NBA: «Μπλόκο» Σίξερς και Θάιμπουλ σε Γουόριορς και Κάρι - «Παρέλαση» των Τζαζ στην Ουάσινγκτον (vids)

Ο Ματίς Θάιμπουλ ύψωσε… αόρατο τείχος στη άμυνα και απέτρεψε -προσωρινά- το ρεκόρ τριπόντων του Στεφ Κάρι, με τους Σίξερς να παίρνουν μία σπουδαία νίκη επί των Γουόριορς, με MVP τον Τζοέλ Εμπίντ. * Οι Τζαζ… παρέλασαν στην πρωτεύουσα, συντρίβοντας τους Γουίζαρντς. * Δείτε αναλυτικά τι έγινε στα ματς του NBA.

Επτά αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου του NBA τα χαράματα της Κυριακής (12/12).

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ – ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 106-104

Οι Κλίπερς λίγο έλειψε να υποστούν μέγα… κάζο στο Staples Center, από τους Μάτζικ, αλλά ο Ρέτζι Τζάκσον τους έδωσε το… φιλί της ζωής στα 2.2” για την ολοκλήρωση του αγώνα, αποτρέποντάς το. Συγκεκριμένα, το σουτ που επιχείρησε βρήκε στόχο και το 104-104 μετατράπηκε σε 106-104, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Έστω και στο… όριο, οι Κλίπερς έφτασαν στην 3η διαδοχική νίκη τους και βελτίωσαν το ρεκόρ του στο 15-12, με τους Μάτζικ να υποχωρούν στο 5-22 μετά από την 10η ήττα τους στα τελευταία 11 ματς και 3η σερί. Για τους νικητές, ο «λυτρωτής» Τζάκσον σημείωσε 25 πόντους, με τον Λουκ Κέναρντ να προσθέτει 23 και τον Τέρανς Μαν 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι ηττημένοι είχαν τον Κόουλ Άντονι στους 23 πόντους, τον Τέρενς Ρος στους 22 πόντους και τον Φραντς Βάγκνερ στους 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-30, 49-44, 78-75, 106-104

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ – ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ 98-123

Οι Τζαζ δεν είχαν όρεξη για… αστεία στην Capital One Arena, διαλύοντας τους Γουίζαρντς με το επιβλητικό 123-98. Οι «Μορμόνοι» πραγματοποίησαν φαντασμαγορικό δεύτερο ημίχρονο στο ματς, όπου το επί μέρους σκορ εκτινάχτηκε στο 47-73 έπειτα από ένα άκρως ανταγωνιστικό πρώτο μισό. Αυτή ήταν η 7η διαδοχική νίκη των Τζαζ, οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 19-7. Στο 15-12 υποχώρησαν οι Γουίζαρντς. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 28 πόντους, με τον Ρούντι Γκομπέρ να συμπληρώνει 20 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Χασάν Γουάιτσαϊντ 18 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για το απέναντι «στρατόπεδο» ο Μπράντλεϊ Μπιλ μέτρησε 21 πόντους, ο Ντάνιελ Γκάφορντ 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ραούλ Νέτο 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 51-50, 69-81, 98-123

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ – ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ 118-92

Οι Μπουλς των επτά (!) παικτών στο πρωτόκολλο του κορωνοϊού δεν θα μπορούσαν να αποτελέσουν σοβαρή απειλή για τους Χιτ στην FTX Arena και η επιβεβαίωση ήρθε και εντος των τεσσάρων γραμμών με την εμφατική επικράτηση των γηπεδούχων. Στο ματς, το οποίο δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης λόγω των ειδικών συνθηκών του, οι Χιτ ήταν απόλυτοι «άρχοντες» θέτοντας από το πρώτο ημίχρονο τα θεμέλια της τελικής τους νίκης. Οι Χιτ πήγαν στο 16-11 ρεκόρ και πλέον βρίσκονται σε… απόσταση αναπνοής από τους Μπουλς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 17-10. Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 26 πόντους οδήγησε την «κούρσα» των σκόρερ για τους νικητές, που είχαν επίσης τον Ντουέιν Ντένμον στους 20 πόντους και στα 12 ριμπάουντ, τον Τάιλερ Χίρο στους 17 πόντους και τον Κάιλ Λάουρι στους 16 πόντους και στις 14 ασίστ.  Για τους αποδεκατισμένους Μπουλς, κορυφαίος μακράν του δεύτερου ήταν ο Ζακ ΛαΒίν με 33 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Λόνζο Μπολ να προσθέτει 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-25, 65-52, 86-70, 118-92

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ – ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ 113-106

Οι Γκρίζιλις έκαμψαν την αντίσταση των Ρόκετς στο FedExForum πιο εύκολα απ’ όσο υποδηλώνει το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την πρώτη περίοδο και παρά την προσπάθεια των ανεβασμένων το τελευταίο διάστημα Ρόκετς να… γυρίσουν τον διακόπτη, μειώνοντας και στους έξι πόντους τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο (92-86), φάνηκαν ψύχραιμοι στην τελική ευθεία και κατέκτησαν το «ροζ φύλλο αγώνα». Οι «αρκούδες» πήγαν στο 16-11 ρεκόρ, με τις «ρουκέτες» να υποχωρούν στο 8-18. Ο Ντίλον Μπρουκς με 25 πόντους ξεχώρισε για τους νικητές, οι οποίοι είχαν επίσης τον Ντέσμοντ Μπέιν στους 19 πόντους και τον Κάιλ Άντερσον στους 16 πόντους και στα 7 ριμπάουντ. Ο Κρίστιαν Γουντ ήταν ο κορυφαίος των Ρόκετς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Αρμόνι Μπρουκς να προσθέτει 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τον Αλπέρεν Σενγκούν να γεμίζει τη στατιστική του με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες και 1 κλέψιμο.

