ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ – ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 90-119: Δια... περιπάτου οι Καβαλίερς απέναντι στους ελλιπέστατους Μπακς (highlights)

Οι Μιλγουόκι Μπακς παρατάχθηκαν χωρίς εννέα βασικούς και αναντικατάστατους παίκτες στο παρκέ του Fiserv Forum και μοιραία κατέληξαν… έρμαιο στις ορέξεις των Κλίβελαντ Καβαλίερς (90-119).

Γιάννης Αντετοκούνμπο, Κρις Μίντλετον, Τζρου Χόλιντεϊ, Γκρέισον Άλεν, Ντόντε ΝτιΒιτσέντζο, Μπρουκ Λόπεζ, Μπόμπι Πόρτις, Ρόντνεϊ Χουντ και Γουέσλεϊ Μάθιους ήταν μη διαθέσιμοι για τον αγώνα απέναντι στους φορμαρισμένους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Πόσοι είχαν απομείνει; Όλοι και όλοι οκτώ παίκτες, εκ των οποίων μετά βίας οι… μισοί λογίζονται ως «πρώτης γραμμής». Μ’ αυτά τα δεδόμενα, βεβαίως, η έκβαση του αγώνα με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς ήταν προδιαγεγραμμένη για τους πρωταθλητές του NBA και το ζητούμενο ήταν να μην «πέσουν» αμαχητί. Τωόντι, δεν… έπεσαν χωρίς να δώσουν το 100% των δυνάμεών τους.

Εντούτοις, υπέκυψαν με το βαρύ 90-119 και υποχώρησαν στο 19-13 ρεκόρ στην κανονική περίοδο του NBA. Από την πλευρά τους, οι Καβαλίερς έφτασαν τις 6 σερί νίκες και ανέβηκαν στο 19-12 ρεκόρ συνεχίζοντας ακάθεκτοι την προέλασή τους.

Οι Μπακς είχαν τον Τζόρνταν Νουόρα στους 28 πόντους και στα 11 ριμπάουντ, τον Σάντρο Μαμουκελασβίλι στους 17 πόντους, τον Τζορζ Χιλ στους 14 πόντους και τον ΝτεΜάρκους Κάζινς στους 12 πόντους και στα 12 ριμπάουντ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 25:11 στο ματς και μέτρησε 7 πόντους (0/2 βολές, 2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 4 φάουλ.

Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν ο Τσεντί Οσμάν με 23 πόντους, ο Ντάριους Γκάρλαντ με 22 πόντους και 6 ασίστ, ο Ρίκι Ρούμπιο με 15 πόντους και 10 ασίστ, ο Κέβιν Λοβ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τζάρετ Άλεν με 14 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι οιωνοί ήταν αποξαρχής αρνητικοί για τους Μπακς. Ο Γκάρλαντ ήταν αδιανόητο εύστοχος στα πρώτα λεπτά (5/5 σουτ) δίνοντας γρήγορα-γρήγορα τα ηνία στους φιλοξενούμενους (15-22). Το τάιμ-άουτ του Μάικ Μπουντενχόλζερ δεν είχε την παραμικρή επίδραση στη ροή του αγώνα, με τον Τσεντί Οσμάν να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και να δημιουργεί δικό του προσωπικό σερί, υπογράφοντας το +14 των «ιπποτών» (20-34) με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δωδεκάλεπτο.

Οι Καβαλίερς έχτισαν μομέντουμ και ξέφυγαν με +18 (24-42) στη δεύτερη περίοδο, διατηρώντας σε υψηλά επίπεδα την ενέργειά τους στην άμυνα. Ο Κάζινς έδωσε πνοή στην επίθεση των πρωταθλητών του NBA και η τιμή της διαφοράς μειώθηκε προσωρινά στους 10 πόντους (39-49), με τους Χιλ και Κόνατον να συνεπικουρούν τις προσπάθειες του συμπαίκτη τους. Οι Μπακς αδυνατούσαν να βρουν σημεία αναφοράς στην επίθεσή τους και συνάμα αμυντική σταθερότητα στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου και ως εκ τούτου δεν κατόρθωσαν να ροκανίσουν την εις βάρος τους διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ντεσαβαντάζ 11 πόντων (51-62).

Ο περιορισμός του Άλεν αποτέλεσε δισεπίλυτο πρόβλημα για τους Μπακς στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, καθώς ο παίκτης των Καβαλίερς πήρε… φωτιά στην επίθεση και κράτησε σε… απόσταση τις δύο ομάδες στο σκορ (57-72). Οι φιλοξενούμενοι τα… έσταζαν από παντού, οι Μπακς ήταν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά και η διαφορά εκτινάχτηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους διαφορά (61-83). Ακλούθως, τα «ελάφια» έχασαν τη… γη κάτω από τα πόδια τους και οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία πλέον στα ύψη έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες και στο +30 (61-91), τελειώνοντας πρόωρα το παιχνίδι. Οι Μπακς κατάφεραν, πάντως, να τρέξουν στην τελική ευθεία της περιόδου ένα 8-0 σερί για να κατεβάσουν τη διαφορά στο -22 (69-91).

Στο διαδικαστικό τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς πάλευαν με όσα είχαν για την αξιοπρέπειά τους, αλλά φυσικά δεν είχαν ούτε τις δυνάμεις -πλέον- να αντέξουν και η διαφορά στο φινάλε του αγώνα «άγγιξε» τους 30 πόντους (90-119 τελικό σκορ).

Τα δωδεκάλεπτα: 20-34, 51-62, 69-93, 90-119