NBA: Έμειναν όρθιοι στην παράταση οι Σέλτικς – Έβδομη διαδοχική νίκη των Σίξερς (vids)

Οι Μπόστον Σέλτικς «λύγισαν» μετά κόπων και βασάνων τους Πέισερς στην παράταση. * Οι Σίξερς υπέταξαν τους Ρόκετς και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στα επτά ματς. * Δείτε αναλυτικά τι έγινε στις αναμετρήσεις του NBA.

Επτά αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα του NBA τα ξημερώματα της Τρίτης (11/01).

ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ – ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ 126-116

Οι Πίστονς κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη απέναντι στους Τζαζ, τους οποίους νίκησαν με 126-116, στην Little Caesars Arena. Η Γιούτα έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας ακόμα και προβάδισμα 22 πόντων (32-54). Εντούτοις, όχι απλά δεν κατάφερε να το αβγατίσει ή να το προστατέψει, αλλά τελικά βρέθηκε να κυνηγάει και διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο, αποτυγχάνοντας να την ανατρέψει. Οι Πίστονς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 9-30. Οι Τζαζ, που εμφανέστατα διανύουν περίοδο κάμψης ένεκα και των απουσιών τους, υποχώρησαν στο 28-13 έπειτα από την τρίτη διαδοχική τους ήττα. Για τους νικητές, οι Σάντικ Μπέι και Κέιντ Κάνινγκχαμ ήταν απολαυστικοί, σημειώνοντας από 29 πόντους έκαστος. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 31 πόντους, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη του τον Χασάν Γουάιτσαϊντ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-35, 48-61, 88-84, 126-116

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ – ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ 111-96

Οι Νικς αντιμετώπισαν μικρή αντίσταση απέναντι στους Σπερς, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη με 111-96, στο Madison Square Garden. Η ομάδα της Νέας Υόρκης κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, εκτινάσσοντας την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +25 (109-84) λίγου πριν τη ρίψη των τίτλων τέλους του αγώνα. Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος το ρεκόρ των Νικς βελτιώθηκε στο 20-21, ενώ το αντίστοιχο των Σπερς έπεσε στο 15-25.  Σε εξαιρετική βραδιά για τους νικητές ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 31 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Εβάν Φουρνιέ και Άλεκ Μπερκς, οι οποίοι σημείωσαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Οι 24 πόντοι του Ντετζούντε Μάρεϊ και οι 15 πόντοι του Λόνι Γουόκερ δεν αρκούσαν στους Σπερς.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 51-49, 82-75, 111-96

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 101-98

Στο πιο αμφίρροπο ματς του προγράμματος, οι Σέλτικς έκαμψαν την αντίσταση των Πέισερς, με 101-98, στην παράταση, στο TD Garden. Οι «Κέλτες» γλίτωσαν την ήττα χάρη σε καλάθι του Τζέισον Τέιτουμ στο 1.8” της κανονικής διάρκειας, με το οποίο το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (89-89).  Στην παράταση, δύο βολές του Τέιτουμ για το 101-98 και μία λάθος πάσα του Τόρι Κρεγκ στο 1,2”, οριστικοποίησαν τη νίκη των «Κελτών», οι οποίοι έφτασαν στο 20-21 ρεκόρ. Οι «Ινδιάνοι» υποχώρησαν στο 15-26, μη καταφέρνοντας να κεφαλαιοποιήσουν βαθμολογικά τη νίκη τους επί των Τζαζ στο προηγούμενο ματς. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 26 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Τζέισον Τέιτουμ με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ – αλλά και 8 λάθη, 7/21 σουτ εντός πεδιάς και 0/7 τρίποντα. Στον αντίποδα, ο Τόρι Κρεγκ μέτρησε 19 πόντους, ο Λανς Στέφενσον προσέθεσε 14 πόντους, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις κατέγραψε triple-double με 11 πόντους, 23 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-17, 42-39, 68-60, 89-89 (καν.αγ.), 101-98 (α’ παρ.)

