NBA: Αήττητο... τέλος για Γουόριορς και Μπουλς (vids)

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και Σικάγο Μπουλς είδαν το αήττητο ρεκόρ τους να «σπάει» μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες, με τους Μέμφις Γκρίζλις και Νιου Γιορκ Νικς να «δραπετεύουν» με σπουδαίες νίκες από Σαν Φρανσίσκο και Σικάγο αντίστοιχα. * Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA.

Με τη διεξαγωγή έξι αναμετρήσεων συνεχίστηκε η κανονική περίοδος του NBA τα ξημερώματα της Παρασκευής (29/10).

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ – ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ 122-111

Οι Γουίζαρντς επιβλήθηκαν των Χοκς με 122-111 στην «Capital One Arena», ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 4-1. Οι πρωτευουσιάνοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά την ύστατη προσπάθεια των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο (μείωσαν ακόμα και στο -5, 111-106) δεν έχασαν ποτέ τα ηνία στο σκορ. Επιθετικός πλουραλισμός για τους νικητές, που είχαν τον Μπράντλεϊ Μπιλ στους 27 πόντους, τον Μοντρέζλ Χάρελ στους 25 πόντους (συν 13 ριμπάουντ) και τους Κάιλ Κούζμα και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ στους 21 πόντους έκαστος. Για τους Χοκς, που είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 3-2, πρωταγωνίστησε ο Τζον Κόλινς με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ μεστή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Καμ Ρέντις με 20 πόντους. Νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 13 ασίστ για τον Τρέι Γιανγκ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-32, 64-55, 100-86, 122-111

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΕΒΕΝΤΙΣΙΞΕΡΣ – ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ 110-102

Οι Πίστονς προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στους 76ερς, όμως για άλλο ένα ματς έμειναν με… άδεια χέρια, λυγίζοντας με 110-102 στο «Wells Fargo Center». Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 22 πόντους διαφορά, στα μισά της ακροτελεύτιας περιόδου (100-78), όμως με ρεσιτάλ επιπολαιότητας στη συνέχεια, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν μέχρι και στο -5 (107-102 στο 47’). Ο εκπληκτικός Εμπίντ (30 πόντοι και 18 ριμπάουντ) «λύτρωσε» με τρίποντο τους γηπεδούχους, βάζοντας την υπογραφή του στην 3η τους νίκη μετά από 5 αγώνες. Τομπάιας Χάρις (17 πόντοι) και Τάιρις Μάξι (16 πόντοι) τον ακολούθησαν στη λίστα των σκόρερ. Για τους Πίστονς, που πλέον βρίσκονται στο 0-4 ρεκόρ, τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχε ο Σάντικ Μπέι με 19 πόντους, με τους Τζέραμι Γκραντ και Κέλι Όλινικ να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-22, 52-46, 79-67, 110-102

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ – ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ 91-122

Οι Τζαζ πέρασαν σαν… σίφουνας από το «Toyota Center», επικρατώντας άνετα επί των Ρόκετς με 122-91. Ως εκ τούτου, οι «Μορμόνοι» ανέβηκαν στο 4-0 ρεκόρ, το οποίο συνιστά την καλύτερή τους εκκίνηση στην κανονική περίοδο του NBA μετά τη σεζόν 2008-09! Το παιχνίδι δε χρήζει ιδιαίτερης κριτικής αφού οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν μία διψήφια διαφορά από την πρώτη μέχρι και την τελευταία περίοδο, απαγορεύοντας στους γηπεδούχους να πλησιάσουν. Στην πολυφωνική επίθεση των νικητών (επτά «διψήφιοι» σκόρερ), κύριος εκφραστής ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 19 πόντους, με τον Ρούντι Γκομπέρ να δίνει συνέχεια στη… ρουτίνα των νταμπλ-νταμπλ (16 πόντοι και 14 ριμπάουντ) και τον Τζόρνταν Κλάρκσον να κάνει άκρως αισθητή την παρουσία του (16 πόντοι). Από την πλευρά των ηττημένων, οι οποίοι υποχώρησαν στο 1-4 ρεκόρ, ξεχώρισε ο Κρίστιαν Γουντ με 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-32, 40-61, 72-92, 91-122

