ΚΛΕΪ ΤΟΜΠΣΟΝ: «Ράγισαν τα τσιμέντα» στην επανεμφάνισή του μετά από 942 μέρες! (vids)

Ο Κλέι Τόμπσον επανήλθε στην αγωνιστική δράση έπειτα από 2.5 χρόνια απραξίας στη νίκη των Γουόριορς επί των Καβαλίερς με 96-82. Δείτε τα πεπραγμένα του στην επανεμφάνισή του στο NBA.

«He’s back» είπε λακωνικά ο εκφωνητής στο Chase Center κατά τη διάρκεια της παρουσίασης των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς λίγα λεπτά πριν από το τζάμπολ του αγώνα με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, σηματοδοτώντας τη μεγάλη επιστροφή.

Ο Κλέι Τόμπσον επανεμφανίστηκε στο άθλημα που λάτρεψε και από το οποίο λατρεύτηκε έπειτα από μία βασανιστική καρτερία συνολικής διάρκειας 942 ημερών!

Σε συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα, τόσο οι άνθρωποι των Γουόριορς, όσο και οι φίλαθλοι των «πολεμιστών» του ετοίμασαν μία εγκάρδια υποδοχή, αντάξια της περίστασης. Εκείνος ανταπέδωσε και με το παραπάνω με τις επιδόσεις του εντός των τεσσάρων γραμμών.

Tο ματς με τους Καβαλίερς, όπως ήταν απολύτως λογικό, πέρασε σε δεύτερη μοίρα ως προς το αποτέλεσμά του, αφού όλα τα βλέμματα στράφηκαν εκεί που έπρεπε. Στον Τόμπσον. Οι Γουόριορς, φυσικά, δεν θα μπορούσαν παρά να συνδυάσουν με θετικό αποτέλεσμα αυτή την ιστορική βραδιά. Αποστολή εξετελέσθη, καθώς μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα με τους «ιππότες» (96-82).

Ο έτερος των «Splash Brothers» έμεινε στο παρκέ για 19:55 και έδειξε πιο «πεινασμένος» από ποτέ άλλοτε στην πλούσια καριέρα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους (4/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη.

Η επιστροφή του στη δράση καρέ καρέ:

Η είσοδός του στο γήπεδο ήταν αυτή που έπρεπε, με τον τρόπο που έπρεπε. Με το κεφάλι ψηλά.

Αχώριστοι οι «Splash brothers»

Οι «Splash brothers» επανασυνδέθηκαν. Αρχικά, στην προθέρμανση πριν από το τζάμπολ, εκεί όπου είχαν την ευκαιρία να θυμηθούν τα… παλιά.

«He’s back»!

Ανατριχίλα στο άκουσμα του «He’s back» κατά τη διάρκεια της παρουσίασης. Το Chase Center στο «πόδι» για να τον αποθεώσει!

Άνοιξε λογαριασμό στα 40″!

Μόλις στα 40 δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του αγώνα ο Τόμπσον έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Έβαλε την μπάλα στο καλάθι, με υποδειγματική διείσδυση στη ρακέτα των Καβαλίερς, σημειώνοντας τους δύο πρώτους του πόντους στο Chase Center! Ντελίριο ενθουσιασμού στις κερκίδες.

Ακολούθησαν τέσσερα διαδοχικά άστοχα σουτ (τρία τρίποντα και ένα δίποντο), αλλά αυτό ήταν ήσσονος σημασίας ενώπιον του μεγαλείου του. Στα 07:37 για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου πέρασε εκτός παρκέ για τις πρώτες ανάσες και άργησε να επιστρέψει.

Ιπτάμενος!

Μετά από ένα άστοχο jump shot στα 03:12, προσέφερε απλόχερα την πρώτη magic moment της επανόδου του στα 02:56 πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, παραβίασε τη ρακέτα των Καβαλίερς και κάρφωσε δυναμικά με το ένα χέρι μπροστά σε δύο αντιπάλους του που μπήκαν σε… πόστερ. Πανζουρλισμός στο Σαν Φρανσίσκο!

Η πρώτη «βόμβα»

Η ώρα του πρώτου εύστοχου σουτ τριών πόντων ήγγικεν στο 01:18 προτού πέσουν οι «τίτλοι τέλους» στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από άψογη kick-out πάσα του Ότο Πόρτερ Τζούνιορ, ο Κλέι έγραψε +3 στη συγκομιδή πόντων της ομάδας του από τα 7.25 μέτρα και «έσπασε» το φράγμα των 12.000 προσωπικών πόντων καριέρας!

«On fire»!

Eπιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο με… κρεσέντο! 3/3 σουτ εντός πεδιάς με το «καλημέρα» στην τρίτη περίοδο (δύο δίποντα και ένα τρίποντο) γιατί απλά… μπορούσε!

Στα 07:49 για το τέλος της τρίτης περιόδου ήρθε η ώρα για νέες «ανάσες». Τη δουλειά του την έκανε και με το παραπάνω με 14 πόντους σε λιγότερο από 13 λεπτά συμμετοχής έως εκείνο το χρονικό σημείο της αναμέτρησης. Στα 09:39 πριν από την τελευταία κόρνα του αγώνα έκανε την τελευταία του είσοδο στο παρκέ.

«Έσβησε τα φώτα» στον Μάρκανεν!

Στην επίθεση είχε κάνει τα πάντα. Δεν σταμάτησε εκεί όμως! Στα 07:05 για το τέλος του αγώνα έκοψε σουτ του 15 πόντους ψηλότερού του, Λάουρι Μάρκανεν!

«Κερασάκι στην τούρτα» με step back!

Ο επίλογος της μαγικής επιστροφής του γράφτηκε στα 03:44 για το φινάλε του αγώνα με step back τρίποντο! Ιδανικό «κερασάκι» σε μία «τούρτα» που θα θυμούνται εσαεί τόσο ο ίδιος όσο και οι λάτρεις του μπάσκετ.

Στα 02:41 πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα αποχώρησε από το παρκέ και δεν επέστρεψε ξανά. Αυτό ήταν! Ο Κλέι Τόμπσον βρίσκεται και πάλι στο προσκήνιο του παγκόσμιου μπάσκετ και δείχνει πανέτοιμος να προσφέρει αφειδώς τις πολύτιμες υπηρεσίες του στην προσπάθεια των Γουόριορς για ανάκτηση των κεκτημένων και επιστροφή στο θρόνο του NBA μετά το 2018.