ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 100-112: «Κανονιοβολισμοί» στη Νέα Υόρκη - Άγγιξε το τριπλ νταμπλ ο Giannis (vid)

Με… αστρονομικό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων (26/50, 52%), οι Μπακς πήραν εμφατικά τη… ρεβάνς από τους Νικς, στο «Madison Square Guarden», βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 6-6.

Τι ματς! Μιλγουόκι Μπακς και Νιου Γιορκ Νικς έδωσαν μία… τιτανομαχία στο παρκέ του «Madison Square Guarden», με τους πρωταθλητές του NBA να επικρατούν εν τέλει με 112-100 και να… πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα τους Νεοϋορκέζους, οι οποίοι είχαν περάσει με νίκη και σχεδόν ίδιο σκορ (113-98) από το «Fiserv Forum» πέντε μέρες νωρίτερα.

Τα «ελάφια» έδωσαν ένα εκκωφαντικό… ρεσιτάλ στα σουτ τριών πόντων, προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού, ευστοχώντας 26 φορές πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων σε σύνολο 50 προσπαθειών.

Μάλιστα, οι Μπακς ευτύχησαν να προηγηθούν ακόμα και με 24 πόντους στην τρίτη περίοδο (46-70), ωστόσο είδαν τους Νικς να επιστρέφουν (όπως είχαν πράξει και στο ματς του Μιλγουόκι, από το -19 τότε), με «ατσάλινη» άμυνα, μετατρέποντας σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Για τους Μπακς, που σημείωσαν δεύτερη συναπτή εκτός έδρας νίκη (μετά από αυτή επί των Σίξερς) και ανέβηκαν στο 6-6 ρεκόρ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μέτρησε 15 πόντους (3/4 βολές, 3/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 37:40, ο Πατ Κόνατον 23 πόντους (με 7/13 τρίποντα και τρία καθοριστικά στην τελική ευθεία του ματς), ο Τζρου Χόλιντεϊ 18 πόντους, ο Μπόμπι Πόρτις 17 πόντους και ο Γκρέισον Άλεν 15 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, για τους Νικς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 7-5, ο Ντέρικ Ρόουζ αρίθμησε 22 πόντους και 7 ασίστ, ο Ιμάνουελ Κουίκλι 18 πόντους, ο Τζούλιους Ραντλ 16 πόντους και οι Αλεκ Μπερκς και Όμπι Τόπιν από 14 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Μπακς έκαναν καταπληκτική πρώτη περίοδο ρίχνοντας από πολύ νωρίς στα «σχοινιά» τους Νικς. Μάλιστα, το επίτευγμά τους γίνεται ακόμα μεγαλύτερο αν αναλογιστεί κάποιος πως συνέβη με μόλις 3 πόντους από τον Γιάννη, τον οποίο οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν με triple-team κάθε φορά που γινόταν αποδέκτης της μπάλας! Ο δεινός σουτέρ Άλεν, με 2/2 τρίποντα, έβαλε αρχικά τους πρωταθλητές με έξι πόντους μπροστά (7-13). Η… μόνιμη πληγή των Μπακς, τουλάχιστον στο ξεκίνημα, άκουγε στο όνομα Ραντλ, με τον All-Star φόργουορντ-σέντερ να ισοφαρίζει σε 13-13 έχοντας τους 11 από τους 13 πρώτους πόντους της ομάδας του. Οι Μπακς έριχναν… βότσαλα στον ωκεανό από την περίμετρο ευστοχώντας στις 6 από τις 7 αρχικές προσπάθειές τους για τρεις πόντους, με συνέπεια να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο +6. Και… δεν σταμάτησαν ούτε εκεί. Με το 7ο τρίποντό τους στην πρώτη περίοδο, διά χειρός Κόνατον, ξέφυγαν και με +11 (20-31), προτού τελικά η περίοδος κλείσει με 22-31.

