ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT – ΗΡΑΚΛΗΣ 87-71: Επέστρεψε εμφατικά στις νίκες με κρεσέντο τριπόντων και «όργια» του Κάρτερ

Το Λαύριο έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί ήττων σε όλες τις διοργανώσεις, κερδίζοντας τον ανεβασμένο Ηρακλή με 87-71 στο κλειστό γυμναστήριο του Λαυρίου.

Το Λαύριο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από επτά σερί ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη (οι πέντε στο πλαίσιο του ελληνικού πρωταθλήματος), επικρατώντας με 87-71 επί του Ηρακλή, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι «μεταλλωρύχοι» μπήκαν δυνατά και μετά από πέντε λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 16-9. Ο Ηρακλής αντέδρασε προσωρινά (18-16), αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με «καθαρό» προβάδισμα έξι πόντων (23-17).

Το Λαύριο ήταν σταθερά στην πρωτοπορία και στη δεύτερη περίοδο, παρότι ο Ηρακλής πλησίασε και στους δύο πόντους (29-27) σχεδόν στα μισά της περιόδου. Η αξιοπρόσεκτη συνέπεια των γηπεδούχων στο σκοράρισμα τους έφερε και στο +8 (40-32). Ο «Γηραιός» μείωσε χάρις σε 0-4 σερί (40-36), αλλά ένα τρομερό buzzer-beater του Τάισον Κάρτερ έστειλε το Λαύριο στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα επτά πόντων (43-36).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη «γκάζωσε» στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με +14 (53-39), με αιχμή του δόρατος την πιεστική άμυνά της. O Ηρακλής δεν άφησε τους γηπεδούχους να… χαθούν εντελώς στο σκορ και κατέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (55-46), αλλά ως εκεί.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (74-59) και διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα στη συνέχεια, «δαγκώνοντας» στην άμυνα. Ο Ηρακλής προσπάθησε να ανακάμψει, μείωσε την τιμή της διαφοράς και στους 9 (74-65), με δύο διαδοχικά τρίποντα του Τέιλορ, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αντεπίθεση του, με τον τρομερό Κάρτερ να το «τελειώνει» για λογαριασμό του Λαυρίου (79-65).

Ο Κάρτερ ήταν φυσικά ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 29 πόντους (6/10 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης συμπλήρωσε 12 πόντους (με 4/6 τρίποντα) και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης 11 πόντους για τους νικητές.

Οι Τόνι Ντάγκλας και Γάιος Σκορδίλης μέτρησαν από 12 πόντους για τους φιλοξενούμενους, που είχαν επίσης στους 11 πόντους τους Μπράντον Γκάρετ, Γιάννη Κουζέλογλου και Ράιαν Τέιλορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-36, 60-50, 87-71