τη διαφορά (19-13), δίνοντας μία μικρή… ανάσα στην ομάδα του. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ελληνική άμυνα άκουγε στο όνομα… Αλμπέρτο Αμπάλδε, ο οποίος με 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και 3/3 τρίποντα «γείωσε» τους φιλοξενούμενους (25-16). Η απογοητευτική για τον Παναθηναϊκό πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με… circus shot του Σέρτζιο Γιούλ (30-18).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 για τους γηπεδούχους (33-18), οι οποίοι έβλεπαν να τους πηγαίνουν όλα… πρίμα, ίσως πιο εύκολα από όσο φαντάζονταν πριν το τζάμπολ. Το σχήμα των «δίδυμων πύργων» του Λάσο (Πουαριέ-Ταβάρες) «έκρυψε» το καλάθι στους «πράσινους», που έμειναν άποντοι για περισσότερα από έξι λεπτά στη δεύτερη περίοδο! Το… ρόδι έσπασε με τρίποντο στα 3:43 για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Παπαπέτρου, για να ακολουθήσει ένα lay-up του Μέικον μετά από κλέψιμο, που έκανε το σκορ 35-23. Ο… σεληνιασμένος Αμπάλδε έκανε το 40-26 με βροντερό κάρφωμα, με τον Παπαγιάννη να απαντάει λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (42-30), ύστερα από υποδειγματική εκδήλωση πικ εν ρολ με τον Μέικον.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ είχε βελτιωθεί αισθητά, η επίθεση όμως… χώλαινε χαρακτηριστικά. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν μετά από ώρα τη διαφορά στα… μονοψήφια (43-34) και να δώσουν χρώμα στην αναμέτρηση. Ο Γουάιτ με τρίποντο έστειλε το ματς στους 8 πόντους (47-39), αλλά η άμυνα της ελληνικής ομάδας στη ρακέτα ήταν ευάλωτη, με τη Ρεάλ να «σημαδεύει» διαρκώς τα πικ εν ρολ με τον Ταβάρες για το 51-39 του 25′. Ο Μέικον κρατούσε μόνος του στην επίθεση τους «πράσινους» με διαδοχικά pull-up jumpers, αλλά ο Κοζέρ είχε τις απαντήσεις (60-46 στο 28′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 62-50 χάρις σ’ ένα όμορφο κάρφωμα του Φλόιντ έπειτα από ασίστ του Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε (65-55), η Ρεάλ.. τιμωρούσε (71-55 στο 33′) και το μοτίβο παρέμεινε αναλλοίωτο, με τη Ρεάλ να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης στα τελευταία λεπτά και να δίνει θριαμβευτικές διαστάσεις στην επικράτησή της.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

[5]

ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ

Με ratio 12 ασίστ για 19 λάθη δεν κερδίζεις μέσα στη Μαδρίτη (21-15 το αντίστοιχο της Ρεάλ). Εκτός αυτού όμως, όταν ο αντίπαλός σου καταφέρνει να τιμωρεί τα αβίαστα λάθη σου, τότε… -23, με συνοπτικές διαδικασίες. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σημείωσε 24 πόντους από λάθη των φιλοξενούμενων, την ίδια ώρα που οι «πράσινοι» είχαν μόλις 10 πόντους από «δώρα» των αντιπάλων.

ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ ΗΤΤΑ ΣΤΟΥΣ «ΑΙΘΕΡΕΣ»

Η Ρεάλ επικράτησε κατά κράτος στον τομέα των ριμπάουντ, μαζεύοντας συνολικά 42 «σκουπίδια», εκ των οποίων τα 13 ήταν επιθετικά. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να προστατέψει το χώρο… εναέριας κυκλοφορίας του, ολοκληρώνοντας μόλις με 29 ριμπάουντ τον αγώνα συνολικά. Αποτέλεσμα αυτού; Οι 15 πόντοι των γηπεδούχων από δεύτερες ευκαιρίες.

INSIDE GAME, ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν εντελώς ακίνδυνη κοντά στο καλάθι, με τα ψηλά σχήματα του Λάσο να θέτουν… απαγορευτικό ακόμα και στη… σκέψη «πράσινης» επίθεσης στο «ζωγραφιστό». Τα 11/36 δίποντα του Παναθηναϊκού (μόλις 30.6%, την ίδια ώρα που είχε 45% στα τρίποντα) αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.

ΒΛΕΠΕΙ… ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ «ΑΦΗΝΙΑΖΕΙ» Ο ΑΜΠΑΛΔΕ

Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε πλήγωσε για άλλη μία φορά τον Παναθηναϊκό, κάνοντας μεγάλη ζημιά στην πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο η Ρεάλ έθεσε τις βάσεις της εύκολης νίκης της. Ο άμωμος Ισπανός φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους (1/2 βολές, 3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 18 PIR και πλέον θα λέγαμε πως τείνει να αρχίσει να χτίζει… παράδοση κόντρα στους «πράσινους»

ΜΕΪΚΟΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΟ… ΠΑΛΕΨΑΝ

Αν κάτι θα μπορούσε να κρατήσει ο Παναθηναϊκός από την καταστροφική βραδιά στη Μαδρίτη, αυτό είναι οι καλές εμφανίσεις των Ντάριλ Μέικον και Κέντρικ Πέρι. Ο πρώτος κατέγραψε 18 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25:56, ενώ ο δεύτερος μέτρησε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 29:49. Οι δύο τους ήταν και οι μοναδικοί σταθεροί πυλώνες της ελληνικής επίθεσης, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνει το… μέτριο ματς που δικαιούται κι αυτός (7 πόντοι και 4 λάθη).