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ – ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ 103-104

Αήττητο ήταν και… πάει. Οι Μπουλς είδαν τους Νικς να περνούν νικηφόρα από το «United Center» (103-104), μετά από ένα ματς… θρίλερ, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (4-1). Το ματς είχε σασπένς, με τους Νεοϋορκέζους να δείχνουν ελαφρώς καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, που τους έβαλε στην τελική ευθεία με διαφορά άνω των 10 πόντων. Στο 45’, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 13 πόντους διαφορά (91-104) και όλα συνηγορούσαν στο ότι θα έφταναν εύκολα στην τελική επικράτηση. Καίτοι, οι «ταύροι» δεν το έβαλαν κάτω, «έτρεξαν» ένα σερί 12-0 και μείωσαν στον πόντο (103-104) έχοντας την ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη στην τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν δοκίμασε pull-up στην εκπνοή, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επική ανατροπή, με την κατάληξη να είναι airball. Ο Κέμπα Γουόκερ με 21 πόντους και ο Αρ Τζι Μπάρετ με 20 πόντους οδήγησαν την «κούρσα» των σκόρερ για τους νικητές, με τον Τζούλιους Ραντλ να έχει διπλή συνεισφορά με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ. Οι «ταύροι» είχαν σε καταπληκτικό βράδυ την τριπλέτα Ζακ ΛαΒίν (25 πόντοι), Νίκολα Βούτσεβιτς (22 πόντοι) και ΝτεΜάρ ΝτεΡοζαν (20 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 25-27, 51-55, 73-82, 103-104

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ – ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ 104-99

Οι Μάβερικς υπερασπίστηκαν και πάλι το «American Airlines Center», ξεπερνώντας με 104-99 το εμπόδιο των αξιόμαχων Σπερς. Σ’ ένα ματς με ιδιαίτερα αμφίρροπη εξέλιξη, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της ακροτελεύτιας περιόδου, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν 20 φορές πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων, στοιχείο-κλειδί στην 3η τους νίκη μετά από 4 αγώνες. Ο Λούκα Ντόντσιτς, με 25 πόντους, ηγήθηκε στον πίνακα των σκόρερ για τους νικητές, με τον Ζαλίν Μπράνσον να προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες με 19 πόντους. Ο Ντετζούντε Μάρεϊ «άγγιξε» το τριπλ-νταμπλ για τα «σπιρούνια» (ρεκόρ 1-4), μετρώντας 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-25, 47-49, 76-76, 104-99

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ – ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ 101-104

Οι Γκρίζλις έβαλαν απαγορευτικό στην προέλαση των Γουόριορς στην κανονική περίοδο του NBA, αναγκάζοντας τους «πολεμιστές» στην πρώτη τους αποτυχία μετά από 5 αγώνες. Στο ματς, το οποίο χαρακτηρίστηκε από μεγάλη ένταση, οι «αρκούδες» έκαμψαν στην παράταση την αντίσταση των «πολεμιστών» (104-101), στο «Chase Center», πανηγυρίζοντας την 3η τους νίκη μετά την ολοκλήρωση 5 αγώνων της regular season. Το αήττητο ρεκόρ των γηπεδούχων θα μπορούσε να είχε προστατευτεί στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του ματς, όμως ο Στεφ Κάρι βρήκε… σίδερο στο σουτ της νίκης, με συνέπεια οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στην ψυχοφθόρα διαδικασία του έξτρα χρόνου. Ο Τζα Μοράντ, με 30 πόντους (15 εκ των οποίων σημειώθηκαν στην 4η περίοδο), ήταν απλά καταιγιστικός για τους νικητές, οι οποίοι βρήκαν επίσης πολύτιμες λύσεις από τους Ντέσμοντ Μπέιν (15 πόντοι) και Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ (14 πόντοι). Ο Στεφ Κάρι αποτέλεσε για πολλοστή φορά τον πολιορκητικό κριό της επίθεσης των «πολεμιστών», σκοράροντας 36 πόντους, με τον Άντριου Γουίγκινς να τον ακολουθεί στον πίνακα των σκόρερ με 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-20, 55-45, 79-73, 98-98 (κ.δ.), 101-104 (α’ παρ.)