ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ - ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 120-100: Ο... αμείλικτος Γιανγκ «εκτέλεσε» τους Μπακς (highlights)

Οι Χοκς του ασταμάτητου Γιανγκ (42 πόντοι, 8/13 τρίποντα, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ) υπέταξαν εύκολα τους Μπακς στην Ατλάντα (120-100) βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των έξι ηττών που «έτρεχαν».

Ατλάντα Χοκς και Μιλγουόκι Μπακς διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους, σε μια… repetition των περσινών τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι Μπακς είχαν και πάλι τις απουσίες τους (Τζορτζ Χιλ, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ), οι Χοκς προέρχονταν από έξι διαδοχικές ήττες και έπαιζαν στην κατάμεστη έδρα τους. Θα έλεγε κανείς πως ήταν μία ιδανική συνθήκη για τους γηπεδούχους προκειμένου να πάρουν μία… άτυπη ρεβάνς από τα «ελάφια» για το… φαρμάκι που τους πότισαν το περασμένο καλοκαίρι.

Εν τέλει, τα «γεράκια» πέτυχαν τον σκοπό τους και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-9, την ώρα που οι Μπακς υποχώρησαν στο -σίγουρα όχι ενδεδειγμένο γι’ αυτούς- 6-8.

Πολλά ήταν τα πράγματα που δεν λειτούργησαν για τους πρωταθλητές στην Philips Arena, ένα όμως που θα λέγαμε πως… βγάζει μάτι είναι η πανωλεθρία που υπέστησαν στα ριμπάουντ, με τους Χοκς να μαζεύουν 63 «σκουπίδια» (εκ των οποίων τα 15 επιθετικά) έναντι μόλις 41 των φιλοξενούμενων!

Ωστόσο, το σημείο… κλειδί της ήττας των πρωταθλητών ήταν η άμυνα πάνω στον Τρέι Γιανγκ. Ο δαιμόνιος πόιντ γκαρντ των Χοκς πραγματοποίησε «διαστημική» εμφάνιση (την κορυφαία του για τη φετινή περίοδο), διαλύοντας κάθε αμυντική προσαρμογή των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, μέτρησε 42 πόντους (2/2 βολές, 8/13 δίποντα, 8/13 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη σε μόλις 32 λεπτά συμμετοχής και φυσικά ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του γηπέδου. Άλλους 19 πόντους πρόσθεσε ο Τζον Κόλινς, με τον Κλιντ Καπέλα να συμπληρώνει double-double 12 πόντων και 13 ριμπάουντ για τους νικητές.

Για τους πρωταθλητές, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε και πάλι μία γεμάτη εμφάνιση καταγράφοντας 26 πόντους (αλλά με μόλις 7/12 βολές και 9/21 σουτ εντός πεδιάς), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 3 λάθη και 5 φάουλ σε 33:44 συμμετοχής. Συνέχεια στις θετικές τους εμφανίσεις έδωσαν και οι Τζρου Χόλιντεϊ (19 πόντοι και 8 ασίστ) και Γκρέισον Άλεν (18 πόντοι), αλλά από εκεί και πέρα… ελάχιστα πράγματα, με τους Μπακς να αδημονούν για την ώρα που επιτέλους θα αγωνιστούν πλήρεις.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι Χοκς ευτύχησαν να δουν τον ηγέτη τους, Γιανγκ, να ξεκινάει με μεγαλοπρεπή τρόπο τον αγώνα μετρώντας 4/4 τρίποντα στα πρώτα 5 λεπτά! Ως εκ τούτου, πήραν νωρίς ένα προβάδισμα 6 πόντων (15-9) και ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε εσπευσμένα το πρώτο τάιμ-άουτ για να ανακόψει τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων. Η ασυνέπεια των Μπακς στο σκοράρισμα και οι εν γένει κακές επιλογές τους στην επίθεση σε συνδυασμό με την προβληματική περιφερειακή τους άμυνα, επέτρεψε στους Χοκς να παραμείνουν στην πρωτοπορία και να χτίσουν μία διαφορά 11 πόντων (29-18) μετά και το πέμπτο τρίποντο του Γιανγκ. Ο πάντα συνεπής από την περιφέρεια, Άλεν, συνεπικουρούμενος από τον Ρόμπινσον, έφεραν τη μείωση της διαφοράς στο φινάλε της περιόδου (32-24).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Καπελά έγινε «πονοκέφαλος» για τους Μπακς και η διαφορά πήγε και πάλι πάνω από τους 10 πόντους (41-29). Τα «ελάφια» μείωσαν προσωρινά στους 7 (41-34), όμως ακολούθησε νέα… καταιγίδα τριπόντων των γηπεδούχων, με τον τρομερό Γιανγκ να φτάνει τα 7 σε ένα ημίχρονο (ρεκόρ καριέρας) και να εκτινάσσει τη διαφορά στους 18 πόντους (52-34). Ο Γιάννης σημείωσε πέντε διαδοχικούς προσωπικούς πόντους στο 1 vs 1 και μείωσε σε 54-41, με τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου και γράφεται από -ποιον άλλο- τον τρομερό και φοβερό Γιανγκ (58-44).

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο και με σερί 0-8 στα πρώτα 2,5 λεπτά κατέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (58-52). Μετά το τάιμ-άουτ του ΜακΜίλαν, οι Χοκς έτρεξαν δικό τους γρήγορο 6-0 (64-52), με τον Γιανγκ να οργανώνει μαεστρικά και να εκτελεί υποδειγματικά το πικ εν ρολ με Κόλινς και Καπέλα. Ήταν η σειρά του Μπουντενχόλζερ να καλέσει τάιμ-άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Δεν άλλαξε κάτι. Οι Μπακς απλά δεν μπορούσαν να σταματήσουν τη δράση του Γιανγκ, ο οποίος πραγματοποιούσε σεμιναριακή εμφάνιση οργανωτικά και εκτελεστικά. Οι Χοκς ξέφυγαν με +14 (79-65), με τον Χέρτερ να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Γιάννης κράταγε μόνος του τους Μπακς στο ματς, αλλά η άμυνα των πρωταθλητών εξακολουθούσε να είναι ευάλωτη, με συνέπεια η διαφορά να μη μειωθεί έως και το φινάλε της τρίτης περιόδου (89-77).

Ο Γκαλινάρι πήρε το… όπλο του και με πέντε προσωπικούς πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 υπέρ των γηπεδούχων (96-79) στα πρώτα λεπτά της ακροτελεύτιας περιόδου και πλέον ο χρόνος είχε αρχίσει να πιέζει ασφυκτικά τους Μπακς. Τα ριμπάουντ και η αντιμετώπιση του Γιανγκ στο πικ εν ρολ έμοιζαν με ανοιχτή πληγή για τους Μπακς, οι οποίοι βρέθηκαν εκ νέου στο -15 (107-92), με κάτι περισσότερο από έξι λεπτά στο ρολόι για την ολοκλήρωση του αγώνα. Μετά από κάποιες ανάσες, ο άσβεστος Γιανγκ επέστρεψε για να… τελειώσει και τυπικά τη δουλειά (111-95 στο 44′), με το τελευταίο τετράλεπτο να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-24, 58-44, 89-77, 120-100