Οι Νικς έβγαλαν περισσότερη σκληράδα στη δεύτερη περίοδο, κυρίως στην άμυνά τους, βρίσκοντας τον τρόπο να κατεβάσουν τη διαφορά στους δύο πόντους (30-32), με τον Κουίκλι να κάνει θραύση.  Ο Γιάννης εξακολουθούσε να αναχαιτίζεται συνεχώς από τρεις παίκτες των Νικς, οι οποίοι με κάποια μακρινά σουτ προσπέρασαν με έναν (36-35). Οι Μπακς έδειχναν να «πνίγονται» στην ασφυκτική άμυνα των Νεοϋρκέζων, όμως ο Πόρτις ήταν στη… ζώνη του λυκόφωτος, επιτρέποντάς τους να είναι, έστω και με βραχεία κεφαλή, μπροστά στο σκορ (40-43 στο 21’). Τα «ελάφια» πυροβολούσαν κατά ριπάς από το τρίποντο και με δύο σερί «βόμβες» από Πόρτις και Χιλ πήγαν με προβάδισμα 9 πόντων στα αποδυτήρια (42-51).

Ο Γιάννης μπορεί να μην σκόραρε με συνέπεια, αλλά οργάνωνε μαεστρικά για τους συμπαίκτες του στην τρίτη περίοδο. Το γεγονός αυτό, συνδυαστικά με την αστοχία των γηπεδούχων, είχε ως απότοκο την αύξηση της διαφοράς στο +13 για τους Μπακς (46-59 στο 28’). Οι Νικς έμοιαζαν να τα έχουν… χάσει, με τους Μπακς να επικρατούν κατά κράτος στο… ψυχολογικό μπρα ντε φερ. Ως εκ τούτου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24 πόντους (46-70), με τον Γιάννη να μπαίνει στην εξίσωση του σκοραρίσματος και να πρωτοστατεί στο 0-13 σερί των «ελαφιών». Οι Νικς προσπαθούσαν να συμμαζέψουν τα… ασυμμάζευτα, αλλά οι Μπακς είχαν απίστευτη σύνδεση με το καλάθι και κρατούσαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (53-76 στο 32’). Εν τέλει, μετά κόπων και βασάνων, οι Κουίκλι και Ρόουζ κατάφεραν να μειώσουν κάτω από τους 20 στο φινάλε της περιόδου (66-82).

Οι Νικς τα έπαιξαν όλα για όλα μήπως και προλάβαιναν μία επική ανατροπή και στο ξεκίνημα της ακροτελεύτιας περιόδου έπαιξαν άμυνα… που τσάκιζε κόκκαλα, μειώνοντας αρχικά στους 11 (74-85) και στη συνέχεια στους 9 (76-85), με περισσότερα από εννέα λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Οι Μπακς μάλλον σάστισαν ή/και επαναπαύτηκαν, γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν στους 4 (81-85) τη διαφορά! Ο Κόνατον έδωσε μία τεράστια ανάσα τριών πόντων (81-88), όμως οι Νικς είχαν… πάρει φωτιά. Διά χειρός Κουίκλι, από τα 8 μέτρα, ισοφάρισαν σε 89-89 και όλα πλέον θα ξεκίναγαν από το 0. Χιλ και Χόλιντεϊ συνέχισαν τον κανονιοβολισμό από την περίμετρο (91-95), όμως ο συγκινητικός Ρόουζ πλήρωσε με το ακριβώς ίδιο νόμισμα τους πρωταθλητές μειώνοντας στον πόντο (94-95). Σ’ εκείνο το σημείο, όμως, ήγγικεν η ώρα του Κόνατον. Με τρία κολλητά τρίποντα-μαχαιριές, «ξέπλυνε» την… μπουγάδα υπέρ των Μπακς (94-104 στο 46′), με το τελευταίο δίλεπτο να μην έχει κάποια άλλη… έκπληξη.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-31, 42-51, 66-82, 100-112