Τα δωδεκάλεπτα: 40-29, 63-47, 86-77, 113-106

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ 117-103

Οι Καβαλίερς παραλίγο να αποδειχτούν… ιδανικοί αυτόχειρες, καθώς αν και βρέθηκαν στο +29 (81-52) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, απέναντι στους Κινγκς, στο Rocket Mortgage Fieldhouse, χρειάστηκε να… παίξουν στα «κόκκινα» έως το τελευταίο λεπτό, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να τους πλησιάζουν απειλητικά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (103-96). Εν τέλει, τέλος καλό, όλα καλά για τους «ιππότες», που είδαν το ρεκόρ τους να ανεβαίνει στο 16-12. Στο 11-16 υποχώρησαν οι «βασιλιάδες». Για τους νικητές, ο Άιζακ Οκόρο μέτρησε 20 πόντους, ο Τζάρετ Άλεν 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τσεντί Οσμάν 18 πόντους, ο Ντάριους Γκάρλαντ 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και οι Ρίκι Ρούμπιο και Έβαν Μόμπλεϊ από 15 πόντους (ο τελευταίος κατέβασε και 15 ριμπάουντ). Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Μπάντι Χιλντ με 21 πόντους, με τον Ντάβιον Μίτσελ να προσθέτει 14 πόντους και τον Ντι’Άαρον Φοξ 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-26, 81-52, 101-78, 117-103

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΙΞΕΡΣ – ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ 102-93

Οι Σίξερς πέτυχαν τη νίκη-δήλωση της βραδιάς «λυγίζοντας» την αντίσταση των πρωτοπόρων του ΝΒΑ, Γουόριορς, στο Wells Fargo Center. Αν και βρέθηκαν ακόμα και στο -13 (58-71), δεν… μάσησαν, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας εν τέλει στη σπουδαία νίκη. Οι Σίξερς ανέβηκαν στο 15-12 ρεκόρ και υποχρέωσαν τους Γουόριορς στην 5η τους ήττα σε σύνολο 26 αναμετρήσεων. Ο Τζοέλ Εμπίντ με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους νικητές, που είχαν επίσης τον Τομπάιας Χάρις στους 16 πόντους και στα 9 ριμπάουντ και τον Ταϊρίς Μάξεϊ στους 14 πόντους. Οι «πολεμιστές» είδαν τον Στεφ Κάρι να έχει 18 πόντους (μαζί με 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ), αλλά με μόλις 3/14 τρίποντα, απότοκο της καταπληκτικής δουλειάς που έκανε ο Ματίς Θάιμπουλ στο μαρκάρισμά του. Ως εκ τούτου, το απόλυτο ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία του NBA πήρε μία μικρή παράταση για τον ηγέτη των Γουόριορς, ο οποίος θέλει ακόμα 6 τρίποντα για να φτάσει τον Ρέι Άλεν στην κορυφή της σχετικής λίστας και 7 για να τον προσπεράσει και να γράψει ιστορία. Όπως γίνεται αντιληπτό, αυτό δεν αποκλείεται να γίνει την ερχόμενη Τρίτη (14/12, 02:00) στο εκτός έδρας ματς με τους Πέισερς. Οι Τζόρνταν Πουλ και Άντριου Γουίγκινς σημείωσαν επίσης από 23 και 20 πόντους για τους ηττημένους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-22, 46-49, 70-73, 102-93

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ – ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ 112-127

Οι Νάγκετς πήραν τη… ρεβάνς από τους Σπερς στο AT&T Center, ύστερα από την προ δύο μερών ήττα τους στο ίδιο γήπεδο, επικρατώντας άνετα με 127-112. Αυτή τη φορά οι «Σβώλοι» δεν άφησαν περιθώρια στους Τεξανούς, οικοδομώντας από τη δεύτερη περίοδο μία μεγάλη διαφορά στο σκορ (56-72), την οποία διεύρυναν ακόμα και στο +30 (57-87) και υπερασπίστηκαν υποδειγματικά έως το τέλος του αγώνα. Για το Ντένβερ του 13-13 ρεκόρ, ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν… εκτός σύγκρισης ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 35 πόντους, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο σε μόλις 34 αγωνιστικά λεπτά. Από εκεί και πέρα, ο Μάρκους Χάουαρντ πρόσθεσε 21 πόντους και ο Μόντε Μόρις συμπλήρωσε άλλους 19 πόντους στη συγκομιδή της ομάδας του. Από την πλευρά των Σπερς του 9-16 ρεκόρ, ο Λόνι Γουόκερ σημείωσε 16 πόντους, ο Ντέβιν Βασέλ 15 πόντους και οι Μπριν Φορμπς και Κέλντον Τζόνσον από 14 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-28, 56-72, 74-103, 112-127