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ – ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΙΞΕΡΣ 91-111

Οι φορμαρισμένοι Σίξερς δεν είχαν κανένα πρόβλημα να υποτάξουν και τους Ρόκετς, με 111-91, στο Toyota Center. Τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-62, με τους φιλοξενούμενους να «γκαζώνουν» στην τελική ευθεία και να εκτοξεύουν την τιμή της υπέρ τους διαφοράς ακόμα και στο +27 (80-107). Για τους Σίξερς αυτή ήταν η 7η διαδοχική νίκη και πλέον το ρεκόρ τους ανέβηκε στο 23-16. Οι Ρόκετς έφτασαν τα τρία συναπτά «κίτρινα φύλλα αγώνα» και υποχώρησαν στο 11-31. Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν για ακόμα ένα ματς καταιγιστικός, έχοντας 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τους Τομπάιας Χάρις και Αντρέ Ντράμοντ να προσθέτουν από 13 πόντους για τους νικητές (ο τελευταίος είχε και 10 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους, οι Κρίστιαν Γουντ και Τζέιλεν Γκριν σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ ο Τζος Κρίστοφερ συμπλήρωσε άλλους 13.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-36, 50-62, 72-91, 91-111

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ – ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 108-109

Οι Καβαλίερς «απέδρασαν» οριακά με τη νίκη από το Golden 1 Center, κάμπτοντας την αντίσταση των Κινγκς με 109-108 σ’ ένα ματς «θρίλερ». Οι «ιππότες» βρήκαν διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να τις υπερασπιστούν, με αποτέλεσμα το προσπέρασμα των γηπεδούχων στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (94-89). Με σερί 0-8, οι Καβς επανήλθαν σε θέση οδηγού (94-97), ενώ ξέφυγαν και με +7 (102-109) 02:20 πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και αφού μείωσαν στον πόντο (108-109), είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» το ματς στην τελευταία επίθεση, όμως το σουτ νίκης του Ντ’ Άαρον Φοξ δεν κατέληξε εντός στόχου. Τοιουτοτρόπως, οι Καβαλίερς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 23-18, με τους Κινγκς να πέφτουν στο 16-27. Για τους νικητές, ο Τζάρετ Άλεν ήταν κυριαρχικός με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Κέβιν Λοβ παραγωγικός με 18 πόντους, ενώ ο Έβαν Μόμπλεϊ είχε πολυεπίπεδη συνεισφορά με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ. Στυλοβάτες της επίθεσης των Κινγκς ήταν οι Τάιρις Χάλιμπερτον και Μπάντι Χιλντ με 21 και 19 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-28, 49-62, 79-84, 108-109

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ – ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ 114-108

Οι Νετς εξακολουθούν να μην πείθουν και η ήττα τους από τους Μπλέιζερς, με 114-108, στο Moda Center, αποτελεί ακόμα μία απόδειξη. Η ομάδα της Νέας Υόρκης, η οποία είχε εκτός δράσης τον Τζέιμς Χάρντεν, δεν έπιασε ενδεδειγμένη απόδοση, γνωρίζοντας δίκαια την 5η ήττα της στα τελευταία 7 ματς. Στο 25-14 το ρεκόρ των Νετς που πλέον έχασαν κι άλλο έδαφος απέναντι στους πρωτοπόρους της Ανατολής, Μπουλς, τους οποίους θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τα ξημερώματα της Πέμπτης (13/01, 05:00). Απεναντίας, οι Μπλέιζερς βελτίωσαν τη δική τους βαθμολογική κατάσταση πηγαίνοντας στο 16-24. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ανφέρνι Σίμονς (23 πόντοι, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτ Κόβινγκτον (21 πόντοι) και Μπεν Μακλέμορ (20 πόντοι). Για τους ηττημένους, πρώτους ρόλους είχαν ο Κέβιν Ντουράντ (28 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ), ο Κάιρι Ίρβινγκ (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και ο Κάμερον Τόμας (21 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 33-26, 55-62, 87-81, 114-108