ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΜΠΑΚΣ 115-99: Χάρμα οφθαλμών οι Καβαλίερς, σκιά του εαυτού τους οι Μπακς

Οι ορμητικοί Καβαλίερς μετέτρεψαν την τρίτη φετινή τους «σύγκρουση» με τους Μπακς σε… περίπατο, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές του NBA σε βαριά ήττα με 115-99. Πάλευε μόνος του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Οι ορμητικοί Καβαλίερς μετέτρεψαν την τρίτη τους «σύγκρουση» με τους Μπακς σε… υγιεινό περίπατο, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές του NBA σε βαριά ήττα με 115-99. Πάλευε μόνος του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Το τρίτο αντάμωμα των Μιλγουόκι Μπακς με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο είχε ελάχιστες συγκινήσεις κατά τη διάρκειά του, καθότι η υπεροχή των «ιπποτών» ήταν αναμφισβήτητη.

Τα «ελάφια» έμειναν εντός κλίματος αγώνα μόνο στο πρώτο δωδεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά στο σκορ. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους και υποχρέωσαν τους πρωταθλητές του NBA σε άνευ όρων κατάθεση των όπλων τους.

Οι Μπακς, που στερήθηκαν των υπηρεσιών του τιμωρημένου Γκρέισον Άλεν και του τραυματία Γουέσλι Μάθιους, υποχώρησαν στο 30-20 ρεκόρ και είδαν τους Καβαλίερς να βελτιώνουν το δικό τους ρεκόρ στο 30-19, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα για την κατάληψη μιας εκ των προνομιούχων πρώτων θέσεων της κατάταξης της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μία μεστή εμφάνιση με 26 πόντους (11/12 βολές, 6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο – αλλά και 7 λάθη σε 29:20. Μοναδικοί άξιοι συμπαραστάτες του στον αγώνα ήταν οι Μπόμπι Πόρτις και Κρις Μίντλετον, οι οποίοι προσέθεσαν από 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Στο απέναντι στρατόπεδο, από το οποίο απουσίασαν οι Κόλιν Σέξτον, Ρίκι Ρούμπιο και Λάουρι Μάρκανεν, ηγετικούς ρόλους είχαν οι Κέβιν Λαβ (25 πόντοι και 9 ριμπάουντ), Τσεντί Οσμάν (23 πόντοι) και Ντάριους Γκάρλαντ (19 πόντοι και 8 ασίστ).

Ο αγώνας

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να αφήνουν υποσχέσεις για ένα άκρως παραγωγικό παιχνίδι. Οι Μπακς ξεκίνησαν εκρηκτικά, σημειώνοντας έξι τρίποντα στις επτά πρώτες προσπάθειές τους από τη μεγάλη άρκτο. Ως εκ τούτου, πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με οκτώ πόντους διαφορά στο 7ο λεπτό (14-22). Οι Καβαλίερς απάντησαν με δύο απανωτά τρίποντα από Οσμάν και Λαβ (20-22), αλλά ένα άμεσο 0-7 σερί σηματοδότησε την εκ νέου διεύρυνση της διαφοράς από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι αποσπάστηκαν με +12 (21-33) προς τη δύση του πρώτου δωδεκάλεπτου, που εν τέλει έκλεισε στο 26-35.

Ο Οσμάν έγινε ο go-to-guy των «ιπποτών» και πρωτοστάτησε στο «χτίσιμο» ενός 8-0 σερί στις αρχές της δεύτερης περιόδου, χάρη στο οποίο οι γηπεδούχοι πλησίασαν απειλητικά τους Μπακς στο σκορ (34-37) και ανάγκασαν τον Μπουντενχόλζερ να καλέσει τάιμ-άουτ. Το μομέντουμ άλλαξε χέρια, καθώς οι Καβαλίερς έγιναν περισσότερο αποδοτικοί στις δύο άκρες του παρκέ, έχοντας τις περιμετρικές εκτελέσεις του Λαβ ως σταθερά στην επίθεσή τους, με φυσικό επακόλουθο το προσπέρασμα (48-45). Οι Καβς δεν έχασαν στη συνέχεια την επαφή τους με το καλάθι των «ελαφιών» και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (65-57).

Κατηφόρα στο Κλίβελαντ…

Πριν προλάβουν να συμπληρωθούν δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ιππότες» έπιασαν εξαπίνης τους Μπακς και εκτίναξαν το προβάδισμά τους στο +17 (76-59), με τρία διαδοχικά τρίποντα και 11-0 σερί. Ο Αντετοκούνμπο ανέλαβε εξ ολοκλήρου την επιθετική καθοδήγηση της ομάδας του και, ως είθισται, τα πήγε περίφημα, αλλά η περιφερειακή άμυνα των πρωταθλητών ήταν εξαιρετικά αδύναμη και οι σοβαροί Καβαλίερς παγίωσαν την τιμή της υπέρ τους διαφοράς άνω των 15 πόντων (85-68). Ο Γκάρλαντ τραυματίστηκε στη μέση μετά από προσπάθεια για λέι-απ και αποχώρησε για τα αποδυτήρια στο 30ό λεπτό, όμως αυτό δεν έκοψε τον καταιγιστικό ρυθμό των γηπεδούχων, που συνέχισαν ακάθεκτοι να διαβάζουν όλα τα μις ματς, με αποτέλεσμα την εκτίναξη της διαφοράς στο +21 (93-72).

Ο «Greek Freak» ήταν ο μοναδικός παίκτης με σταθερά απειλητική παρουσία από πλευράς φιλοξενούμενων και, φυσικά, δεν μπορούσε να ανατρέψει ολομόναχος το σκηνικό, παρά μόνο να συμβάλει στην ελαφρά μείωση της διαφοράς στο σκορ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (96-81). Ο Ρόντο ανέλαβε το κουμάντο της οργάνωσης ένεκα του τραυματισμού του Γκάρλαντ και έγινε ο ενορχηστρωτής της νέας διεύρυνσης της διαφοράς (106-85), η οποία «έσβησε» και τις τελευταίες ελπίδες που μπορεί να είχαν οι Μπακς. Στην τελική ευθεία, οι φιλοξενούμενοι αποδέχτηκαν τη… μοίρα τους και ο Μπουντενχόλζερ απέσυρε από το παρκέ τις βασικές μονάδες, με τους γηπεδούχους να κατακτούν με άνεση το «ροζ φύλλο» (115-99).

Τα δωδεκάλεπτα: 26-35, 65-57, 95-77, 115-99